Ostin 2 kuukautta sitten Powerbookin(1,5GHz) ja en ole käyttänyt sen jälkeen juurikaan PC-konettani(2,10GHz, 1024mt-ram, 512mt-vram, Win XP), mutta nyt huomasin tarvetta Viihdekeskukselle/Pelikoneelle. Olisiko mitenkään mahdollista saada PC koneesta mitenkään yhtä toimivaa ja huoletonta(virukset, haitta ohjelmat...) laitetta kuin Powerbookki on tai edes lähelle sitä?
Koneessa löytyy tehoja, ominaisuuksia(digi-tv/videon kaappaus/kosketin soitin) ja ikää(3v), mutta Windowsin ansiosta ne eivät pääse oikeuksiinsa(2,10GHz, 1024mt-ram, 512mt-vram, Win XP). Kuinka koneen saisi Peli/Viihde/Netti-käyttöön pienellä vaivalla niin ettei viruksista/haittaohjelmista tarvitse huolehtia?
Vai onko tämä mahdotonta?
Koneessa löytyy tehoja, ominaisuuksia(digi-tv/videon kaappaus/kosketin soitin) ja ikää(3v), mutta Windowsin ansiosta ne eivät pääse oikeuksiinsa(2,10GHz, 1024mt-ram, 512mt-vram, Win XP). Kuinka koneen saisi Peli/Viihde/Netti-käyttöön pienellä vaivalla niin ettei viruksista/haittaohjelmista tarvitse huolehtia?
Vai onko tämä mahdotonta?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Saako LADAsta tehtyä Ferrarin jos sen maalaa punaiseksi ja liimaa ferrarin logon kylkeen?
"Pienellä vaivalla" ei taida WindowsXP käyttistä huolettomaksi saada ja sellaisena pysymään. Oletan että et halua Linux pohjaista käyttöjärjestelmää jos ihan pelikäyttöön konetta suunnittelet?
Kokeilin joskus Ubuntua ja se vaikutti ihan pätevälle laitteelle, mutta en koskaan saanut asennettua siihen yhtään ohjelmaa(en tiedä miksi?).
Tiedätkö mistä saisi tilattua jonkin grafiikalla leikkivän Linuxin Live cd:n? Koneessahan on ohan kiitettävästi näytön ohjaimen muistia vaikka se onkin niin vanha(3v).
Vai onko ubuntu hyvä käyttöjärjestelmä kun opettelee muutaman niksin siihen?
Toimiiko linuxeissa lisälaitteet yhtä kivuttomasti kuin maceissa?
PS. Ladasta voi rakentaa Ferrarin, jos tilaa tosi tosi paljon Ferrarin osia ja siirtää vain rekisterikilven omaan Ferrari viritelmäänsä todella kallista(350 000e), työlästä ja aikaa vievää(1-5v) (hyvä harrastus kenties?). Lopuksi täytyy taistella kasastus konttorilla olevan tarkastajan kanssa onko kyseessä Lada vai Ferrari.
ainakin menestyisi paremmin Ladalla.
"mutta en koskaan saanut asennettua siihen yhtään ohjelmaa"
Windows ohjelmat eivät toimi Linuxissa, tämän varmaan jo tiesitkin. Miten yritit asentaa ohjelmia ja mistä? Ohjelmat asennetaan nykyään paketinhallinnan kautta.
Kokeilin esim. tuota
http://www.videolan.org/vlc/download-ubuntu.html
ja copy paste nuo tekstit mitä tuolla lukee
Toimisiko asennus ihan kaksois klikkauksella eikä komentorivillä?
Mistä tuon Susen live cd:n saisi tilattua ilmaiseksi?(madaltaa kokeilu kynnystä). Ubuntun sai ainakin.
Puhuuko suse muuten Suomea?
"Toimisiko asennus ihan kaksois klikkauksella eikä komentorivillä? "
Paketinhallinta esim openSUSE:ssa (YaST2) on graafinen ja helppokäyttöinen: kirjoitat ohjelman nimen, valitset sen ja klikkaat asenna.
"Mistä tuon Susen live cd:n saisi tilattua ilmaiseksi?"
Live-CD:ltä ei tietääkseni ohjelmien asennus onnistu (nehän pyörivät CD:ltä eivätkä käytä kiintolevyä). Kts. linkki alempaa
openSUSE "puhuu suomea" tai siis KDE yms.
Asenna vain rohkeasti suoraan oikea versio. Asennus on yksinkertainen ja suoraviivainen.
"Oikea"
DVD:
http://download.opensuse.org/distribution/10.2/iso/dvd/openSUSE-10.2-GM-DVD-i386.iso
CD:ltä onnistuu myös, ne löytyvät
http://en.opensuse.org/Released_Version
Live-DVD
http://download.opensuse.org/distribution/10.2/iso/dvd/openSUSE-10.2-GM-LiveDVD.iso
Kiitos linkeistä pistin Live susen lataukseen.
Heräsi sellainen kysymys että saako susen pyörittämään .exe tiedostoja? Itselläni on todella paljon PC-pelejä eikä niistä tekisi mieli luopua vaan saada ne toimimaan kunnolla. Puolet näistä peleistä eivät suostu käynnistymään (älä kysy miksi). Pelit ovat XP-yhteen sopivia pakattejensa mukaan, mutta ne eivät vain toimi.
Onko Wine tarkoitettu tähän työhön? Ja onko sen käyttö vaikeaa?
Muistathan että et pysty asentamaan mitään kun käytät live-versiota.
Wine on juurikin sitä varten kehitetty, ja sen käyttö on yksinkertaista.
http://www.pikkuvihrea.fi/tuotteet_kaymalat.php?id=euromakki
noin aloittelijalla on vielä paljon haasteita edessä ja onhan sulla se pooverpukki, harjottele edes sen käyttämistä. Tämä palsta kuormittuu muuten liikaa.
Ps. Alku aina hankalaa, Voima olkoon kanssasi..
päivitetty käyttöjärjestelmä siihen PC:n.
Sitten vaikka Avast virustorjunnaksi ja modeemista palomuuri päälle. Älä sorru aikuisviihteeseen, vaikka viihdekeskusta suunnittelet.
>Vai onko tämä mahdotonta?<
Tuota, ei kai, sellaisia saattaa olla jo jokunen käytössä.
Koneessani on laillinen käyttöjärjestelmä, mutta se on valitettavasti microsoft laatua. Itselläni ei ole koneella mitään laitonta musiikki on ostettua virallisesti esim. iTunesista ja ohjelmien lisenssit on maksettu tai sitten olen ladannut ilmais ohjelmia.
Virus torjunta ohjelmien käyttö tuntuu ihan hullulle kun on käyttänyt OS X:ää, koska ne rasittavat konetta todella paljon.
Viihde tarkoittaa eri ihmisille eri asiota itselleni se tarkoittaa helppoa musiikin kuuntelua, pelaamista ja tv:n katselua eli ei samoja asiota, joita mainitsit.
laita se poovripuukki viihdekeskukseksi ja nauti musiikista ja muusta viihteestä. Yksinkertaista!
Windowsissa on se hyvä puoli että siinä toimii PC-pelit ja siinä ne hyvät puolet olivatkin. Lisäksi PC:hen on tullut ostettua monia lisälaitteita jotka eivät tunnu toimivan macissa Digitv, Kosketin näppäimistö ja siinä on monia videon kaappaukseen soveltuvia liittimiä, joita ei ole powerbookissa, mutta niiden liitinten huonopuoli on että kuva ja ääni menevät eriaikoihin kun videota nauhoittaa vaikka videokamerasta.
Powerbookissani on se huono puoli ettei se oikein jaksa pyörittää HD tasoista videota, kuten Pc:ni siksi haluaisin hyödyntää nurkassa pölyttyvää PC:täni edes johonkin(vaikka Linux koneena, jos se vaikka sitten toimisi). Käytän Powerbookkiani mielummin koulu toissä kuin PC:tä joka on tuhonnut kirjoitelmia sekoamalla tallennuksen aikana.
Mielestäni ei ole kovinkaan järkevää heittää jotenkin toimivaa tietokonetta roskiin.
2,10GHz
1024mt-ram
512mt-vram
160Gt 400Gt*
17"
Digi-tv*
Kone on ostettu 3 vuotta sitten toullaisella kokoonpanolla.
*vähän uudempia
minimivaatimukset tietoturvasta windowsiin (mielestäni).
> PC-konettani(2,10GHz, 1024mt-ram, 512mt-vram, Win XP)<
>Virus torjunta ohjelmien käyttö tuntuu ihan hullulle kun on käyttänyt OS X:ää, koska ne rasittavat konetta todella paljon.<
Hullulta voivat tuntua, mutta ei Avast tuota konetta rasita.
>tarkoittaa helppoa musiikin kuuntelua, pelaamista ja tv:n katselua <
Jätä netti mäccin huoleksi.
Mutta, sun on kamat, itse se viihdekeskuksen käyttöjärjestelmä on lopulta rarkaistava.
Että toimiiko PC. Useimmilla toimii.
http://www.digitoday.fi/page.php?page_id=9&news_id=200712161
Useimmat eivät vaadi koneelta myöskään täydellisyyttä, kuten minä. Useimmille riittää että koneella pääsee nettiin ja heille tietoturva on ihan sama onko sitä vai ei. He ovat myös yleensä ostaneet ensimmäisen PC:n ja eivätkä tiedä muista vaihtoehdoista kuten Linux tai OS X.
Sinä teet luultavasti kaikki toimen piteet jotka windows vaatii joka kuukausi
Virus skannaus 2h
Haittaohjelma skannaus 0,5h
Levyn eheytys 4h
Viikoittainen päivitys 0,5h
Ihmeelliset kaatuilut(sammutus ja käynnistys) 10min
Lisälaite taistelut (1 lisälaite/1h-2h)
Valmuistilasta heräys 0,5min(15 kertaa viikossa)
PC:n ylläpitoon menee todellapaljon aikaa kuukaudessa jos vertaa samaa lukua OS X:n ylläpito aikoihin
OS X
Virus skannaus 0h
Haittaohjelma skannaus 0h
Levyn eheytys 0h
Viikoittainen päivitys 0h(vuosi neljännes päivitys 20min)
Ihmeelliset kaatuilut(sammutus ja käynnistys) 2min
Lisälaite taistelut (1 lisälaite/5s)
Valmuistilasta heräys 3s(15 kertaa viikossa)
Mac OS X on täydellinen käyttöjärjestelmä minulle kun en ole juurikaan kiinnostunut käyttöjärjestelmän/virustorjunta ohjelmien jatkuvaan päivityksestä, jotka eivät todellakaan ole automaattisia, vaikka niin väitetäänkin.