Tuo pakina

on näemmä kopioitu TAMPEREEN VAPAA-AJATTELIJAT RY:n sivustolta.
Aikanaan tälläinen olisi tulkittu Jumalan pilkaksi.
Nykyään on kaikki sallittua. Mitä rumemmin ja härskimmin kirjoitetaan tai puhutaan. Se tyydyttää yhä suurempaa ihmisjoukkoa.
1406
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Pakanasanomat 2/2003 / Tampereen Vapaa-ajattelijat ry

Vapaa-ajattelijoiden tavoitteet
Minun mielestäni yhdistyksellämme on kaksi selvää päätavoitetta: levittää tieteellistä maailmankatsomusta ja saada kaikki vakaumukset tasa-arvoisiksi. Yleinen väärinymmärrys on kuvitella meidän haluavan kieltää uskonnot, mitä vakaumusten tasa-arvo ei tarkoita.

Kaksi tavoitetta
Aatteellinen päätavoite on levittää tieteellistä maailmankatsomusta. Sen osana on tieteellinen maailmankuva,joka perustuu tieteen tuloksille ja on vastakohta myyttisille ja uskonnollisille käsityksille. Tämä tavoite on saavutettu, kun jokainen ihminen on ateisti eikä myös kään usko horoskooppeihin, "elämänvoimaan", jälleensyntymiseen tai muuhun vastaavaan. Se ei tarkoita, että kuvittelisimme virheellisistä käsityksistä päästävän eroon. Se tarkoittaa, että pyrimme tietämään emmekä uskomaan. Se tarkoittaa, että emme kuvittele mitään periaatteellista rajaa sille mitä ihminen voi tietää.

Yhteiskunnallinen päätavoite on saada kaikki vakaumukset tasa-arvoisiksi. Suomessa tämä tarkoittaa erityisesti kahden valtiokirkon erikoisaseman lakkauttamista. Se tarkoittaa myös päiväkotien uskontokasvatusvelvollisuuden poistamista ja tunnustuksellisen uskonnonopetuksen lakkauttamista valtion kouluissa. Jumalanpilkkalaki tulee kumota, ehtoollisviinin verovapaus poistaa, jumalanpalvelukset poistaa valtiopäivien avajaisten virallisesta ohjelmasta, uskonnolliset yhdyskunnat siirtää normaaleiksi yhdistyksiksi ja niin edelleen. Yhteiskunnallinen tavoitteemme on saavutettu, kun valtio on katsomuksiin ja vakaumuksiin nähden neutraali.

Puolustamme uskonnonvapautta
Vapaa-ajattelijat ajavat erityisesti uskonnottomuuden vapautta, mutta kannat tavat myös vapautta uskoa. Se, että levitämme tieteellistä maailmankuvaa, ei tarkoita että haluaisimme sulkea uskovat vankiloihin. Jostain syystä näin halutaan tavoitteemme tulkita, vaikka kukaan ei kuvittele Suomen keskustan yrittävän keskustalaista aatetta levittäessään vangita tai vahingoittaa demareita.

Evankelis-luterilainen kirkko puhuu oikeudesta uskonnonopetukseen osana uskonnonvapautta. Puoluevertaus on osuva tässäkin: vapaus poliittiseen toimintaan ei tarkoita yhteiskunnalle vel vollisuutta järjestää vanhempien poliittisen kannan mukaista kouluopetusta.

Tavoitteet tukevat toisiaan
Mainitut kaksi tavoitetta eivät ole yhdessä mistään loogisesta pakosta. USA:ssa toimii ainakin yksi kirkon ja valtion eroa puolustava järjestö, johon kuuluu niin ateisteja kuin uskoviakin. Toisaalta voisimme keskittyä vain uskonnon ja muun huuhaan kritiikkiin jättäen yhteiskunnalliset tavoitteet pois.

Erilliset tavoitteet tukevat toisiaan. Vaikuttamalla yhteiskuntaan, esimerkiksi vastustamalla uskonnon pientä, mutta jatkuvaa pakkosyöttöä päiväkodeissa ja kouluissa, edistämme tieteellisen maailmankuvan leviämistä. Toisaalta mitä useampi hylkää jumalauskon, sitä enemmän saa kirkon ja valtion ero kannatusta.

Jori Mäntysalo

Seuraava juttu: Mikä erottaa tieteellisen ja kristillisen maailmankuvan?

Pakanasanomat 2/2003 / Tampereen Vapaa-ajattelijat ry

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


lauantaille kirjoitti:

on näemmä kopioitu TAMPEREEN VAPAA-AJATTELIJAT RY:n sivustolta.
Aikanaan tälläinen olisi tulkittu Jumalan pilkaksi.
Nykyään on kaikki sallittua. Mitä rumemmin ja härskimmin kirjoitetaan tai puhutaan. Se tyydyttää yhä suurempaa ihmisjoukkoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu