Joo eli mietimme poikakaverini kanssa että pitääkö tehdä ilmoitus jonnekkin jos menee kihloihin? minä olen sitä mieltä että ei tarvitse mutta poikakverin väittää kovasti vastaan että ilmoitus on tehtävä jonnekkin. Eli siis, kumpi meistä on oikeassa??
PItääkö tehdä ilmoitus johonkin?
Kummissaan
85696
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei tarvii ilmoitella minnekään, jos menee kihloihin. Virallisestihan sitä ollaan avopari, jo kun asutaan samassa osoitteessa ja se sama nimike ja samat ehdot esim. asumistukea hakiessa säilyy kihloihin mennessäkin.
Kysyjän viestistä ei ilmennyt asuvatko he yhdessä. Kihloissa voi olla asui yhdessä tai ei. Sen sijaan avoliitossa ei ole, jos ei asu yhdessä oli kihloissa tai ei. Hämäsi vain tuo ollaan avopari "jo" kun asutaan yhdessä... Mutta ehkä juuri tarkoitit sitä, että kihlaus ei ole sama kuin avoliitto. Joskus nämä vain sekoitetaan.
Avoliittokaan ei ole sillä tavalla virallinen kuten avioliitto, mutta vaikuttaa tietysti tukiin yms. kihlaus ei vaikuta jolloin sitä ei tarvitse ilmoitella eikä sitä missään kysellä. Yhteen muuttamistakaan ei muutoin ilmoiteta muuta kun tehdään tietysti muuttoilmoitus... Ja tukipapereissa yms. voidaan kysyä.
Ehkäpä poikakaverisi sekoittaa ilmoittamisen kuulutuksiin. Nehän tehdään sitten kun ollaan naimisiin menossa tietty aika ennen häitä. En nyt muista miten kauan ennen häitä, mutta ajoissa...
iskälle, äiskälle tai jollekin aikuiselle ihmiselle.
Juu. No tämä on sitten selvä. Kiitos tiedosta, olemme miettineet tätä jo kauan ja olemme ajatelleet että olemmeko ihan "dorkia" kun emme tuollaista asiaa tiedä :D
Ensinnäkin maistraattiin kolmena kappaleena. Tämä sen vuoksi, että kihlaus on lupaus avioliitosta ja jos se purkautuu, kärsineellä osapuolella on mahdollisuus korvausvaatimuksiin (mm. pidättää itsellään kihlasormus).
Lisäksi on tapana ilmoittaa asiasta muutamassa päivälehdessä ja ystäville ja sukulaisille pidetään juhla/tiedotustilaisuus, jossa ei missään nimessä saa tarjota pelkästään pientä suolapalaa vaan mieluummin useamman lajin ateria.
Näiden lisäksi myös mahdollisia työnantajia tulee informoida, tai jos olette opiskelijoita, teette virallisen ilmoituksen koulun rehtorille ja sitten oppilaskunnan käyttämään mediaan (esim. ilmoitustaulu tai kuukausijulkaisu).
Naapureille on myös kerrottava, mutta heille laki ei velvoita pitämään juhlia.
Nämä eivät ole pakollisia, mutta informoiminen kuuluu hyviin tapoihin: lähikauppa, kirjasto, posti, Helsingin ihotauti- ja sukupuolitautien poliklinikka sekä paikallinen palveluskoirakerho.
Onnea.
Saitkin jo vastauksia, mutta täältä vahvistus eli ei tarvitse.
Sen sijaan monen mielestä tarvitsee sopia avioitumisesta. Koska se on se kihlaus. Mutta nykyään silläkään ei näyttäisi niin olevan väliä. Eli ei mitään sääntöjä kihloihin voi mennä miten vaan.
Sitten jos aiotte naimisiin pitää käydä täyttämässä avioliiton esteiden tutkinta -lomakkeet. Ehkä poikakaverisi sekoitti siihen tämän ilmoittamisen?
Nii. :D Mutta olen nyt selventänyt asian hänelle ja hän myönsi sekottaneen asiat.