Kumpi yamaha 125x vai re??

Kyse pappamotoristista ja pyörä tulee pääasiassa työmatka-ajoon mutta haluttaa hupistella myös sorapolkuja pitkin kalareisuilla. Olen paininut noiden kahden piikin välillä, x-katumalli sopisi renkaiden puolesta tieajoon paremmin mutta kuinkas sillä onnistuu maastoon meno? RE houkuttaa ison maavaran takia mutta millainen se on maantiellä ja kuinka nopeasti nuo nappularenkaat kuluvat uusimiskuntoon?Lisäksi re-malli on kevyempi ja siitä on etunsa kun kuljetan pyörää matkailuauton takatallissa. Siis kumpi näistä sopisi sekalaiseen ajoon paremmin?? Tässä täytyy ottaa huomioon että pyörä laitetaan täysitehoiseksi, olisko enduro silloin parempi vaihtoehto välityksien suhteen eli kiihtyvyyttä kaipaisin, huipuista viis?
4244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Renkaat kannattaa ilman muuta valita sen pinnan mukaan jossa valtaosa ajosta tapahtuu. Nappularengas on erittäin huono ajettava asfalttipinnalla tärinän ja heikon pidon vuoksi, ja kuluminen on kovilla pinnoilla nopeaa. Huviajelussa maastossa ja kalareissuilla pärjää taatusti katuendurorenkailla.

Mutta miksi ihmeessä piikki? 125nen ei ole erityisen hyvä ajettava niillä työmatkoilla ja pieni kone huutaa ja rasittuu tarpeettomasti maantiellä ajaessa. Kyllä nykyisistä pyöristä löytyy takuulla parempia vaihtoehtoja tuohon tarkoitukseen ja painoerot ovat vain nimellisiä.

Itse ostaisin tuohon tarkoitukseen ja varsinkin vanhemmalla iällä jonkun rauhallisen 4-tahtisen katuenduron jonka kanssa ei tarvitsisi lutrata 2-t öljyn kanssa ja matalaviritteinen 4-t olisi huoltovapaampikin.
Jos sinne matkailuautoon piikki mahtuu niin ei voi olla tila niin vähissä ettei esim 350nen mene..

Äänestä
  • pari kesää olen työmatkaa päristelly mopolla, pääsee pyöräteitä pitkin suurimman osan. Nyt kuitenkin kaipais vähän tehokkaampaa menopeliä, tuo piikki mielessä siksi että työmatka tapahtuu 60-80km/h rajoitusalueella ja eikös se piikki kuitenkin suuremmin kiljumatta näitä nopeuksia mene? Ja tietty onhan siinä huokeammat vakuutukset kuin isommissa. Kalahommissa sillä pääsee käymään huonokuntoisten teiden päässä mihin ei matkailuautolla kannata yrittää. Ja eipä tuota pyöräkokemusta ole juuri nimeksikään, nuorempana oli satapiikki ja senjälkeen 350 kawasaki, nyttemmin mopon sarvissa tullut 15.000km , 1000cm3 pyörää olen kokeillut mutta oli liian härski peli meikäläiselle. Vois olla viisainta aloittaa satapiikillä?

    Äänestä

Itselläni oli enduropyörässä 21"/18" vanteet ja niissä aivan puhtaat nappulat. Nappulat olivat kamalat ajaa kadulla. pitoa ei ollut ja ne kului ihan silmissä metsätiet taas menivät todella hyvin.
Sitten ostin katuenduro renkaat http://www.vetex.com.hk/03_parts_options/033_tires/7-michelin/sirac.jpg
Ja näillä renkailla oli mukava ajaa asfaltilla, soralla ja jopa hyvää metsätietä.

Sitten ostin supermoto vanteet ja niihin puhtaat katurenkaat. Kaupungissa ja pikateillä ajettaessa mukavat, soratiet vielä menee, mutta metsäpolut ovat jo aika heikkoa ajettavaa.

Monikäyttöisin rengas oli siis tuo katuenduro kumi. Samantyyppista rengasta saa myös 17" vanteelle.

Äänestä
  • Mikä pyörä sinulla on?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


valinnan vaikeus kirjoitti:

Kyse pappamotoristista ja pyörä tulee pääasiassa työmatka-ajoon mutta haluttaa hupistella myös sorapolkuja pitkin kalareisuilla. Olen paininut noiden kahden piikin välillä, x-katumalli sopisi renkaiden puolesta tieajoon paremmin mutta kuinkas sillä onnistuu maastoon meno? RE houkuttaa ison maavaran takia mutta millainen se on maantiellä ja kuinka nopeasti nuo nappularenkaat kuluvat uusimiskuntoon?Lisäksi re-malli on kevyempi ja siitä on etunsa kun kuljetan pyörää matkailuauton takatallissa. Siis kumpi näistä sopisi sekalaiseen ajoon paremmin?? Tässä täytyy ottaa huomioon että pyörä laitetaan täysitehoiseksi, olisko enduro silloin parempi vaihtoehto välityksien suhteen eli kiihtyvyyttä kaipaisin, huipuista viis?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu