Kauan sillä Kelalla oikein menee näiden asioiden käsittelyssä ? Paljon teillä on mennyt aikaa että tulee ensimmäistä kertaa työttömyyspäivärahat tilille? Pitää varmaan mennä Kelaan keskustelemaan asiasta, kun ei oo lompakossa latin latia.
työttömyyspäivärahan odottelu
odottelija1
8753
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Omalla kohdallani meni ensin 5 viikkoa, jonka jälkeen Kela ja työkkäri pallottelivat keskenään, josta taas seurasi lisäselvityksen antaminen. Yhteensä kesti muutamaa päivää alle 2kk, että ensimmäiset rahat tulivat tilille. Toivottavasti muilla käy parempi tuuri.
Tarkennuksena siis, että 2kk siitä kun ilmoittauduin työttömäksi. Papereiden Kelaan jättämisen jälkeen meni 5 viikkoa.
käsittely aina kestää...kannattaa aina kuinka nopeasti hakemus mahdollisesti käsitellään ja jos kestää kauan niin kannattaa hakee toimeentulotukea (tosin senki käsittely voi kestää)...Minä aina välil soittelin kelaan ja kysyin missä vaiheessa hakemuksen käsittely oli ja jos kävi ilmi että olisi pitänyt lähettää jotain lisäselvityksiä niin ne selvisi ton yhden puhelun aikana joka sit nopeutti asian käsittelyä muutamalla päivälle ku ei tarvinnu odottaa postista tulevaa lisäselvityspyyntöä...Mulla ensimmäinen hakemus kesti n. 5-6 viikkoa ja seuraavat kesti vain muutaman päivän-viikon...
minulla meni 3 kk odotellessa, mutta siitä varoitettiin silloin kaikilta tahoilta, että oli joku ruuhka päällä. Vuosi oli 2003 ja juuri kesän kynnyksellä.
Nyt varmaan eri juttu: näppituntumalta olisikohan 5 vk aika hyvä arvio.
Meni alkuvuonna lähes 2 kk. Tosiaan sinne kannattaa soitella ainakin kerran viikossa ja kysellä missä vaiheessa käsittely on.
Muutamaa päivää vaille kolme viikkoa. Vaikka virkailija uhkaili että käsittelyyn menisi ainakin kuusi viikkoa. Kerrankin positiivinen yllätys (taitaa olla sarallaan eka kerta) Kelan taholta.
Sain kelalta päätöksen kahdessa päivässä siitä kun olin toimittanut kaikki tarvittavat lisäselvitykset, joita en ollut tajunnut hakemusta postittaessani laittaa mukaan. Mun mielestä nopeaa toimintaa ja viivästymisen voin pitkälti laittaa omaan piikkiin..
Kun kaikki paperit oli Kelassa, niin päätökseen meni pari-kolme päivää, ja siitä kaksi viikkoa, niin rahat tilillä. (ensimmäinen kahden viikon korvaukset)