Macbook tulossa pöytäkoneen tilalle.
Mietin että onko akun kestävyyden kannalta parempi että konetta käyttää aina akkuvirralla ja lataa tarvittaessa vai pitää koneen ulkoiseen virtalaitteeseen kytkettynä koko ajan?
Eli kärsiikö akku siitä että se on tavallaan latauksessa koko ajan?
Virtalaitteella vai akulla?
3
382
Vastaukset
- sihuli
Applen ohjehan on jotakuinkin sellainen, että MacBookia on tarkoitettu käytettävät esim. junamatkojen aikana ja työpaikalla sitten kytketään verkkovirtaan. Eli aika tasaisesti molempia ja aina välillä lataa akun ihan täyteen ja pitää päällä niin kauan kunnes laite sammuu itsestään.
Itse aina muutaman päivän välein nappasen virtajohdon irti ja annan kulua akun kulua johonkin 20-40 %.
Ei kuitenkaan kannata pitää jatkuvasti verkkovirtaa päällä. Akku tykkää kun sitä käytetään.- olen käyttänyt
Tuolla taktiikalla olen käyttänyt jo kolme akkua kolmessa vuodessa loppuun. Jos uutena akku kestää 4,5h niin puolen vuoden päästä 3h ja vuoden päästä 1-1,5h.
Minulla on kyllä PowerBook eikä Mac Book. - 1stMacFinn
olen käyttänyt kirjoitti:
Tuolla taktiikalla olen käyttänyt jo kolme akkua kolmessa vuodessa loppuun. Jos uutena akku kestää 4,5h niin puolen vuoden päästä 3h ja vuoden päästä 1-1,5h.
Minulla on kyllä PowerBook eikä Mac Book.Minä olen käyttänyt omaani juuri Applen suosittelemalla tavalla ja täytyy sanoa, että hyvin pelaa. Akku kestää tarvittaessa sellaiset 3-4 tuntia (17" tuuman Powerbook).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 694642
- 1053515
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj383276Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262668- 492663
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan52149- 222034
- 1991950
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3981571Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91458