Keskustelu pelin tasosta...?

asiantuntija

mm. MTV3:lla on kysely "mitä mieltä olit finaalin pelin tasosta?"

Mitä ihmeen väliä on jollakin pelin tasolla, kun panokset on tollaiset!!!

Kumpaa katsoisit mieluummin:

a)Veikkausliigan avauskierroksen peliä MyPa-AC Oulu, joka päättyy 3-5, jossa tulee komeita maaleja ja, jossa AC Oulun maalivahti tekee neljä huikeaa torjuntaa. Lisäksi jaetaan kolme punaista korttia ja kentällä käy naisviuhahtaja sekä Pasi Rautiainen on studiokommentaattori

b)MM-finaalia

Eli koitan sanoa sitä, että ainakin meikäläisen mielenkiintoon vaikuttaa vain ottelun panos (toinen on tietenkin omat suosikkijoukkueet ja suosikkipelaajat). Ei silloin pelin tasolla ole mitään väliä, kun on kunnon panos!!!

Ei mestareiden liigan finaalia tai MM-finaalia (eikä muitakaan ratkaisupelejä) pidä arvioidan viihdyttävyyden takia vaan, jos sitä pitää arvioida, miettiä syitä miksi toinen joukkue voitti toisen? Kuinka Steven Gerrard onnistui omaa vastustajaansa nähden? Entä Gattuso? Tai Oddo?

Sieltä syntyy pelille tulos...

Se on vaan kertakaikkiaan niin kiehtovaa, kun pelataan tosipelejä!

Se muuten puoltaa sitä, että mestareiden liiga on todella tärkeä! Miettikää miten monta merkityksellistä (jos haluaa menestyä mestareiden liigassa) peliä kauden aikaan siinä oli?!? Niitä oli muutamien alkusarjojen pelien lisäksi lähes kaikki pudotuspelit eli PALJON!

Nauttikaa futiksesta ja nimenomaan huippufutiksesta vaikka se ei aina näyttäisi siltä miltä haluat...

Ja usein pelin tasoa moittii hävinneen kannattajat..ja toki sitten nämä satannaiset katsojat...

Itse kannustin Liverpoolia, mutta SOIN voiton Milanillekin. Maldini on legenda!

1

256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • preerianapina

      totta kuin potta! vaikka esimerkiksi semifinaalissa nähtiin mielestäni hienointa futista tänä vuonna. (milan manchester ottelussa).

      tästä pelistä vielä että faktahan on että liverpoolilla ei ole maalintekijää, ainoa, crouch, istui penkillä (benitezin käsittämätön valinta). Liverpool ei viimeistellyt vaikka näennäisesti hallitsi peliä. Milan sai muutaman paikan ja teki kaksi maalia, ei muuta tarvikaan. Maldini on jumala

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe