Kertokaa omia kokemuksia poliisin harrastamasta asennevammasta.
Etenkin liikuntarajoitteisiin kohdistuvat asennevammat etenkin kiinostavat.
Tiedän että se on arka-aihe mutta miksi sitä pitäisi salailla ?
Itsellani on paljon kokemuksia asennevammaisista ja veljeilevistä /valehtelevista .
Poliisin rehti ja reilu maine on saanut kolauksia joista tulee mieleen Kuopiossa koiralla asiakasta purettava koira poliisi..taisi olla samalla paikkakunnalla puukolla uhkailija.
Sitten tulee mieleen asemin aikaset todella pahat asennevammat .
Sitten tuli mieleen tuo veljeily homma kuten tampereella se poliisipäälikön ajo jossa POLIISI ajoin tupla nopeutta tutkaan eikä korttia otettu pois kun normikansalaiselta otetaan lain vastaisesti.
Lisätkää toki omia kokomuksia nuo olivat vain täysin varmoja joita on käsitelty niin lehdissä kuin oikeudessakin joita ei enää pysty kiistämään.
Etenkin liikuntarajoitteisiin kohdistuvat asennevammat etenkin kiinostavat.
Tiedän että se on arka-aihe mutta miksi sitä pitäisi salailla ?
Itsellani on paljon kokemuksia asennevammaisista ja veljeilevistä /valehtelevista .
Poliisin rehti ja reilu maine on saanut kolauksia joista tulee mieleen Kuopiossa koiralla asiakasta purettava koira poliisi..taisi olla samalla paikkakunnalla puukolla uhkailija.
Sitten tulee mieleen asemin aikaset todella pahat asennevammat .
Sitten tuli mieleen tuo veljeily homma kuten tampereella se poliisipäälikön ajo jossa POLIISI ajoin tupla nopeutta tutkaan eikä korttia otettu pois kun normikansalaiselta otetaan lain vastaisesti.
Lisätkää toki omia kokomuksia nuo olivat vain täysin varmoja joita on käsitelty niin lehdissä kuin oikeudessakin joita ei enää pysty kiistämään.
Vastaukset 33
Vanhimmat
"22.10.2001
POLIISIN NIMEÄ EI SAA KÄYTTÄÄ MYYNNINEDISTÄMISEEN
ILMAN POLIISIN LUPAA
Poliisin virallista nimeä ei saa käyttää yksityisten yritysten, yhteisöjen tai henkilöiden myynninedistämistarkoituksiin ilman poliisin lupaa. Mikäli poliisin virallista nimeä käytetään myynnin tai yksityisen edun edistämistarkoituksessa, niin ihmisille saattaa tulla harhaanjohtavasti sellainen käsitys, että poliisi tukee yrityksen, yhteisön tai henkilön toimintaa. Poliisi ei voi edistää yksityistä etua, koska sen on poliisilain mukaan toimittava puolueettomasti.
Poliisin valtakunnalliset nettisivut, www.poliisi.fi ovat organisaatiomme viralliset sivut, joten meillä on oikeus kieltää linkkimme käyttö sellaisessa yhteydessä, joka mielestämme ei ole sopivaa.
Verkkotiedottaja Anna-Minna Kullberg"
Vaikka KYRVÄKSI niin ei olisi tuostakaan ongelmaa.
"koiralla purettamiseen".
Älä puhu asioista niin kuin tietäisit niistä jotain jos et todellakaan tiedä.
Jos kuitenkin jostain syystä olet kiinnostunut siitä mitä todella tapahtui ja jos olet lukutaitoinen niin tällä viikolla ilmestyneessä poliisi ja oikeus-lehdessä on asiaa koskeva artikkeli.
Se on taas eri asia mistä sen käsiisi pystyt saamaan.
Eipä taida kyseinen nimimerkki olla kovinkaan kiinnostunut tosiasioista, mikäli entiset merkit paikkansa pitävät.
3==0 lukee ja kirjoittaa kuin "piru raamattua" eli aika valikoiva ja putkikatseinen elämän näkemys. Tosin hänelläkin on siihen oikeus.
Tapahtui vai missä se saati villasella painettua..
Pistä parempaa infoa esiin jos on ?
Ei veljeily..
No koska poliisilla on omien puheitten mukaan lain venyttämis oikeus (varkaus ja mikä reppana se oli joka tuota mainosti lehdessä ) joten kaikilla on perus oikeus venytellä sitä lakia...
Sellanen venytetty ns ylinopeus..lievestä pahoin piteli toista ,lievästi vittuili poliisille mutta tämä ei asennevammaltaan tajunnut sitä lainkaan.
Mainoksissa mainostataan että asennevamman voi parantaa ja siitä olen erimieltä poliisin asennevamma on syntyperäistä koska yksikään tervejärkinen ei ryhdy poliisiksi ,no pienenä hakatut reppanat ryhtyvät poliisiksi jota kautta yrittävät päästä pätemään.
Mikä se sellainen harrastus on kuin asennevamma??? Taidat tietää kuka sen on perustanut. Kerro meille muillekin.
Taidat itse pyöriä väärissä porukoissa, jos kohdallesi on kertynyt paljon kokemuksia asennevammaisista ja veljeilevistä/valehtelevista... tai sitten itse olet poliisi. Poliisithan kohtaavat silloin tällöin noita asennevammaisia asiakkaita.
Suomen poliisit ovat hoitaneet todella hyvin työnsä, verrataanpa mihin päin maailmaa hyvänsä. Suomalaiseen virka-valtaan voi luottaa. Aina saa apua kun vaan pyytää. Tekevät vielä enemmänkin kuin tarvitseekaan.
Esimerkiksi siirtävät rattijuopon auton pyydettäessä kotiosoitteeseen, ettei jää terroristien tuhottavaksi tien varteen.
Kenenkään ei tarvitse pelätä, että poliisi käyttäisi voimakeinoja väärin. Tokihan joskus pamppu heilahtaa, mutta silloin ihan syystä.
Mielestäni suomalaisen poliisin asenne on todella hyvin kohdallaan, vaikka kaiken maailman räksyttäjiä riittää.
Suomen poliisi on inhimillinen kaikkine puutteineenkin - kuten keskivertokansalaisetkin.
Kunnioitan,arvostan ja ihailen suomalaisia poliiseja.
topic ottanut oikein tuulta purjaisiin??? Taitaa tulla vähän erilaista tekstiä kuin odotit.
Minulla ei ole mitään pahaa sanottavaa Suomen poliisista, tosin eipä ole tarvinnut kovin usein ollakaan tekemisissä virkavallan kanssa. Silloin kun olen poliisin apua tarvinnut, olen sitä myös saanut, kuten aikaisempikin kirjoittaja totesi, enemmänkin kuin olisin odottanut. Kiitos siitä!
Kun kaikki painellaan villasella.
Olen aina tähän asti kunnioittanut poliisin ja poliisien työtä, kunnes sattui ikävä juttu joka muutti käsitykseni täysin.
Poliisitkin ovat ihmisiä. Heihin mahtuu erilaisia yksilöitä kuten meihin muihinkin. Sattuu vaan olemaan virka jos tulee töppäyksiä niitä katsotaan suurennuslasin kanssa. Ikäväähän tämä on että asenne poliisia kohtaan muuttui negatiiviseksi minullakin. En enää luota poliisiin.
Henkilö kenelle tämä ikävä asia sattui on ollut aina
hiukan poliiseja vastaan. Tämä tapahtuma vielä lisäsi entisestään hänen vastenmielisyyttään.
Hän ei ole rikollinen, ei juoppo, ei häirikkö, eikä huumeiden käyttäjä. Eikä ole joutunut poliisien kanssa tekemisiin.
Hänelle sattui vain ikävät poliisit silloin kun hän olisi tarvinnut todellista apua. Ei tarvita kuin yksi tälllainen kokemus se riittää.
Nimimerkki eräsxz kertoi tuntemalleen henkilölle sattuneesta ikävästä jutusta, joka muutti nimimerkin käsityksen poliisista täysin.
Olisi mukava jos voisit kertoa meillekin tämän tietämäsi ikävän jutun, niin voisimme pohtia sitä. Osallisten nimiä ei tietenkään tarvitse mainita vaan ainoastaan selostaa tapahtuman kulku.
Pelkkä viesti "Poliisit aiheuttivat ikävän jutun" on niin ylimalkainen, etteivät muut voi sen perusteella muodostaa käsitystään tästä yksittäistapauksesta.
"Olisi mukava jos voisit kertoa meillekin tämän tietämäsi ikävän jutun, niin voisimme pohtia sitä. "
ÄLLÖTTÄVÄÄ!
Mahtava topicci! Lisää näitä niin saa kaikki nauraa.
En ole huolestunut siitä, että joka vuosi useat poliisit joutuvat oikeuteen rikoksista syytetyiksi. Sen sijaan jos poliisien tekemäksi epäiltyjä rikoksia ei tulisi lainkaan ilmi, olisin hyvin huolestunut.
Poliisirikoksia tulee tapahtumaan niin kauan kun poliisin tehtävät ovat ihmisten hoidossa. Uskoisin rikosten loppuvan vasta sitten, kun poliisit voidaan kokonaan korvata älykkäillä koneilla tai roboteilla.
Se että poliisien tekemäksi väitettyjä rikoksia tulee ilmi ja niitä käsitellään oikeudessa osoittaa, että poliisitkaan eivät ole lain yläpuolella. Hekin joutuvat vastuuseen. Järjestelmä toimii.
Osa poliisien rikoksista ei ehkä tule ilmi, mutta näinhän asia on muidenkin kansalaisten rikoksissa. Poliisille jokainen ilmi tullut poliisirikos on kiusallinen, mutta ilmi tulleiden poliisirikosten vähäisyys puhuu yleisellä tasolla kuitenkin siitä, että kovin vakavasta ongelmasta ei ole kysymys.
Nimimerkki 3==0 puhuu "asennevammasta" kertoessaan mediassa uutisoiduista poliisirikoksista. Itse kutsuisin poliisin virheellistä tai lainvastaista menettelyä mieluummin virkarikokseksi (virkavelvollisuuden rikkominen) tai hyvän hallintotavan vastaiseksi toiminnaksi.
omaa pesäänsä?
Kysyjä ihmettelee, miksi poliisi ei siivoa omaa pesäänsä.
Vertauskuvallinen kysymys tarkoittanee, että poliisin palveluksesta tulisi erottaa ne henkilöt, jotka ovat tehtäväänsä sopimattomia. Ajatus kuulostaa oikeudenmukaiselta.
Virkasuhteessa virkamiehellä on turva erottamista vastaan. Häntä ei voida erottaa palveluksesta vähäisen rikkeen vuoksi. Erottamiseen on oltava pätevä syy.
Tuomioistuin voi panna virkamiehen viralta rikosasian käsittelyn yhteydessä. Tällöin pallo on tuomioistuimella eli kysymys ei ole poliisin velvoitteesta "siivota omaa pesäänsä".
Nimittävä viranomainen voi irtisanoa tehtävään sopimattoman virkamiehen. Erottamisperusteista säädetään valtion virkamieslain 7 luvun 25 §:ssä. Sen mukaan virkamies voidaan irtisanoa virkamiehestä johtuvasta syystä vain, jos tämä syy on "erityisen painava".
Virkamiehellä on oikeus saattaa irtisanomisensa virkamieslautakunnan käsiteltäväksi, jonka päätöksestä voi vielä valittaa korkeimpaan hallinto-oikeuteen. Viime kädessä siis korkein hallinto-oikeus päättää, mitkä ovat riittävät perusteet poliisin potkuille.
Laatikolliseen mätiä omenoita joutuu terve omena ...
Vain mediassa uutisoiduista poliisin asennevammasista rikkeistä koska muuta jos erehtyy kertomaan niin pidetään valehtelijana.
Itse en nimitä moista virkarikkeeksi tai hyvän tavan vastaiseksi teoiksi koska teot ovat olleet tahallisia eli suoranaista asennevammaa jota poliisissa ei tuli olla.
Mielestäni pahaa asennevammaa kuvastaa myös polisiin toiminta kun se kohdistuu invaliidiin ja esim sen parkkeeraamiseen. Mitä poliisi saa siitä että toimii lain vastaisesti ja käy helpon uhrin kimppuun ja uhkailee väkivallalla jotta asia saataisiin järjestykseen.
Myös asennevammaa kuvastaa valehtelu toisen poliisimiehen eduksi vaikka kertomukset olisivat erilaisia eikä tukisi toisiaan lainkaan niin se ei todellakaan kiinosta esimiestä koska valittamisesta ja kanteluista on tehty niin helvetin vaikea systeemi .
Ainut vaihtoehto on haitata poliisin työtä ja työllistää poliisia aivan mitättömissä tekosissa koska muuten ei saa itselleen mitään nautintoa .
Siksi raaka vittuilu on paras tapa jossa näkee heti millon asia uppoaa poliisiin .
Poliisin tekosia tulee vähän ilmi koska poliisit painelevat villasella todella paljon asioita ja yrittävät vaikka välillä jäävät kiinnikki kuten esim siinä paatelan tapauksessa* tampereella..
Olisiko koskaan johtanut mihinkään jos ei olisi tullut julkisuuteen ..epäilen kyllä.
Itse olenkin ottanut asioiksi tehdä aina kantelu poliisista jos ei tee kaikkea oikein eli koirakin oppii lyömällä miksi ei poliisi jatenkin asennevammainen poliisi.
*= nämä on niitä juttuja joista kukaan ei pääse sössöttämään ettei ole tapahtunut.
Sinä ruikutat noita kolmea samaa juttuasi jatkuvasti, jatkuvasti, jatkuvasti, ja jatkuvasti.
Mahtaa vituttaa kun et keksi mitään uutta.
Ja vielä enemmän vituttaa kun et voi asialle yhtään mitään.
Tuo raaka vittuilu teoriasi on noita nykyajan teiniangsti-juttuja joten se siitä.
Voisit laittaa noista kanteluistasi esimerkiksi tekopäivät esille niin kaikki voimme lukea (ja nauraa = raakaa vittuilua, mikä näköjään kolahtaa) eoa:n päätökset niihin. (olethan tehnyt uhosi mukaan useita kanteluita joten osasta on varmasi jo päätökset hahahahahahahahaah!!!)
"Vain mediassa uutisoiduista poliisin asennevammasista rikkeistä koska muuta jos erehtyy kertomaan niin pidetään valehtelijana."
Ei muuta kuin faktaa pöytään niin kyllä väki hiljenee... Eikä sinua kukaan pidä valehtelijana vaan pellenä.
Ei muuta kuin KYYKKYYN poliisien kanssa.
Joopa joo monta kertaa on laittanut mutta eipä näytä uskoa riittävän kuten sinullakaan.
Köyhyydestä on tiedä mutta kerro tarkemmin jos on kokemusta.
"Joopa joo monta kertaa on laittanut mutta eipä näytä uskoa riittävän kuten sinullakaan."
Siis kenellä?
"Ei muuta kuin KYYKKYYN poliisien kanssa."
Miksi?
ps. MOT... se älähtää kehen....
Poliisien kanssa.
Vai pitääkö taas alkaa listaamaan että paha voittaa aina..vai miksi on niin paöjon selvittämättömiä tekosia..
MOT:sta puheen ollen poliisilla näyttää olevan tapa jos jotain ei saada hoidettua niin yritetään painaa villasella ja olla hiljaa eli ei älähdellä varsinkaan pimeissä jutuissa.
Ja hyvää KYYKKY kesää KYYKYSSÄ olevien kanssa..
KYYKKYYN ylös KYYKKYYn ja sinne jäädään kunne annetaan lupa nousta.
Vaikutat juuri samanlaiselta pikkupojalta, kuin nämä 15vee mopopojat, jotka aina poliisin läsnäollessa kaasuttelevat ankarasti ja kuvittelevat, että "nyt ne varmaan ärsyyntyy ja lähtee perään!"
Joopa joo, onnea valitsemallasi tiellä.
Pikku teiniangstissa kirjoittelee että vittuilu kolahtaa.. no näkeehän sen kirjoituksissa että on kolahtanut.
Kauhea uho kanteluista mutta ainuttakaan ei ole olemassa... ei vain pysty tekemään. Uhosta kun on helvetin pitkä matka tekemään.
Joo viimesessä meni käsittelyssä reilu puolivuotta ja 40 sivua tekstiä ja monta asennevammasen poliisin lausuntoja..mikä parasta asiassa on että senkin ajan nämä poliisit ovat olleet poissa asiakkaan kimpusta ja näin parantanut asiakkaiden elämää.
Mutta kiitos nyt pitääkin huomiseksi naputella uusia tutkintapyyntö jotta nahkiaisille riittää töitö ja ovat senkin ajan pois muitten asiakkaiden kimpusta.
Ootko tullu ajatelleeks, että se on yksi osa-alue poliisin työssä. Täytyy aina silloin tällöin vastata kaiken maailman vajaaälyisten kanteluihin yms. Kun kerran on vastannut, on helppoa säilyttää tekstinsä sähköisessä muodossa ja korjata se soveltuvilta osin uutta uikuttajaa vastaavaksi. Ja palkka tosiaan juoksee tuoltakin ajalta.
Luuletko tosiaan, että nuo tuollaiset otetaan todesta, saatika henkilökohtaisesti? Olet poika aika lailla ulapalla.
Mutta no, jokainen hommaa sen tyydytyksensä sieltä, mistä sitä saa.
Miten voit väittää kantelijoita vajaaälyisiksi?
Onko kaikki kantelijat sinusta sellaisia? Lääninhallitus hukkuu kanteluihin terveydenhuollon sekä vanhusten huollon jutuista. Euroopan ihmisoikeustuomioistuin samoin.
Katsopas kuinka montaa tuomiota Suomelle on sieltä langetettu. Onko ne kaikki olleet vajaaälyisiä, siis valittajat?
Aika montaa tuomiota on tullut. Tämä nyt ei ehkä varsinaisesti poliisin palstalle kuulu mutta onhan niitä tyytymättömiä myös poliisin toimintaa.
Poliisikin on vain ihminen ja kyllä heillekin sattuu ylilyöntejä sekä virhearvioita ja ihan varmasti kaikkea muutakin. Meitä on moneksi kuten varmaan hyvin tiedät!
epäilemättä..............
Mitähän tähänkin nyt sanois... Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan. Provosointiin vastataan provosoinnilla.
Turha teille kai on mitään selittää.
Ne seurasivat täysin turhaan ihmistä, koska tämän oikea lause oli: Asialla ei ole tälläistä merkitystä. Minulla on elämässä paljon muutakin esim. uusi mies ja kiva harrastus ja sitten hän nosti purkin pöydälle, esimerkiksi.
Toinen väitti tämän kiristäneen työsuhdetta, olleen sekava, epäpätevä, virkahakuun osallistunut jne...
Lopputulos voi olla massamurha, mutta ei paikassa, jota hän ei ole koskaan uhannut räjäyttää vaan siellä missä moisen oikeusmurhan jälkeen kuuluukin.
Tarkemmin tuosta todesta ottamisesta?
Eikö 40 sivua tekstiä ja lausuntoja ole todesta ottamista ja jos ei otettaisi niin eihän niitä lausuntoja edes olisi kirjoitettu.
Mitä eikö henkilökohtainen kantelu vaikka nyt yksitäisestä poliisista ole henkilökohtaista.
Eikö henkilökohtaista ole epäillä on vaikka yksittäinen poliisi kykenevä tekemään työtään.
Se on juuri parasta mitä voi tehdä eli epäillä poliisin kykyä tehdä ammattiaan ja etenkin tekosiensa takia epäillä ammattitaidottamaksi..jos taas ammattaito on riittävä niin teko muuttuukin tahalliseksi..
asennevamma,asennevammaa eli sitä itseään.
Kyllä olen sitä mieltä edelleenkin eli koira oppii lyömällä niin miksi ei poliisi oppisi samoin.
Palkajuoksu ei ole pääasia vaan se että poliisi on sen ajan poissa muista tehtävistä eli näin kansalaisilla on turvallisempaa tänä aikana ja sama poliisi ei pysty olemaan asennevammaisesti tekemässä työtään jos hän on tekemässä kirjallisia tehtäviää..saakoon vaikka siitä ylityökorvausta niin sekin on parempi koska teidän pussista se on poissa ei minun..
Poissa on tosiaan, sen 5-10 minuuttia, kyllä siinä ajassa ehtii valmiiseen pohjaan soveltuvat osat muuttaa.
Ja sinä et voi kuin ruikuttaa netissä.