vapaaehtoistyö

Gambiaan

Onko kenelä tietoa miten pääsis vapaaehtoisttyöhän Bambiaan. Koulut, lastentarhat yms.

5

832

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • REETAANNELI

      Gambialainen työtoverini lähti kahdeksi viikoksi lomalle (mutta ei nyt Gambiaan), joten aivan sinun kysymykseesi en voi vastata, mutta
      - Gibrielillä on koko ajan mielessä kotimansa hätä ja puute sekä ennenkaikkea koulutuksen puuttuminen
      - keräämme nyt joukkoa, joka välittäisi siellä olevista ongelmista ja ihmisistä
      - tarkoituksemme on lastata umpikorikuorma-auto täyteen lahjoitustavaroita/itsekin ostamiamme ja kuljettaa ne Gambiaan
      - minkäänlainen avustusjärjestöhän ei tällä hetkellä välitä Gambian ongelmista, mutta ehkä saamme sekä kirkon, SPR:n ja ulkoministeriön ynnä muut tahot kiinnostumaan ja rahoittamaan kuljetuksen
      - joten jos odottelet, ehkä saamme jotain aikaiseksi ynnä pääset itsekin mukaan avustusjoukkoon
      - sitä ennen suosittelen ainakin hakeutumista SPR:n ensiapukurssille ja
      - hankkimaan kaiken mahdollisen tiedon Gambiasta, uskonnoista, elintavoista yms.
      TERVETULOA JOUKKOON, JOS KIINNOSTUIT
      - OLEMME oULUSTA, MUTTA KUN KÄYTÖSSÄ ON AUTO (JOKA SITTEN ON TARKOITUS JÄTTÄÄ SINNE!) VOIMME KEHITELLÄ VAIKKA MITÄ.
      aKTIIVISISTA IHMISISTÄHÄN KAIKKI ON KIINNI.

      • lkijuh

        Moi!
        Mäkin olisin kiinnostunut tuosta vapaaehtoistyöstä.Kokemusta on Gambiasta sekä ammattini ( nyt eläkkeellä )puolesta näistä hommista.
        Mahdolliset yhteydenotot?


      • aatokset...

        Juu, samaa asiaa olemme täällä yrittäneet selvitellä. Lentoyhtiöt ovat nihkeitä humanitäärisille kiloille, lentorahtinakin maksaa melko paljon, laivakontti on vielä kysymättä. Kuljetus maitse vie aikaa ja on epävarma, turvaton ja kallis.

        Ongelma on myös tullit, joita Gambia perii kaikesta, myös avustustavarasta. Olemme taas menossa reilun viikon päästä muutamaksi kuukaudeksi maahan.

        Täytyy selvitellä, minkä ministeriön kanssa pitää tehdä yhteistyötä, että asia helpottuu. Tällä matkalla tyydymme viemään avustusta tavarana, niin paljon kun lentoyhtiöt sallii ja suurimman osan rahana. Ostamme tavaraa paikan päältä ja toimitamme itse perille. Saavat paikalliset työtä ja raha jää maahan, kunhan ostopaikaksi valitsee gambialaisten omistaman paikan.


      • 201709timo

        meillä gambiaan suuntautuva avustu ry, Länsi-Afrikan koululutuksen ja elinkeinojen tuki ry.
        tällä hetkellä 9 koululaista ohjelman piirissä, mielellään lisää ideoita ja kumppaneita. Omat rahat eivät riitä kaikkeen tarvittavaan. Olemme myös miettineet rahankeräysluvan hakemista.


    • Gambiaan

      Miten projekti sujui ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2254
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1008
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      962
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      863
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      121
      842
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    Aihe