että minulle ns. vittuillaan tuolla kylillä, vaikken ko. tyyppejä tunnekaan sen kummemin, niin saanko vittuilla takaisin?
Pitääkö muuten kun kamerat kulkee mukana reissuilla taas kun ollaan juhlamielellä näin kesän kynnyksellä, niin pitäisikö kysyä muilta paikalla olevilta lupa kun ruvetaan kuvailemaan ja osoittelemaan sillä kameralla päin seurueeseen kuulumattomienkin pläsiä julkisilla paikoilla?
Pitääkö muuten kun kamerat kulkee mukana reissuilla taas kun ollaan juhlamielellä näin kesän kynnyksellä, niin pitäisikö kysyä muilta paikalla olevilta lupa kun ruvetaan kuvailemaan ja osoittelemaan sillä kameralla päin seurueeseen kuulumattomienkin pläsiä julkisilla paikoilla?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Niin paljon kuin sielu sietää. Vittuilu nimistä rikosta ei Suomessa ole, kunhan ei vittuile niin, että syyllistyy kunnianloukkaukseen.
Julkisilla paikoilla saa kuvailla ilman kuvattavan lupaa. Kuvan kaupallinen käyttö taitaa olla kiellettyä ilman kuvattavan lupaa ?
tahansa pläsistä ruveta kuvia nappailemaan. Varsinkin kun sitä ei tiedä mihin ne kuvat päätyvät.... Eikö se ole kaiken lisäksi salakatselua - ja se on kielletty vai mitä. Jos nyt vaikka olis biitsillä joku hemaiseva mimmi ja sä menisit sitä kuvailemaan, niin kyl mä luulen et sit kun sillä mimmillä ois joku hemmo niin se vetäis sua päin pläsii......
kotirauhan suoja myös ulkona liikkuessa - eli kun mä asetun tähän ny aikaa viettämään niin mul on joku suoja ettei siihen tule joku salakatselemaan... Heh.
Amisjengi yrittää leikkiä besserwisseriä.
Rikoslaki
24 Luku
Salakatselu
Joka oikeudettomasti teknisellä laitteella katselee tai kuvaa
1) kotirauhan suojaamassa paikassa taikka käymälässä, pukeutumistilassa tai muussa vastaavassa paikassa oleskelevaa henkilöä taikka
2) yleisöltä suljetussa 3 §:ssä tarkoitetussa rakennuksessa, huoneistossa tai aidatulla piha-alueella oleskelevaa henkilöä tämän yksityisyyttä loukaten,
on tuomittava salakatselusta sakkoon tai vankeuteen enintään yhdeksi vuodeksi.
Yritys on rangaistava