kylpyhuoneen laattojen saumaus

hermostunut

Hei!

Ostimme puoli vuotta sitten rivitaloasunnon (rakennettu 86), johon on tehty vuosi sitten kylpyhuone ja saunaremontti. Huomasin viikonlopun aikana, että lattialaattojen saumoihin on muodostunut pienen pieniä reikiä sinne tänne (reiät ovat noin 3-4mm syviä ja 1-3mm leveitä).Tila kuivataan ja tuuletetaan hyvin aina käytön jälkeen ja huoneessa on myös lattialämmitys. Jotenkin vaan tuntuu, että tämä ei ole aivan normaalia kun ottaa huomioon kuinka kauan remontista on aikaa. Miten voisin tehdä? Olenko yhteydessä laatoittajaan vai myyjään, joka on remontin teettänyt vai miten täytyisi toimia jatkossa? Toivottavasti joku fiksu ihminen osaa neuvoa minua.

7

10929

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • santtu

      on jotain pientä ongelmaa varmasti ollut, ei niitä reikiä siellä olla pitäisi. Joko huolimattomasti levitetty saumalaasti, tai sitten jos ovat pyöreän muotoisia, niin laastin seassa ollut jostainsyystä ilmakuplia, jotka jääneet saumaukseen.
      Ota yhteyttä myyjään, joka varmaan kutsuu paikalle latoituksen tekijän katsomaan tilanteen.
      Sinänsä mitään vaaraa ei ole, sillä se sauma-aine ei ole muutenkaan täysin vedenpitävä, vaan varsinainen kylpyhuoneesi vesieristys sijaitsee laattojen alla.
      Reijät voi hyvin täyttää uudella sauma-aineella, ja pienen käytön jälkeen mahdollista pientä sävyeroa entiseen ei edes huomaa.

    • saumalaasti

      Saumauslaasti on ollut liian löysää, siitä ilmakuplat ja reiät. Sinänsä tuo on lähinnä kauneusvirhe, koska saumat eivät ole ehyenääkään vedenpitävät - vesieriste on laattojen kiinnityslaastin alla.

      Korjattavissa on, eli yhteys myyjään ja hoidatte takkutyönä laatoittajan kanssa uudelleensaumauksen.

      • hermostunut

        Laatoittaja kävi katsomassa tilanteen ja paikkasi reiät sauma aineella. Aamulla kävin sitten läpi lattian ja huomasin, että joko laatoittajalla oli jäänyt reikiä täyttämättä tai uusia oli syntynyt ja muutamia reikiä se sauma-aine ei ollut kyllä täyttänyt. En tiedä sitten pitäisikö saumat laittaa uusiksi vai mitä. Onko hyviä neuvoja vielä heittää? Ja jos saumat täytyy uudestaan laittaa, niin kuka sen korvaa? Meneekö laatoittajan takuuseen vai omasta pussista?


      • äääääääääk

        saumat ovat vedenpitäviä.


      • tätä...
        äääääääääk kirjoitti:

        saumat ovat vedenpitäviä.

        ainoastaan sun korvavaikkusi on vedenpitävää, kun vesi ei pääse vapaasti valumaan pääsi sisältä ulos.


      • Tuamar
        tätä... kirjoitti:

        ainoastaan sun korvavaikkusi on vedenpitävää, kun vesi ei pääse vapaasti valumaan pääsi sisältä ulos.

        Alkuperäiselle kysyjälle vastaisin, mikäli ongelma ei ole vielä hoitunut, että haasta oikeuteen molemmat, sekä myyjä, että laatoittaja. Niinhän nykyään yleensä tehdään.


    • Anonyymi

      Löydät alueesi laattojen saumausta tarjoavat palveluntarjoajat yhdellä tarjouspyynnöllä http://kodinplaza.fi/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      5608
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3141
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      43
      2748
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2082
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      27
      2065
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1869
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      100
      1844
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      174
      1782
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1478
    10. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      17
      1258
    Aihe