herra x on testamentannut omaisuutensa 2 rintaperilliselle ja yhdelle ulkopuoliselle.eli kysymys kuuluu,jos rintaperillinen vaatiikin osuuttaan tästä n.15000e omaisuudesta eikä siis hyväksy testamenttia.mikä on rintaperillisen osuus tässä tapauksessa.
elossa olevalla avopuolisolla hallinta ja käyttöoikeus kaikkeen omaisuuteen.
elossa olevalla avopuolisolla hallinta ja käyttöoikeus kaikkeen omaisuuteen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos muita rintaperillisiä ei ole kuin mainitut kaksi, niin kumpikin rintaperillinen saisi ilman testamenttia 50% siitä, mitä perittävää jäi. Jos testamentilla rintaperillisen osuutta on kavennettu tuosta, niin hän saa silti lakiosansa, joka on 50% siitä, mikä hänelle muuten olisi kuulunut. Eli 25% "koko potista".
Jos ulkopuolinen, jolle omaisuutta on testamentattu, on mainittu avopuoliso, niin kannattaa selvittää, loukkaako hänelle testamentattu osuus rintaperillisen oikeutta lakiosaan. Avopuolisolla nimittäin ei ole samanlaista leskensuojaoikeutta kuin aviopuolisolla olisi, eli leski voisi pitää jakamattomana hallussaan aviopuolisoiden yhteisen kodin, vaikkei hänelle mitään olisi testamentattukaan. Leskensuojakaan ei ulotu muuhun omaisuuteen, eli jos perintöön kuuluu vaikkapa mökki, niin sen käytöstä leski ei voi määrätä ilman, että on hallintaoikeustestamentti. Joten paljon riippuu siitä, kuka on se ulkopuolinen, jolle on testamentattu (ei avopuolisoakaan ihan "ulkopuolisena" voisi pitää, vaikka lain silmissä hän sitä onkin) ja mitä tälle ulkopuoliselle on testamentattu. Ja millä perustein tällä avopuolisolla on mainitsemasi "hallinta ja käyttöoikeus kaikkeen omaisuuteen".