Onko täälä muita, joilla ei ole maito noussut rintoihin lainkaan???
Minulla nyt kaksi lasta ja molemmilta sama juttu...ei maito nouse ollenkaan ja ovat siis tietenkin korvikelapsia molemmat...maitoa on tullut muutama PISARA mutta jo laitoksella joutunu alottaan lisämaidon kun lapset olleet nälkäisiä ja paino tippunut!
Molemmilta koitettiin kaikki konstit mutta mikään ei auttanut!..eli vinkkejä en enää kaipaa lisää vaan kertomuksia teiltä muut äidit.
Onko kenties onnistunut imettäminen sitten jos on tullut vielä lapsia lisää vai onko se näin sitten joskus jatkossakin jos lisää lapsia joskus saan....ois mukava kuulla kokemuksia!!
Kirjotelkaa hyvät kanssasisaret =)
....toivossa eletään että jospa vielä joskus onnistuu!!!!
miksi maito ei nouse?
10
1501
Vastaukset
- nyt, mutta
eikö kaikilla vauvoilla putoa paino laitoksella?
Kyllä minunkin vauvani sai lisämaitoa laitoksella, ja moni muu. Mulle sanottiin sairaalassa, että lisämaitoa voi joutua antamaan useamman viikon ajan.
Mulla ei tullut maitoa esikoiselle, vaikka mitä olisin yrittänyt.
Toiselle lapselle olisi ehkä riittänyt, mutta hän oli heikkokuntoinen keskonen, eikä jaksanut imeä.
Nyt kolmannelle on maitoa tullut, ja vaikka paino putosi laitoksella muutaman sata grammaa, oli se nyt noussut parissa viikossa yli 400g. Eli ilokseni sain vahvistuksen sille, että maitoa on tullut riittävästi.- vielä...
imetän n. 1-2 tunnin välein.
- ..."jumppausta"
ja sain jättää lisämaidon pois.
Laitoksella ei tullut yhtään, eikä vielä 2 viikkoon juurikaan,
mutta sitten alkoi kovan "jumppauksen" (kaurapussia, litroittain mammateetä,
perhepetiä ja pesimistä, tunnin välein imetystä, kaalinlehtiä,
paljon ruokaa ja juomaa) tuloksena alkoi maitoa tulla!
Tyttö oli pelkällä rintaruokinnalla loput 5,5 kk
ja kiinteät aloittiin sitten vasta 6 kk iässä.
Imetän vieläkin (tyttö 9 kk) ja meinaan imettää vielä vuoden ikään asti.
Sisulla, sinnikkyydellä ja vähän jopa kovapäisyydellä kävin
maidontuotannon käynnistyksen kimppuun.
En vain suostunut siihen, ettei maitoa tule.
Oli helppoa keskittyä tämän ensimmäisen ja ainoan kanssa,
mutta useamman kanssa voi imetysmaratonit olla hankalia.... - maitoa heti synnytyksen jäl...
Vain muutamia piraroita on normaalia muutaman ensimmäisen päivän ajan. Ei se ole syy antaa lisämaitoa. Lapsen paino ihan normaalistikin putoaa alkuksi ja saavuttaa syntymäpainon noin 2 viikon iässä. Lisämaidon antaminen vain ja ainoastaan sotkee oman imetyksen ja vauvan imemisen tarpeen.
Maito nousee noin kolmantena päivänä, mikäli on siihen asti imettänyt aina kun vauva haluaa. Joillan maidon nousu kestää jopa 5 päivää. Vauva tulee tämän ajan oikein hyvin toimeen niillä tipoilla. Itkuisuus ei ole nälän, vaan imemisen ja äidin läheisyyden tarpeen merkki!- kqöj8+
kyllä sitä lisämaitoo kuule tarvii antaa jos ei oma maito riitä. ei sitävauvaa nyt sen takia nälässä tarvi pitää, jos lisämaitoa tarvii antaa niiin ei se tarkoita sitä että lopettaa imetyksen vaan että antaa lisämaitoa sen aikaa kun omaa maitoa alkaa tulla kunnolla jolloin ei sitä enää tarvi antaa. ja ap:han sanoi että on kokeillut jo jonkin aikaa ja parhaansa yrittänyt.
ja varmasti ap tietää että paino putoaa vähän synnytyksen jälkeen vauvalla, mutta ehkä ap tarkoitti että paino putosi liikaa. - ap!
niin...kyllä,tiedän ettei maito heti nouse ja painon tippumiset ym..mutta kyse onkin siitä kun maitoa tulee muutama pisara monta viikkoa synnytyksen jälk.!!!!!
- hp75
kqöj8+ kirjoitti:
kyllä sitä lisämaitoo kuule tarvii antaa jos ei oma maito riitä. ei sitävauvaa nyt sen takia nälässä tarvi pitää, jos lisämaitoa tarvii antaa niiin ei se tarkoita sitä että lopettaa imetyksen vaan että antaa lisämaitoa sen aikaa kun omaa maitoa alkaa tulla kunnolla jolloin ei sitä enää tarvi antaa. ja ap:han sanoi että on kokeillut jo jonkin aikaa ja parhaansa yrittänyt.
ja varmasti ap tietää että paino putoaa vähän synnytyksen jälkeen vauvalla, mutta ehkä ap tarkoitti että paino putosi liikaa.minun eräs ystäväni teki sen virheen että kuunteli liian kirjaimellisesti neuvoja imetä,imetä imetä,äläkä missään nimessä anna korviketta ...noh yks päivä hän sitten ihmetteli kun vauva oli erityisen väsynyt ja veltto vei lääkäriin ja selvis että vauva oli kuivumassa kun rinnoista ei ollut tullut maitoa tarpeeksi tiputukseen joutuvat pikkuisen laittamaan eli mitä opimme tästä ...
- möklqjw87+0
hp75 kirjoitti:
minun eräs ystäväni teki sen virheen että kuunteli liian kirjaimellisesti neuvoja imetä,imetä imetä,äläkä missään nimessä anna korviketta ...noh yks päivä hän sitten ihmetteli kun vauva oli erityisen väsynyt ja veltto vei lääkäriin ja selvis että vauva oli kuivumassa kun rinnoista ei ollut tullut maitoa tarpeeksi tiputukseen joutuvat pikkuisen laittamaan eli mitä opimme tästä ...
minä en edes ole paljoa ite kuunnellu mitään suosituksia tai yleensä mitään mitkään pätee yleensä vauvoihin, koska meillä on erikoistapaus pikku ipana, joka olisi myös joutunut lääkäriin jos ohjeiden mukaan olis toimittu. ei oikei mikää ole päteny tuon muksun kohdalla, soseet pitäny alottaa vähän vajaa 3kk:n iässä, ei maidot ja vellit enää käyny pelkästään. mutta soseitten myötä on helppottunut neidin vatsaongelmat ja on taas ilonen ja tyytyväinen tyttö :)
no ne onkin suosituksia eikä lakeja :) jokainen yleensä tietää mikä on parasta lapsellensa :) - maidon määrän
ap! kirjoitti:
niin...kyllä,tiedän ettei maito heti nouse ja painon tippumiset ym..mutta kyse onkin siitä kun maitoa tulee muutama pisara monta viikkoa synnytyksen jälk.!!!!!
Jos vauva imee rintaa niin mistä tiedät että saa vain muutaman pisaran? Vauva saa irti paljon enemmän kuin mitä itse sormin rutistelemalla.
Se, että laitoksella annetaan jo lisämaitoa on omiaan vaikuttamaan siihen, ettei maito ikinä nouse. Kannattaa, jos vielä joskus vauvan saat, olla antamatta sitä lisämaitoa, ja antaa vauvan asua rinnalla ne ekat päivät kokonaan. Siis kirjaimellisesti asua rinnalla sitä imemässä. Kipeetä voi tehdä, mutta kun tarpeeksi stimuloi rintaa niin maitoa tulee. Kätilöt liian usein tyrkyttää sitä lisämaitoa ja jauhaa 3 tunnin syöttöväleistä (mikä tarkoittaa max 3h), ja äidit luulee että vauvojen tulee olla yhdellä syömisellä 3 tuntia tyytyväisiä, vaikka totuus on se, että rintaruokittu vauva harvoin on tuntia pidempää tyytyväinen ainakaan joka välissä. - väkisin
maidon määrän kirjoitti:
Jos vauva imee rintaa niin mistä tiedät että saa vain muutaman pisaran? Vauva saa irti paljon enemmän kuin mitä itse sormin rutistelemalla.
Se, että laitoksella annetaan jo lisämaitoa on omiaan vaikuttamaan siihen, ettei maito ikinä nouse. Kannattaa, jos vielä joskus vauvan saat, olla antamatta sitä lisämaitoa, ja antaa vauvan asua rinnalla ne ekat päivät kokonaan. Siis kirjaimellisesti asua rinnalla sitä imemässä. Kipeetä voi tehdä, mutta kun tarpeeksi stimuloi rintaa niin maitoa tulee. Kätilöt liian usein tyrkyttää sitä lisämaitoa ja jauhaa 3 tunnin syöttöväleistä (mikä tarkoittaa max 3h), ja äidit luulee että vauvojen tulee olla yhdellä syömisellä 3 tuntia tyytyväisiä, vaikka totuus on se, että rintaruokittu vauva harvoin on tuntia pidempää tyytyväinen ainakaan joka välissä.Ei se maito rintoihin nouse välttämättä vaikka kuinka haluais. Itelläni 2 lasta ja pulloruokinnalla ovat olleet alusta asti.Meillä "sukuvika". Ihan hyvä äiti olet vaikkei "omaa" maitoa olekkaan,olethan ainakin yrittänyt ja yrittänyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet toisen kanssa
...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain2241576- 301426
Kuka teistä on paras nainen
A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊611279Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!731270- 781204
Osaako joku selittää tätä
Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?761189Jos me joskus nähtäisiin
niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi1031173- 541008
Lesken uusi
Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans18992Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"
Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per179883