kiinteistön

Minulle on jäänyt kiinteistö, siis pieni maapläntti jonkun testamentin takia. Jos myyn sen vaikka eurolla, mitä muita kuluja siihen tulee ja paljonko?
4365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

lahjaverosta?

Äänestä
  • Siis kysymys on siitä kiinteistöstä eroonpääsy. Siis myynti kelle vaan. Eli mitä muita maksuja tulee?

    Äänestä

  • myynti kelle vaan kirjoitti:

    Siis kysymys on siitä kiinteistöstä eroonpääsy. Siis myynti kelle vaan. Eli mitä muita maksuja tulee?

    -Perintövero
    -Luovutusvoittovero
    -Kaupanvahvistajan maksu

    Äänestä

Yhden euron tulo ei ole kulu, eikä yhden euron luovutushinnasta todennäköisesti kerry myyntivoittoa.

Ainoat todennäköiset kulut ovat kaupanvahvistajan palkkio, varainsiirtovero ja lahjavero, mutta ne ovat ostajan kuluja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


myynti kirjoitti:

Minulle on jäänyt kiinteistö, siis pieni maapläntti jonkun testamentin takia. Jos myyn sen vaikka eurolla, mitä muita kuluja siihen tulee ja paljonko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu