Mikäli uni ei tule simmuun "oman asunnon" makuukammarissa, niin voi ainaisen lampaiden laskemisen sijaan laskea vaikka 12 kk euriborin nousun mukanaan tuomien lisämaksukuukausien määrää. Tai vaihtoehtoisesti kuukausittaisen maksuerän kasvua, kun seuraava korontarkistus napsahtaa päälle, kuin aso-nahjuksen sauna.
Tosin tämä näkyy omalla työpaikalla kasvattavan vain mustia silmänalusia velkaisilla työkavereillani.
...ja kun tuo autokin kehveli on ostettu osamaksulla...
Elämää, ei sen enempää, vaikka velaksi.
Tosin tämä näkyy omalla työpaikalla kasvattavan vain mustia silmänalusia velkaisilla työkavereillani.
...ja kun tuo autokin kehveli on ostettu osamaksulla...
Elämää, ei sen enempää, vaikka velaksi.
Vastaukset 4
Vanhimmat
listaan voi lisätä jokavuotisen 2-3%:n vuokrankorotuksen vaikutuksen laskemisen, vaikkapa 20 vuoden päästä olevaan vuokrahintaan?
että asumistukikin nousee vuosittain! Suurinpiirtein saman verran kuin vuokra. Asumistukea saavat eivät häviä ainakaan tuota 2-3 %.
jos tosiaan asuu omassa niinkuin otsikko kuuluu...velallislla toinen juttu! Henk.koht silti ajattelin vielä käydä hakemassa "pikku" vipin taloa varten. Ja suunnitelmieni toteutuessa, velaton kämppä ennen 30-vuotis syntymäpäiviä...eli vajaan kahden vuoden päästä!
Kaikki tietävät että palkat ovat vähintään tuon 3%vuodessa nouseet.Mitä siis tarkoittaa 3%vuokran korotus?ei mitään verrattuna korkojen nousuun.