Onko vuokratyö lähempänä paritusta?
vuokratyö
paritustako
8677
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
se monesti on orjatyötä.
Vuokratyöläinen joutuu usein tekemään"paskahommat"
Hoitajin pätkätöihin - mahdollisuus -, saada
parempaa palkkaa.
Yritysten riskien minimointi on iso juttu.
työmaan luottamus mies kun tuli muotiin tää vuokratyö voima,,silloin he joutuivat tekemään ne ns, "paskahommat" ja olihan heillä palkkakin pienempi silloin ja ei ollut samat edut kun "normaali"työntekijöillä,, paljon oli silloin puutteita mutta nyt lienee tilanne parempi,,en tiedä kun olen jo eläkkeellä enkä työ elämässä enään.
... hommat on tehtävä. Hyvä, jos ei toisten tarvitse kadehtia vuokratyöläisiä, niin ei tule sanomista.
Kuka ne paskatyöt heille ohjasi, johto vai ammattiyhdistysväki?
selvää että ei ainakaan AY,väki.
Melkeinpä jatkuvasti jouduin työnjohdon kanssa vastakkain siitä, että vuoratyömiehelle on maksettava likasentyön lisät siinä kuin muillekkin ja samoin oli matkakorvausienkin laita.
Kyllä niistä aina kuitenkin sopuun päästiin mutta monesti oli vaikeaa,, tuntui kuin työnjohto olisi pitänyt heitä jotenkin alempi arvoisena työntekijänä,,varmaan johtui osaltaan siitä kun se oli silloin vielä niin uutta tuo vuokratyövoima.
ruuhkanhuippuja. Ei tartte kunnankaan maksaa lapioon nojailijoille.
Duunari tekee työnsä ja pakkaa kamansa, ei jää oottamaan lomia,koska on jo saanut lomarahan tilissään.
Eikä tartte ottaa senkummempaa vastuuta mistään,tekee tehtävänsä ja lähtee.
Ei tarvi kuunnella saman hoitsun marinaa päivästä toiseen...
Työnantajalle halvempaa pitää vuokratyövoimaa kuin meitä dinosauruksia joilla "kova" liksa ja hyvät edut,pitkät lomat.
... likaista?
Minusta ay-väen kannattaisi pitää huolta omistaan pikemminkin. Järjestäytyneet, ammattitaitoiset työntekijät on kysyttyjä. Silloin ammattiliiton jäsenyys kannattaisi.