Räjähtävät luodit

Miten on, onko räjähtävät luodit sallittuja vaarallisten petojen metsästyksessä ja jos ovat sallittuja, niin millainen vaikutus niillä on isokokoiseen riistaeläimeen?


"Bullet strikes the helmet´s head"


MarttyyriMallari-TTt

9

1904

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ettäs

      Ne on kiellettyjä metästyksessä. Ukkis luvalla voit apua, kun sanot jos joku kyssyy, että Ukki lupas , mutta laitontahan se silti on.

      • Musakka Muska

        Äetees räjähti ku sinut sae.


    • yliveto kysymys

      "saako räjähtävillä luodeilla metsästää?"
      HAH HAH HAH, voi herra jumala sentään!!

      • Gosse från Mariehamn.

        Veettävä het punakynällän yl.


      • Hukler pukler Savo
        Gosse från Mariehamn. kirjoitti:

        Veettävä het punakynällän yl.

        Savossa saes, mutta kukkaan ee käätä.


    • erva sektorille.

      Sehän on selvä, nämä pellepeloton jutut luokiteltaisiin samaan kastiin panssariluotien, räjähtävä-sytyttävien ym kanssa, luvan hakeminen periaatteessa samalla tavalla.
      Metsästyslaki määrittelee aika selkeästi mitä patruunoita, millä luodilla ja tehoilla saa käyttää metsästykseen; ei räjähtäviä.

      Räjähtävien luotien vaikutus on pinta vaurio, kun taas metsätysluodissa vaaralliseen riistaan haetaan syvyysvaikutusta jolla pyritään tavoittamaan tärkeitä elimiä.

      Lisäksi luodin pitäisi itsessään olla riittävän iso tarpeellisen hyötykuorman saamiseksi koska sytytin syteemit vievät osan tilasta joten räjähtysaineen pitäisi vastaavasti olla tymäkkää tavaraa ja tässä kasvaa riski.

      Lihan haaskaus, eettisyys jne vielä erikseen.

      • Viänäse Tumi

        Tymääkkee onnii Jalostaja hernekeettopurkissa. Riskikii on olemassa.Hyötykuorma kanssa varovaesena jotta kerkii astijalle.


    • isi

      sijansa saakoon,mutta vakavasti puhuen räjähtävät luodit ja muut sodanaikaiset ammukset ovat erittäin vakava terveysriski käsittelijälleen(ruuti,amatoli tai aniitti tai nitroglyseroli,fosfori tms.)Ts.Älkää koskeko epäilyttäviin esineisiin varsinkaan Itä-Karjalassa ja Pohjois-Suomessa

      • mehtämies savosta

        Mitähän sottoo tarkotat? Minultae löytyy venäläestä räjjäättävällä luovilla varustettua kivväärin patruunoo vuuelta 1984. Sillon taejettiin sotia afkanistanissa. Kaliper on 7,62x54R. Aevan turvallisia ovat aenannii ampujalle.
        Pienpeot uskoo niitä aenannii tiällä päen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      73
      1183
    2. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      55
      1048
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      44
      1009
    4. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      889
    5. Martina ja Levin kiinteistö

      Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      333
      803
    6. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      52
      736
    7. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      21
      734
    8. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      40
      727
    9. Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta

      Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi
      Tv-sarjat
      8
      652
    10. Teköäly löytää teidät

      Tästä on ollut ennenkin puhetta. Muistan Sergein tehneen aiheesta aloituksen, ja Disse analysoi minua ja kirjoituksiani
      Sinkut
      183
      639
    Aihe