Onnistuuko sellainen, että joku muu kouluttaa koiran meille? Siis täysin perheen ulkopuolinen henkilö...
Voiko koiran kouluttaa joku muu?
Väsynyt pennun omistaja
91222
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
onahn noita koirakouluja, mutta sielläkin pitää omistajan olla läsnä. Koira ei opi tottelemaan, jos ei omistaja ole mukana, koska omistajaansa koiran pitää totella. Ilmainen neuvo, joka säästää monelta murheelta: luovu koirastasi, jos et jaksa kantaa bvastuuta sen kasvatuksesta äläkä koskaan edes kuvittele hankkivasi lemmikkiä.
Olen osittain samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa. Koiran hankkiminen on iso päätös ja koiran ottaminen tuo suuren vastuun. Näitä asioita pitäisi harkita tarkasti ennen kuin koiran ottaa. Koira on kuin pieni lapsi. Se ei opi kuin opettamalla, mutta eihän lastakaan voi noin vaan antaa jollekkin toiselle ensin muutamaksi vuodeksi ja olettaa että lapsi tulee täysin ohjelmoituna takaisin. Koira tarvitsee lauman johtajan, mikäli sille ei näytetä kuka johtaja on,se ottaa itse sen paikan. Pienet pennut varmasti kiristävät hermoja jatkuvilla tempuillaan kun ne yrittävät päästä niskan päälle,mutta ainoa tapa nousta koiran johtajaksi on kouluttaa se itse ja näyttää sille kuka perheessä määrää. Pentu aika on monelle(kuin myös minulle oli) hermoja riistävää aikaa jolloin tuntuu ettei koira opi ikinä, ja se tekee tämän kaiken aivan tahallaan. Monella käy mielessä varmasti useammankin kerran ettei yksinkertaisesti jaksa enää. kuitenkin sitkeällä yrittämisellä lopulta koittaa päivänvalo. Toivon että jaksat ainakin yrittää, koska jos olet koiran hankkinut on myös oltava valmis kestämään ne huonot ja ei aina niin mukavat ajat.
Jos vain löydätte kouluttajan mutta tilannehan on se että se kouluttaja voi kyllä kouluttaa ties mitä liikkeitä mutta eihän se mitenkään osaa kouluttaa sitä arkielämää koiran kanssa. Se on teidän vastuulla. Hyvän kouluttajan työ on helppo pilata.
Suosittelisin että etsisitte kouluttajan joka kouluttaa teitä kouluttamaan koiranne;)
Olen itse sitä mieltä että koiran tulee totella muitakin kuin sitä omaa "isäntää". Ei se saa valita kenen istu-käskyä se tottelee. Istu on istu tuli se kenen tahansa suusta vain.
Äitini koulutti kerran koiran valmiiksi uudelle omistajalle eikä siinä syntynyt ongelmia, mutta omistajan täytyy kuitenkin ymmärtää se tosiasia että koiran oppimia asioita täytyy pitää yllä. Sille ei siis riitä, että asiat opetetaan kerran ja sitten ne muistetaan ilman harjoituksia. Ja jos omistajalla ei ole koiraan minkäänlaista auktoriteettia eikä etenkään kunnon suhdetta, koira tuskin tottelee yhtä hyvin omistajaa kuin kouluttajaa. Olisi siis hyvä, että myös sinä osallistuisit kouluttamiseen, jos sinulta puuttuu ote siihen koiraan.
Ihan hyvin joku toinen voi koiran kouluttaa.
Kaverini koulutti alaskanmalamuutin eräälle ihmiselle. Ja sillä tavalla omistaja sai tottelevaisen koiran.
Voi kuule. Varmasti monella pennun omistajalla hermot kireällä. Itseni mukaan lukien. Pennun ottaminen on kova vastuu. Siinä joutuu ihminen kovasti koetukselle. Itselläni monta kertaa menee hermo ja tekis mieli vaan itkeä ja huutaa. Olen kuitenkin päättänyt että pentu ei saa nähdä tätä suuttumusta. Niimpä menen makuuhuoneeseen ja hakkaan tyynyllä seiniin, itseeni ja sänkyyn :D parempi se purkaminen siihen kuin koiraan. Sen jälkeen taas koiran luokse. Pennun kanssa kärsivällisyyttä. Itse olen saanut pennun nytten tottelemaan paremmin makupaloilla. Ulos viedessä otan makupaloja mukaan ja leikin yhteydessä opetan. Tnään onnistu 3 yrittämisen jälkeen jo kepin tuonti luokse. Yritä vaan jaksaa positiivisin mielin. Vielä joku päivä toivot että koirasi olisi pentu ;) Tsemppiä kovasti!
vähän sama kun tällä nimimerkillä MIJATU... Mulla myös mennyt monta kertaa hermo ton koht uros 6kk lapukan pennun kanssa... Olen päivät koiran kanssa kotona ja välillä on pentu lähtenyt testaamaan että kuuluuko sen totella mua... no hermohan siinä menee, kun koira jyystää lahjetta tai vastaavaa ja tuijottaa ilmeellä ´kokeillaas taas ton hermoja´...:) sitten vaan koiraa tylysti pannasta kiinni ja keittiöön ns. nurkkakeikka. siellä se hetken ruikuttaa ja valittaa... otan sitten pois kun olen koiralle tehnyt selväksi että se ei saa lähteä päättämään asioista tai yrittää pompottaa... toimii! :) Kyllähän se saattaa n.4-5 kertaakin päivässä käydä siellä nurkassa, mutta tajuaa kun on muutaman kerran käynyt. Mutta se kouluttaminen on oikeasti todella palkitsevaa! Mulla tulee todella hyvä fiilis kun näen että koira haluaa näyttää mitä on oppinut... Jos sanon -maahan-, niin koira käy kolahtaen maaten(ryminän kera) :). Itse asiassa opetin maahanmenon tossa pari päivää sitten ja ekana päivänä käskysanasta hyppäs aina päin, mutta toistoa toiston perään. Aina uudestaan kunnes onnistuu, jos ei muuten, niin helpotetaan tehtävää(että menee väkisinkin hienosti)... Nyt olen ylpeä lapukastani...! Namin kanssa kaikki aluksi ja sitten kun osaa, niin harvennetaan namin antoa ja tilalle hirmuset kehut... :) Kannattaa oikeasti kouluttaa itse, se jos joku on palkitsevaa. Jos et tiedä miten opettaa, niin kysy vaikka kasvattajalta neuvoa..Ne ainakin tietävät ja ovat innokkaana neuvomassa.... Kyllähän sä voit kouluttaa sitä koiraa jonkun asian osaavan kanssa(sinä koulutat ja hän antaa neuvoja vierestä,mitä tehdä). Hermoja vaan ja palkintohan siellä odottaa, kun koira oppii... :) tsemppiä!!!!
Tässä loistava esimerkki koira-asiantuntijasta ja siitä, miten EI missään nimessä kannata noutoa opettaa!!
toi nyt tarkotti