osaako joku

kertoa..?

Hei!

Kertokaahan millasta on koliikki itku...? Siis kun mun serkku sai poikalapsen täs 2-3 viikkoa sitten ja vauva kitisee melkeenpä kokoajan ja haluaa rinnalle vaikka on just syöny. olen itsekkin raskaana ja laskettu aika on 11 kesäkuuta eli viikkoja on 37 pian 38. (Saa nähä kuinka itselläni on joudunko myös valvomaan itkujen takia öisin) Huolestuttaa vaan serkkuni puolesta kun se on niin väsynyt lapsensa kanssa että aina kun se huutaa niin se antaa sille uudestaan rintaa vaikka lapsi olisi syönyt ihan 10 min sitten, yöt menee valvoessa. Onko noi vaivat edes välttämättä koliikkia vai voiko olla jotain muuta...???

1

858

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2x koliikin kokenut

      Koliikki-itku on kimeää, raastavaa, kipuitkua.
      Lapsi itkee lohduttomasti ja mikään ei tunnu auttavan.

      Pieni kitinä ei tee kenestäkään koliikkilasta, sillä jokainen vauva itkee. Lapsen temperamentti vaikuttaa myös asiaan.

      Itselläni ollut kaksi koliikkilasta ( lääkärin diagnosoimia!), toinen itki 2-3 h joka ilta, toinen oli levoton myös päivällä ja huusi 5 h joka ilta/ yö, kellontarkasti.

      Koliikkilapsi myös usein näyttää tuskaiselta, vatsa tuntuu kireältä ja pieni ojentelee raajojaan holtittomasti.

      Tiuha imettäminen noin alussa ainakin on järkevää ja rinnan tarjoaminen itkuihin on hyväksi, mutta toisaalta lapsi voi tulla myös "ylisyötetyksi", ts, ruuansulautus on koko ajan käynnissä ja sekin aiheuttaa kipua kun vatsatoiminta noin pienellä vielä varsin kehittymätöntä.

      Yöt menee vauvan kanssa valvoessa vaikka lapsi ei olisikaan kamalasti itkevä koliikkilapsi, sillä vastasyntyneet syövät melko tiuhaan. Tunninkin välein. Sellasta se elämä vauvan kanssa on, toisaalta mikään ei kestä ikuisesti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      75
      1233
    2. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      50
      1170
    3. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      73
      1105
    4. Kyllä on ihmisillä paha olla

      Harmi, kun se pitää kipata toisten niskaan. Noh, huhuhan kertoo, että koko palsta on menossa kiinni. Pitäneekö paikkan
      Sinkut
      160
      826
    5. Olisko jo aika?

      Voisitko jo viimein puhua tai avata edes yhteydet sen mahdollistamiseksi.
      Ikävä
      43
      713
    6. Festivaaliko?

      Ei kunnon valoja tai mitään rakenteita, amatöörien puuhastelua äänentoistoa myöten.Yksi soittotaitonen bändi! Luisia kyl
      Kuhmo
      34
      710
    7. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      57
      704
    8. Ammoniakkivuoto

      Oliko tämä Kiantaman tehtaalla? Ei heitä huonot uutiset Kiantamaa kiertämästä. Pitäsikkö jo laittaa lappu luukulle ja mu
      Suomussalmi
      18
      598
    9. Mustikanpoimintaa

      Raskasta ja hidasta hommaa on vaikka kyllä pääsisi ihan hyville tuntipalkoille jos ämpärin tunnissa ehtisi hyvältä paika
      Maailman menoa
      73
      575
    10. Mies viimeinen viestisi..

      Minkä verran panostit? Oliko jotain kokreettista. Pyysitkö treffeille? Ilmoititko halusta tavata? Epämääräisiin ei mon
      Ikävä
      112
      566
    Aihe