Keskustelu pelin tasosta...?

asiantuntija

mm. MTV3:lla on kysely "mitä mieltä olit finaalin pelin tasosta?"

Mitä ihmeen väliä on jollakin pelin tasolla, kun panokset on tollaiset!!!

Kumpaa katsoisit mieluummin:

a)Veikkausliigan avauskierroksen peliä MyPa-AC Oulu, joka päättyy 3-5, jossa tulee komeita maaleja ja, jossa AC Oulun maalivahti tekee neljä huikeaa torjuntaa. Lisäksi jaetaan kolme punaista korttia ja kentällä käy naisviuhahtaja sekä Pasi Rautiainen on studiokommentaattori

b)MM-finaalia

Eli koitan sanoa sitä, että ainakin meikäläisen mielenkiintoon vaikuttaa vain ottelun panos (toinen on tietenkin omat suosikkijoukkueet ja suosikkipelaajat). Ei silloin pelin tasolla ole mitään väliä, kun on kunnon panos!!!

Ei mestareiden liigan finaalia tai MM-finaalia (eikä muitakaan ratkaisupelejä) pidä arvioidan viihdyttävyyden takia vaan, jos sitä pitää arvioida, miettiä syitä miksi toinen joukkue voitti toisen? Kuinka Steven Gerrard onnistui omaa vastustajaansa nähden? Entä Gattuso? Tai Oddo?

Sieltä syntyy pelille tulos...

Se on vaan kertakaikkiaan niin kiehtovaa, kun pelataan tosipelejä!

Se muuten puoltaa sitä, että mestareiden liiga on todella tärkeä! Miettikää miten monta merkityksellistä (jos haluaa menestyä mestareiden liigassa) peliä kauden aikaan siinä oli?!? Niitä oli muutamien alkusarjojen pelien lisäksi lähes kaikki pudotuspelit eli PALJON!

Nauttikaa futiksesta ja nimenomaan huippufutiksesta vaikka se ei aina näyttäisi siltä miltä haluat...

Ja usein pelin tasoa moittii hävinneen kannattajat..ja toki sitten nämä satannaiset katsojat...

Itse kannustin Liverpoolia, mutta SOIN voiton Milanillekin. Maldini on legenda!

1

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • preerianapina

      totta kuin potta! vaikka esimerkiksi semifinaalissa nähtiin mielestäni hienointa futista tänä vuonna. (milan manchester ottelussa).

      tästä pelistä vielä että faktahan on että liverpoolilla ei ole maalintekijää, ainoa, crouch, istui penkillä (benitezin käsittämätön valinta). Liverpool ei viimeistellyt vaikka näennäisesti hallitsi peliä. Milan sai muutaman paikan ja teki kaksi maalia, ei muuta tarvikaan. Maldini on jumala

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      336
      12113
    2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      157
      11164
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      278
      6526
    4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      253
      5323
    5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      186
      3782
    6. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      176
      3603
    7. L/OVER ikuisesti minun

      Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
      Ikävä
      60
      2651
    8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      137
      2184
    9. Mitä voisit miehenä tehdä?

      Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
      Ikävä
      329
      2020
    10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      13
      1894
    Aihe