Kotilot "liikaa" kuoren ulkopuolella?

Lily-kotilo

Äsken vein kotiloilleni kurkkua. Aukaisin kannen, ja sisällä oli kamalan kuuma. Toissapäivänä laitettuihin tomaatteihin oli tullut pinnalle vähän hometta, ja vesi oli haihtunut. Kaikki kolme kotiloa oli kuoren ulkopuolella (ei siis kokonaan) ja sarvet pään sisällä. Sitten huomasin että kaikku kotilot oli tullut "liikaa" ulos kuorestaan, ja reunoilta näky "limaosan pohjaa". Miksi näin? Aattelin että terraariossa oli niin kuuma, ja kuoren sisälläkin, että ne pyrkivät mahd. paljon kuoren ulkopuolelle. tää on niin sekava kirjotus, toivottavasti tajuatte jotain:) Mutta oikeesti säikähdin ku huomasin ne, aattelin että ne on kuolleet ja valuvat kuorestaan pois:\ No, siirsin terran nyt varjosampaan paikkaan, toivottavasti ne nyt vähä virkoaa.. Onko muille käyny samoin?
ps. kyseessä oli siis akaattikotilot:)

4

620

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zirppo

      Tomaatti homehtuu helposti, ja vielä helpommin kun on kuuma ja kostea. Millainen ilmanvaihto terraariossa on? Vaihtuuko ilma tarpeeksi? Ja terraariossa lämpö nousee nopeasti jos se on sijoitettu auringon paahteeseen. Hyvä että siirsit sen varjompaan. Akaattikotilot ovat hämärä eläimiä, siksi luonnossakin lähtevät liikkeelle vasta kun on kosteaa, viileää ja hiukan hämärää.
      Epäilen minäkin että kotilosi yrittävät haiduttaa lämmintä ilmaa kuorestaan. silmät pään sisällä saattaa johtua vain nukkumisesta;aksut voivat hyvin nukkua kuorensa 'ulkopuolella'.

      Pidä terra varjossa jatkossa, voisit vähän tuulettaa terraariota ja sumutella viileällä vedellä.

      • kotilo-kaktusfani

        Taidan ymmärtää mitä tarkoitat... Jos kotiloilla tuli siis sieltä kuoren alta sellaista kuoren alla ollutta ihoa niin sitten se saattaa johtua huonokuorisuudesta. Onko kotiloillasi seepiansuomua?


      • Aloittaja
        kotilo-kaktusfani kirjoitti:

        Taidan ymmärtää mitä tarkoitat... Jos kotiloilla tuli siis sieltä kuoren alta sellaista kuoren alla ollutta ihoa niin sitten se saattaa johtua huonokuorisuudesta. Onko kotiloillasi seepiansuomua?

        Kotiloilla on aina seepiansuomua:)
        Joo, aattelin vaihtaa terran varjosampaan paikkaan, ja sumutella terraa vvähä useammin päivässä viileähköllä vedellä..
        kiitti teille:)


      • vivi
        Aloittaja kirjoitti:

        Kotiloilla on aina seepiansuomua:)
        Joo, aattelin vaihtaa terran varjosampaan paikkaan, ja sumutella terraa vvähä useammin päivässä viileähköllä vedellä..
        kiitti teille:)

        ostaa myös lämpömittari, niin pystyt vaikuttamaan terraarion lämpötilaan helpommin. Ne eivät maksa paljon, faunattaressa korkeintaan 10 €. ei elohopeamittaria vaan terraarioon tarkoitettu mittari


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3515
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2740
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      118
      2672
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      2358
    5. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      16
      1817
    6. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1752
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1668
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1626
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1325
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      143
      1319
    Aihe