Nokkaongelmia

undullani

Undulaatti parini naaraalla on nokkaongelma... Sen ns "alanokka" on kasvanut liian pitkäksi. Lintu voi tuskin enää edes syödä. En ymmärrä miten näin on päässyt käymään. Hoidan kaikkia neljää unduani samalla tavalla ja vain yhdelle on käynyt näin. Niillä on kaikki mahdolliset kalkkikivet, seepiansuomut ja kaikki, mitä lintu tarvitsee... Olkaa kilttejä ja kertokaa miten tämä on päässyt tähän tilanteeseen, ja ennen kaikkea, mitä minun nyt pitää tehdä.
Lähistöllä ei ole ketään eläinlääkäriä, joka hoitaisi unduja.
Voisiko nokan katkaista ihan itse, esim kynsileikkureilla? Kertokaa omia kokemuksia. Tämä erittäin tärkeää, sillä lintu hyvin rakas, enkä tahdo sen kuolevan.

3

364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -----------------------

      vieppäs tirppa ihan eläinlääkärille, itse ei todellakaan kannata lyhennystä tehdä! lähimpään eläinlääkäriin vaan.

    • -M_

      Joskus joillain yksilöillä nokka kasvaa eri syistä liikaa vaikkei omistaja varsinaisesti mitään virhettä tekisisikään.
      Nokan lyhennys on tosiaan aika tarkkaa touhua johon ei välttämättä kannata itse ryhtyä jossei tiedä mitä tekee. Voit viilalla varovasti lyhentää nokkaa alkuperäiseen muotoonsa (katso mallia niiltä ongelmattomilta linnuilta), leikkureita ei kannata käyttää kuin korkeitaan todella ylipitkän piikin lyhentämiseen pikkuisen ja sittenkin on varottava nokan lohkeamista ja verisuoneen leikkaamista.

      Voit kysyä apua myös lähitienoon eläinkaupoista josko siellä olisi asiaa osaavia ihmisiä, tai kysellä keskyustelupalstoilla apua toisilta lintuharrastajilta jos eläinlääkäri on tosiaan mahdottomuus (minnes linnut viet jos ne muuten sairastuvat??)

      Kunnes saat nokan hoidettua tavalla tai toisella kannattaa pitää tarjolla ruokaa jonka lintu saa helposti syötyä huonollakin nokalla, esim pelelttejä, keitettyä viljaa (uncle ben's 7 viljaa on vallan mainiota tavaraa linnunruokinnassakin), pastaa, voimaruokaa, sekavihannesten kera yms sapuskaa joka ei tarvitse paljoa hienontamista tai kuorimista

      • -tipi-

        mutta "pehmosten " syöttäminen on mielestäni vain ensiapu....Se nokka täytyy saada hoidettua muuten ei normaali ruoka käy ja ongelma vaan jatkuu ja pahenee kun nokka ei edelleenkään kulu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      220
      28082
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      106
      19955
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      305
      15529
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      153
      10707
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      118
      9630
    6. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      38
      8260
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      35
      8222
    8. 237
      6762
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      204
      6413
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      36
      5993
    Aihe