että enään ei saa matkalaukkua laittaa ruumaan lukittuna? Meillä ainakin on sellainen laukku jonka "salvat" aukeaa helposti ja sittenhän kaikki tavarat on levällään. Kiva sit keräillä tavaroita sieltä hihnalta. Laukun ympärille laitettavaan hihnaan en luota, koska jo kaksi kertaa meillä on sellainen matkoilla pettänyt (onneksi silloin oli kuitenkin laukku lukittu)...
Pitääkö
paikkansa
172031
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Kyllä saa laittaa lukittuna. Jos sen laukun joku haluaa avata onnistuu varmasti lukosta huolimatta...
mutta outoa että tuo matkalaukkuremmi ei pitänyt- Minulla mallia ettei takuulla aukea ja yleensä lukko antaa ennen periksi kuin tuo remmi?
Mutta lukkoon vain niin säilyy tavarat.
Meillä petti niissä just se musta lukko(muoviosa katkesi). Mistähän toi matkalaukun lukitsemisjuttu on oikein lähteny????
http://www.ilmailuhallinto.fi/kysyttya_turvatarkastuksesta?id=39019
Niin kuin tuossa lopussa sanotaan käytäntö vaihtelee.
Varmaankin sen takia, koska kaikissa maissa ei ole näitä vara-avaimia, joten lukko joudutaan särkemään jos laukku halutaan tarkastaa.
Kyllä laukun saa lukita.
Kyllä saa lukita,mut kattoo ettei siel oo mitään minkä takia ne haluis avata sen.Ettei käy ku mulle,oli pari ym sytytintä ku lähin kattoo erästä formula kisaa,sinne oli vaa ilmestynyt lappu et turvallisuus syistä jouduimme avamaan laukun ja ottamaan ym sytyttimet pois. Et onnex ei ollu avaimella lukossa,muuten oisivat varmaan väkisin aukasseet laukun,joten kannattaa olla tarkkana mitä sinne laittaa.
Turvatarkastuksesta loytyy kylla avaimet kaikkiin yleisiin laukkumalleihin.
Mikali laukkua ei saada auki, ja omistajaa ei loydy, laukku jaa kentalle.
Jos laukku turvallisuus syista joudutaan avaamaan, on siita ilmoitus joko laukun sisalla (mikali jotain poistetaan), tai tarrana laukun paalla (mikali avaus oli aiheeton).
Lukkoa ei siis rikota missaan tapauksessa. Mikali laukku/lukko on rikottu, asiakas oikeutettu korvauksiin lentoyhtion "piikkiin".
sillä ei sytkärit ole kielletty viemästä ruumaan...liekenheitin on mutta sytkärit ei.
Eli taas kaveri keksi eli valehteli.
Omin silmin näin jo vuosi sitten Frankfurtin lentokentällä kun eräs tyyppi joutui kaivamaan ruumaan menevästä matkalaukusta sytkärit pois. Matkalaukut menivät läpivalaisulaitteen läpi ja huomasivat ne. Eli mitäs puhut asiasta josta et näköjään tiedä yhtään mitään?
oli Kreetan matkalla ilmestyny sellainen tarra laukun päälle. Ihmettelin kuinka olivat saaneet laukkumme auki. Laukku oli lukittu avaimilla, sekä lisäksi numerokoodi lukolla. Epäilen että laukku oli avattu pesujauheen takia. Valkoista pulveria pakastepussissa...
http://www.ilmailuhallinto.fi/useinkysytyt
Eli olit väärässä!
Sitä saa tarvitseva ostaa noista helppojen matkojen kohteista millaisen tuopin haluaa. Eri asia on suoraan kentältä viidakkoon-matkat. Lopettakaa jo turhan tavaran rahtaaminen. Ja riesat turvatarkastuksissa!
ottaa riskiä ostaa pesuainetta paikanpäältä, kun mukana on allerginen ihottumainen pieni lapsi. Suomessakin myytävistä pesuaineista vain yksi merkki käy... Turhaako???
lomalla? Kai sitä saa pestä tarpeeksi kotonakin. Tarpeeksi kalsareita mukaan vaan ja jos ne loppuu niin käännä nurinpäin!
olla vaippaikäistä lasta. Aika mahdoton pakata sen ikäiselle mukaan kolmen viikon vaatteet...
Laukun saa lukita, jos laukussa näkyy jotain epäilyttävää, yritetään kyseistä matkustajaa ensin tavoittaa kentältä kuulutuksin, jos häntä ei tavoiteta, yritetään laukku aukaista muuten (kentillä tosiaan on yleisimpien laukkujen 'yleisavaimet' tai ainakin taitavia tiirikoijia =)) ja jos laukkua ei mitenkään saada auki saatetaan lukot murtaa tai sitten laukku jää kentälle.
Itse lukitsen laukkuni aina.
P.S. Sorry välimerkinhyväily, mutta sana 'enää' kirjoitetaan todellakin 'enää', eikä missään nimessä 'enään'...
ennen kuin täällä pilkkua viilaat. Suomen kielessä on käytössä piste, jolla lauseet pitäisi sopivin väliajoin erottaa toisistaan.