Saarimökki

Moro,
Olisi saarimökki ja mökkisaari (2000 neliötä) myynnissä ja toisaalta mökkikuume valtava.

Mitä asioita saarimökissä pitää ottaa huomioon, mitä eroa on saarimökissä lomaailussa verrattuna maamökkiin.

Itseä huolettaa lähinnä jätevesikäsittely ja sen kiristyvät määräykset.
31080
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Meillä mökki järven rannassa, sekä 1ha saari merellä jossa myös mökki.

Saaressa on omat juttunsa, kuten:
-kulkeminen ja kamojen roudaaminen hankalampaa, vene pakollinen
-verkkovirtasähköjä ei meillä ole, ainoastaan 12 voltin järjestelmä
-saaressa ollaan enemmän omissa pienemmissä ympyröissä ja rauhaa ainakin piisaa
-meillä on kantovesi ja mitään erityisiä jätevedenkäsittelysysteemejä ei vielä ole, vedenkäyttö tapahtuu pääosin n. 50 metriä rannasta

Äänestä

Olen saarilokaation ehdoton kannattaja. Ainoana miinuspuolena on se, että kelirikkoaikana ei mökille pääse. Lisäksi rakentaminen oli aikanaan hieman hankalampaa, mutta tuohan ei haittaa, jos ostat valmiin mökin. 2000 neliötä on tosin melko pieni saaritontiksi.

Äänestä

Me ostettiin aikoinaan rantatila, johon kuului pieni saari, 3000 m2, rakennettiin siihen. Mahtava paikka, aurinko paistaa koko päivän, hyttyset minimissä ja vieraat eivät astu ovesta sisään tietämättä. Venettä kyllä tarvitaan, ja vielä kun veneillään mökiltä eteenpäin 'asuntoveneessä'. Tavaroiden roudaaminen on joskus tyhmää, mutta turhaa rojua ei sitten tulekaan mukaan.
Oma rauha on parasta, ei käy kateeksi mantereen rivitalomökit. Tosin sähköt maksoivat tuplasti ja kaikki rakentaminen on tietysti hankalampaa. Meillä on vain 500 m vesimatkaa, mutta sillähän ei ole merkitystä, vaikka sitten istuisi veneessä pidempääkin. Kyllä saarista löytyy mahtavia paikkoja, mitä mantereessa ei voi ollakaan. Näköalaa 360 astetta. Tuuli käy, mutta aina joltain rannalta löytyy tuulensuojaa, 3 laituria on.
Perittiin yllättäen kesäpaikka mantereesta, erittäin harvoin käydään siellä. Naapurit ovat mukavia, mutta mutta, meistä on tullut saari-ihmisiä, ehdottomasti kaipaamme omaan rauhaa. Se on meidän mielestä mökin tarkoitus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mökitön_ kirjoitti:

Moro,
Olisi saarimökki ja mökkisaari (2000 neliötä) myynnissä ja toisaalta mökkikuume valtava.

Mitä asioita saarimökissä pitää ottaa huomioon, mitä eroa on saarimökissä lomaailussa verrattuna maamökkiin.

Itseä huolettaa lähinnä jätevesikäsittely ja sen kiristyvät määräykset.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu