Tiedätkö mikä on haasia?

Entäs sapilaat?

Mitähän tarkoittaa haasia ja sapilaat?

25

6498

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • haasial

      heinät kuivattii ja sapilaill vejettii lattoo. Niih.

      • siel käkönen kukkuu

        haasia oli pohjoiskarjalassa "pielis" heiniähän siinä kuivattiin vähemmän kuitenkin. Seiväs oli enempi käytössä.
        E.I


      • Ukki.
        siel käkönen kukkuu kirjoitti:

        haasia oli pohjoiskarjalassa "pielis" heiniähän siinä kuivattiin vähemmän kuitenkin. Seiväs oli enempi käytössä.
        E.I

        En ole itse käyttänyt, mutta molemmat kerkesin lapsena nähdä.

        Näkemissäni käytettiin heinän kuivaukseen seuraavan laista: kolme pystypuuta, niissä kolme vaakariukua ja niiden varaan laitettiin pitkiä riukuja, joiden päälle heinät.
        Muistaakseni kolme, korkeintaan neljä kerrosta.


      • kuivatettiin haasialla
        Ukki. kirjoitti:

        En ole itse käyttänyt, mutta molemmat kerkesin lapsena nähdä.

        Näkemissäni käytettiin heinän kuivaukseen seuraavan laista: kolme pystypuuta, niissä kolme vaakariukua ja niiden varaan laitettiin pitkiä riukuja, joiden päälle heinät.
        Muistaakseni kolme, korkeintaan neljä kerrosta.

        Täällä Savossa.Olisiko sitä käytetty rakentamisessa ja karjan kuivikkeena.
        Sitä en oikein muista


      • kannel heläjää
        kuivatettiin haasialla kirjoitti:

        Täällä Savossa.Olisiko sitä käytetty rakentamisessa ja karjan kuivikkeena.
        Sitä en oikein muista

        Ah heinän teon aikaan tutustuin mä neitoon nuoreen....


    • Riusa

      Huasii on melekeimpä liiannii tuttu.Pielestähän siitä myös nimenä käytettiin. Pellolla pyöritellyt heinät pantiin rukoon ja sapilaat tyrkättiin alle ja eikun kantamaan.Huasiissa tahipieleksessä saivat olla, mistäs sitä köyhällä latoja kivien kolosta viikatteella nyhrätyille kallisarvoisille rehuille. Tekniikka on tuttu käytännön ponnistelusta.

      • kirveli

        katselivat pitkään kun meillä kannettiin joskus heiniä sapilailla latoon. ( Äiti oli Valkjärveltä kotisin.)


      • Fanni
        kirveli kirjoitti:

        katselivat pitkään kun meillä kannettiin joskus heiniä sapilailla latoon. ( Äiti oli Valkjärveltä kotisin.)

        Keski-Suomella käsitän entistä Keski-Suomen lääniä. Nyt nimittelevät väärin koko siivua merenrannalta vennäänmaalle saakka. K-S on K-S ! Ei pitäisi sotkea siihen lievemaita.

        Me kannoimme siellä paareilla sateen uhatessa suolle haasian päälle nostettuja turvekuutioita. Turve pysyi ladossa rutikuivana.


      • sanoo aamuisin
        Fanni kirjoitti:

        Keski-Suomella käsitän entistä Keski-Suomen lääniä. Nyt nimittelevät väärin koko siivua merenrannalta vennäänmaalle saakka. K-S on K-S ! Ei pitäisi sotkea siihen lievemaita.

        Me kannoimme siellä paareilla sateen uhatessa suolle haasian päälle nostettuja turvekuutioita. Turve pysyi ladossa rutikuivana.

        että tukkani on kuin heinähaasia.


      • Heinä-Tyttö

        Haasia meidän ikkunasta näkyi Haasinvaara me sanoimme sitä Haasiinvaaraksi et tälleen.


      • Anonyymi

        Inarissa käytettiin muotoa haasio. Isä teki haasion poraamalla tolppiin neljä reikää ja pujottamalla suopunkinuoran reikien läpi. Heinien kuivuttua ne kannettiin sapilailla latoon. Vain Nykänen, joka oli kotoisin Uhtualta, kuivatti heinänsä seipäillä. Jänkkäheinät pantiin märkänä suovaan. Pielien väli oli melko kapea , ehkä puolisen metriä. Porojen pääsy suovalle estettiin aitaamalla. Rekikelien tultua heinät noudettiin kotiin. Jänkkäheinä ei karkeutensa vuoksi kelvannut karjalle muuten kuin hauteena. Saksan armeija osti mielellään ylijäämäheinät muuleileen ja hevosilleen. Heitä yritettiin hyödyntää monin tavoin, jopa myymällä jänkkäheinää täydestä hinnasta. Varsin nopeasti heistä tuli laatutietoisisa. "Niks kuut jänkäheinä" oli varsin pian lentävä lause, joka eli vielä pitkään sodan jälkeen. Näiden itävaltalaisten puhekieli poikkesi
        normaalisaksasta. Kieltosanaan "niks" liitettiin meillä humoristinen arvolataus.


    • Anonyymi

      Turvetta kuokittiin suosta epämääräisiksi möhkäleiksi. Nostettiin möhkäleet tukitolppien varaan rakennetuille riukupareille kuivumaan. Riukupareja oli päällekkäin 3-4 kappaletta. Kuivattu turve käytettiin eläinten pilttuissa tai karsinoissa kuivikkeena.

    • Anonyymi

      Tietysti tiedän. Molempia olen päässyt käyttämään heinänteossa.

    • Anonyymi

      Se on HAASIO! Ainakin näin Lapissa!

    • Anonyymi

      Haasia on juurinheinäkuivatuksess käytettävä rakeneelma kuten edellä jo kerrottu. Keski Suomessa käytetty sana jo kauan sitten. KS lääni oli enen Vaasan lääniin kuuluva alue.
      Sapiloista en ole kuullut.

    • Anonyymi

      Kysymys on sikäli väärin aseteltu että olisi käytettävä on- sanan sijaan oli- sanaa koska kukaan nuorempi ihminen tuskin on enää haasiaa missään voinut nähdä!
      Itse asiassa minäkään maaseudulla varttunut ja heinätöissä monet kerrat mukana ollut nyt yli 70- vuotias en ole koskaan haasiaa nähnyt...

    • Anonyymi

      Olivat käytössä Kannaksella, ja vielä evakossa 40-luvulla.

    • Anonyymi

      Höh ,sehän on pertikki saran päässä sylet levällään ja oljet rehottaa korvien päällä hattureuhkan alta kuten variksenpettimellä kuuluukin.

    • Anonyymi

      Muistan kun isäni teki aina haasian ulkoniitylle. Jälkeenpäin kuulin, että isäni olisi sen lahjoittanut tontin, 45 aaria mökkiläiselle.
      Ikävämpi muisto jäi mieleen kun sapilailla korjattiin pieni heinäsato. Kun kyhnäsin omaa etananvauhtii takana. Muistan vieläkin 70v. jälkeen kun isä nykäisi ikävästi.

      Sen ainoan kerran isä sanoi verkon kokemista soutaessani en tietenkään osannut. Tämä tapahtui Kallaveden latvavesillä, Paloisvirrasta alavirtaan ehkä 25 km.
      Sanoi; sinä olet kaikessa sellainen v.
      Murjotin oikeutetusti koko kotimatkan ajan. Aikaa tuosta tapahtuneesta jo 66v.

      Kerroin tietysti tapauksen isoveljelleni. Olisin osannut passata veneen, kehaisi.
      Mie märisin; miksei hän ite soutanut.

      Outo juttu sekin, että suosaralla kasvanut heinä ei ollut lypsykarjan mieleen. Joku kemiallinen juttu kai siinä on.
      . koilliseen meiltä oli Kymiyhtiön alava, puolimetsäinen joutoniittu.

    • Anonyymi

      Ikinä en ole kuullut kummastakaan. Kiva tietää nyt.
      terv. länsirannikolta.

    • Anonyymi

      Aloitus on vuodelta 2007. Tuntuu esihistorialliselta suorastaan...

      • Anonyymi

        Pitää vähän ajanjuoksua suhteuttaa. Mesopotamian korkeakulttuurista on aikaa noin 6000 vuotta, ihmisen siirtymisestä Eurooppaan 70000- 90000 vuotta ja silleen...


      • Anonyymi

        Ihan hyvä niin sillä nythän olisi mahdollisuus myös tutkia miten paljon on 17 vuodessa tietämys vanhoista työtavoista nimityksineen kansan keskuudessa heikentynyt?


    • Anonyymi

      Tiedän.

    • Anonyymi

      Heinäntekoon liittyvät, tosin en muista täällä lounaassa käytetyn niitä nimikkeitä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      715
    Aihe