miksi kani puree???

Mulla on kani ja se on alkanut purra mua, minkähän takia?? eilenki yritin silitellä niin oikein sähisi ja iski ranteeseen kiinni! tuntuu ettei uskalla enää koskeakaan.. varsinkin ku se ei oo ennen mua purrut! kani on nuori poika, voiskohan johtua siitä? auttaiskohan leikkaus?
3189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

tökkii taas tää foorumi...

Äänestä

oliko tilanteessa tai ympäristössä jotain erilaista kuin ennen? ei poikakaninkaan pelkän sukupuolen takia pitäis ruveta ihmiselle agressiiviseksi, itselläni oli leikkaamaton poika, mutta se ei koskaan purrut...? tunsikohan se olonsa jotenkin uhatuksi? monet kanit ei pidä siitä, jos käden tunkee sen pesäkoppiin/häkkiin kun kani on siellä sisällä (reviirinpuolustusta). en keksi muuta kuin että se pelkäsi jotain, koki että pitää puolustautua...anna kanin tulla luoksesi, älä silitä yllättäin varsinkaan ylhäältäpäin, ettei pidä sitä hyökkäyksenä...jos kani pelkää, mutta ei pääse pakoon, se puree. tilanteessa oli kai jotain uhkaavaa...?

Äänestä

että se on kaneille aika tyypillistä, varsinkin silloin kun ne ovat tullee sukukypsiksi ja merkkaa oman reviirin.
En tiedä auttaisiko siihen leikkaus.
Siis, pojalta pallit pois ja tyttö kaneilta munasarjat.

Minulla on jo kuusi vuotias tyttö kani ja sekään ei purrut ainakaan siihen puoleen vuoteen.
Nut se kyllä puree jos käsittelee vähääkään aristellen ja peläten.
Ei toki pidä käsitellä kovakouraisestikkaan, vaan rohkein ja varmoin ottein.

Itse luulen että käsittelin kania silloin alkuun liian vähän, eikä se tottunut käsiin.

Kyllä se nytkin haluaa silitystä jatkuvasti, mutta
jos käsi sattuu lepäämään toimettomana sen nenän edessä niin kyllä saa taas hampaanjäljet.

Sellaistakin olen lukenut että kanit eivät sovellu lapsi perheisiin, vaan vanhoille mummoille.
Ja kanit tykkäävät rauhallisista rennoista ihmisistä.

Millainen on rento ihminen ??????
Minä olen aika tiukkapipoinen niuhottaja joka asiassa, mutta
kania käsittelen hellän varmoin ottein ja meidän perheestä se puree minua vähiten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.... kirjoitti:

Mulla on kani ja se on alkanut purra mua, minkähän takia?? eilenki yritin silitellä niin oikein sähisi ja iski ranteeseen kiinni! tuntuu ettei uskalla enää koskeakaan.. varsinkin ku se ei oo ennen mua purrut! kani on nuori poika, voiskohan johtua siitä? auttaiskohan leikkaus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu