Tontille pitäisi rakentaa tällaisella kaltevuudella oleva talo. Mitkähän firmat ovat sellaisia joilta onnistuu? Äkkiseltään katsottunu ovat yleensä 22-27 astetta.
kattokaltevuus 1:3 eli 18 astetta
11
20294
Vastaukset
- Rakentajat
Yleensä kattokaltevuus ilmoitetaan aina suhdelukuna eikä asteina. Eli 1:1,5 1:2 1:4, joka tarkoittaa sitä matkaa jolla 1 metrin nousu tapahtuu. Esim 1:2 katto nousee 1 metrin 2 metrin mittaisella matkalla.
Parhaiten tähän vastaavat talotoimittajat, joilla usein kuvastoissa piirrettynä jokin kattokulma, joka ei välttämättä ainoa saatavilla oleva.- mikkkkko
Ajattelinkin että jos joku olisi jo ottanut selvää..
- bisnestä ja
mikkkkko kirjoitti:
Ajattelinkin että jos joku olisi jo ottanut selvää..
raha kelpaa niille eli toimittavat kattotuolit juuri sillä kaltevuudella kuin haluat. Eivät jätä kauppaa tekemättä moisen seikan takia. Jos kuitenkin joltakulta toimittajalta ei tunnu onnistuvan, niin vaihda puljua samantien.
- mikkkkkkko
bisnestä ja kirjoitti:
raha kelpaa niille eli toimittavat kattotuolit juuri sillä kaltevuudella kuin haluat. Eivät jätä kauppaa tekemättä moisen seikan takia. Jos kuitenkin joltakulta toimittajalta ei tunnu onnistuvan, niin vaihda puljua samantien.
talotoimittajalta ei ollut onnistunut... mutta kysellään.. :)
- Näiltä onnistuu:
Kastelli, Plania, Vaajatalo, Vieska ja Omatalo. Näitä on meilläpäin tehty ja kaavassa on vaatimuksena mm. tuo 1:3 kattokaltevuus.
- onnistuu
Sami-talot, Puutalo. Meillä kaavassa tais olla vaatimus 1:2-1:3. Meille tulee 1:2.5.
- e.l.l.i.s
onnistuu kirjoitti:
Sami-talot, Puutalo. Meillä kaavassa tais olla vaatimus 1:2-1:3. Meille tulee 1:2.5.
onnistuu 1:3 kattokaltevuus.
- Anonyymi
Olen käsittänyt, että yhdessä tasossa tuo 1:3 olisi yleisempi? mmmhhh... mutta sanokaa viisaammat . 1:2 on jyrkempi katto ja tekee korkeutta lisää... maalaus hommissa harmittaa enemmän;)
- Anonyymi
Kattokaltevuus 1:3 on yleisin Suomessa. Hauskaa huumoria taas kerran.
- Anonyymi
Kaavavaatimuksiin voi hakea myös poikkeuksia, ei ole mikään ameriikantemppu edes. Meillä on haettu mm. poikkeukset kattokaltevuuteen, talon korkeuteen, rakennusalueen ylitykseen ja pari muuta pienempää oli.. Kyseessä vielä Tampere ja kohtuu tuore kaava, eli ei edes isommissa kylissä ole mahdotonta. Kannattaa soitella rakennusvalvontaan ja kysellä onko mahkuja.
- Anonyymi
Jos laitat aurinko kennot,niin laita mahdollisimman jyrkkä katto,niin ei tartte poistaa lumia kennojen päältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe
Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido1133570Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.313079Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin
Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t1302614Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota
"Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain2012033En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v131924Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦141882- 351861
- 1201820
- 291751
- 351694