Tarragona

kesämatkalainen

Hei!

Espanjan tuntijat, olemme menossa kesällä heinäkuuksi Tarragonaan ja varmasti muutaman päivän vietämme Barcelonassa.

Millaisia nähtävyyksiä siellä on, mitkä kannattaa ehdottomasti käydä katsastamassa ja muitakin vinkkejä otetaan vastaan..

Kiitos : )

3

801

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Matkaaja - -

      Aah .. Tarragona minakin pistaydyn siella uudelleen (ja BCNssa ja Valenciassa ja Gironassa), ihan kohta kesakuussa.

      Tarragona, vanhat roomalaiset ja sita seuranneet rakennukset. Satama-alue. La Rambla. Kalaillalliset. Kauppahalli. Ulkoravintolat ja kahvilat. Netista lisaa.

      Tarragona on itse asiasa aika pieni kaupunnki mutta tavattoman viihtyisa. Siksi menen talla kertaa myos Valenciaan tutustumaan. BCNssahan riittaa myos tekemista ja katsomista.

    • ex-työleiriläinen

      Espanjassa pidetään joka kesä jossain vaiheessa suuret kyläkarnevaalit lähes joka kylässä- en muista milloin ne olivat Tarragonassa, mutta kannattaa selvittää!

      Itse olin siellä -95 KVT työleirillä, tehtävämme oli kuskata liikuntavammaisia kyläkarnevaaleihin.

    • .............

      Tarragonan lähistöllä on sellainen erittäin vanha "vesijohtoverkoston" kivinen silta - hieno rakennelma, kannattaa poiketa katsomassa. Port Aventura on tietysti kokemisen arvoinen paikka - huvipuisto siis.. http://www.portaventura.es/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2065
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      288
      1876
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      327
      1696
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1555
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      91
      1231
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1227
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1103
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      65
      1052
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1028
    Aihe