Jupiter muuttuu
6
1141
Vastaukset
- viides tiheys-
- on melko lähellä
Mutta kun massa ei riitä fuusioreaktion käynnistymiseen. Mistähän J imppaa sen ylimääräisen; kuitenkin melekoisen suuren massan???
Taas joku hörhö, joka on lukenut juuri sen verran astronomiaa, että tietää J:n olevan lähellä "aurinkorajaa" keksii, että Jupiterista tulee aurinko.
Voin hyvin suurella varmuudella sanoa: Ei tule.
Ps aikaisempi linkkikään ei mitenkään vakuuttanut. Täytä huuhaata.- 123
"Taas joku hörhö, joka on lukenut juuri sen verran astronomiaa, että tietää J:n olevan lähellä "aurinkorajaa" keksii, että Jupiterista tulee aurinko."
Jupiterilla pitäisi olla kait noin 80 kertaa enemmän massaa >kokoonsa< nähden että se kykenisi fuusioimaan vetyä heliumiksi. deuterium fuusioon riittäisi ilmeisesti hiukan vähemmänkin.
[spekulaatio]
mitenköhän mahtaa olla jos jupiteria pakattaisiin "vähän"... en tiedä miten tämä olisi mahdollista, saati kuinka paljon pienempään tilaan jupiterin massa pitäisi tunkea että gravitaatio hoitaisi sytytysprosessin tms. vai ovatko faktat minullakaan kohdallaan ? - varmaan kohdallaan
123 kirjoitti:
"Taas joku hörhö, joka on lukenut juuri sen verran astronomiaa, että tietää J:n olevan lähellä "aurinkorajaa" keksii, että Jupiterista tulee aurinko."
Jupiterilla pitäisi olla kait noin 80 kertaa enemmän massaa >kokoonsa< nähden että se kykenisi fuusioimaan vetyä heliumiksi. deuterium fuusioon riittäisi ilmeisesti hiukan vähemmänkin.
[spekulaatio]
mitenköhän mahtaa olla jos jupiteria pakattaisiin "vähän"... en tiedä miten tämä olisi mahdollista, saati kuinka paljon pienempään tilaan jupiterin massa pitäisi tunkea että gravitaatio hoitaisi sytytysprosessin tms. vai ovatko faktat minullakaan kohdallaan ?Omani olivat pielessä, jos tuo 80x on totta.
Kuvittelin kriittisen massan vähintään dekaadilla pienemmäksi.
Pakkaaminen varmaan tuottaisi halutun tuloksen. Eihän fuusiopomminkaan massa ole mitenkään yletön. Mikähän muu voima kuin gravitaatio saattaisi Jupiterin kohdalla aiheuttaa tuon pakkautumisen? Gravitaatio taas vaatisi sen massan lisäyksen.
Jospa joku oikea asiantuntija eksyisi sivulle ja kertoisi meille diletanteille, miten asia on, mutta se taitaa olla turha toivo.
Kiitos kuitenkin oikaisusta. Luulin J:n olevan paljon lähempänä kriittistä massaa.
(AD/VK)
- Jartsuliini
Kyseenomainen ilmiö esiintyy Arthur C. Clark:n tieteisromaanissa nimeltään 2010 joka on jatko-osa 2001 avaruusseikkailulle.Lopussa kirjaa kuvataan kuinka Jupiter muuttuu auringoksi ja paistaa taivaalla auringon kanssa samanaikaisesti eikä maapallolla ole enää yötä lainkaan.
http://fi.wikipedia.org/wiki/2010_(elokuva)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen193913Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2233724Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä972669SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot222613Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman202402"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita332339Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642276Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132136Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611801- 901621