Pennun ruokinta-ajoista

Maarita

Pentumme täyttää tässä 12 vkoa ja pitäisi pudottaa siis pikkuhiljaa yksi ruokintakerta pois. Mutta mikä niistä? Saa nyt aamulla, päivällä, neljän-viiden maissa ja illalla. Ollaan molemmat työssä lähellä joten päivällä kotona käyminen ei ole ongelma. Pähkäilin vain sitä että miten sitä oikein tekisi? Kertokaa kokemuksia. Olen miettinyt että jos tuon päiväruokinnan jättäisi pois. Saa varmaan hepulin kun kukaan ei tulekaan päivällä kotiin mutta siihenhän sen pitää tottua. Olen huomannut kyllä että illalla ruoka ei enää maita kun pitäisi vain nukkua, aamulla sitten senkin edestä. Kyseessä siis mäyräkoiranpentu. Ei todellakaan mikään ahmatti.

5

2617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .........

      Öh, miten aiotte opettaa sisäsiistiksi jos ette vie kesken päivän ulos? Meillä jätettiin päiväruokinta pois ekana mutta käytiin silti ja annettiin joku pieni makupala tai possunkorva tms.

    • Jarppee

      Ei se ruoka-aika ole niin minuutin tarkka... Kannattaa opettaa jo pennusta lähtien, että ruokaa tulee "vähän milloin sattuu". Koirilla on uskomattoman hyvä ajantaju ja jos koira on oppinut esimerkiksi saamaan aamuruokansa aina kello seitsemän, se tulee myös vaatimaan sen aina kello seitsemän. Joskus voi tulla päiviä, että haluaisit kenties nukkua pidempään..

      Itse tein aikoinani siten, että aloin antamaan aina päiväruoan myöhemmin ja iltapäiväruoan vastaavasti aikaisemmin, jolloin muutamassa päivässä nämä yhdistyivät yhdeksi ateriaksi. Mutta silti kannattaa alkaa pitämään jo tuon ikäisellä pian jonkinlaista epäsäännöllisyyttä noissa ruoka-ajoissa, ettei koira opi mitään tiettyä rytmiä. Ei se pentu siihen kuole, jos ruoka tuleekin pari tuntia myöhemmin.

    • niksu

      ruokinta-ajat niin tarkkoja ole. Mulla on kaksi 10 vko ikäistä pentua. Syövät noin 10.00 ja 20.00. Olen tarjonnut ruokaa tuossa välissä, mutta ei kelpaa. Eivät näytä laihoilta.

    • puupeee

      Meillä totuteltiin olosuhteiden pakosta aika äkkiä kahteen kertaan päivässä eli n. yli 5 kk
      alkoi ruokinta klo 6,30 aamu ja ilta 17,30
      ja viikonloppuisin eli perjantaisin venytetään iltaa vähän myöhäsempään, että sais muka nukuttua pitempään.... Ei auta tassut tömisee jo heti kuuden jälkeen.... Pääasia on se, että opitte sisäsiistiksi. aluksi ekaks ulos ja sit ruoka ja taas ulos. Ja kun matlttia on tullut lisää, jos haluat kouluttaa, niin ensin ulos. Onpi oppimiskykyisempi ulkona nälissään ja sitten ruoka. Lepokin maistuu paremmalle. Mutta kun on jo kaikki opittu, ensin ruoka ja vattakin toimii helmpommmin, aninakin aamuisin. Mielestäni parasta on säännöllisyys. Toimikaa aina samanlailla. Koiralle se luo turvallisuutta.

      Illalla (nyt on ilta kun kirjoitan tätä) Meillä ensiksi ulos n. ko 17,00 ja ruoka n. 18,30. Koira pitää huolen syömisestään, pyörii jaloissa ja on levoton (rotu lappsis=AINA NÄLKÄ). Onpa nöyrä ja oppivainen ulkona pikku papanastakin. Aamulla ensin ruoka ja sitten ulos pikaseen.... n. 20 min. Tekee hädät ja kotiin... ja sitten puruluu palkaksi kun jää yksin. Tämä toimii meillä, aluksi oli aina morkkis kun on niin vähän aikaa.... Ai niin, käydään me illalla vielä lenkillä, n. 20 min eteenpäin, riippuu ilmasta. Näin Meillä... eläinaktivistit voi ottaa kantaa.... Terkkuja

    • yksinkertaisesti

      pidentämällä ruokailujen väliä. Meillä nyt 10-viikkoinen ja kohta siirrytään ( pikkuhiljaa) siihen että ruokailu on klo 8- 15 ja 22. Sitten taas joskus siihen että klo 8 ja 18.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      159
      3465
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      61
      2725
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      33
      2110
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      130
      1687
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      78
      1554
    6. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      83
      1544
    7. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      Henkinen hyvinvointi ja mielenterveys
      368
      1472
    8. Kerro mulle mitä pitäs tehdä

      Sun mielestä? Anna neuvo?
      Ikävä
      97
      1215
    9. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1125
    10. On tullut aika lukita kaupunginjohtajan ovi, ja hlö pihalle

      Ei kahta eikä yhtäkään selitystä, ylimielisyys on kääntyi varomattomuudeksi, ja kaupungin jo ennestään kuihtuva talou
      Pyhäjärvi
      195
      1106
    Aihe