Kurjuuksien kurjuus....=(

Päätin laittaa tämän alotukseni myös tänne Yleistä koirista- palstan lisäksi. Täällä joskus aikaisemmin kerroin koirani pissassa olleesta verestä ja sittemmin virtsakitesitä joita löytyi. Nyt olemme syöttäneet muutaman kuukauden erikoismuonaa, joka sulattaaa ja ennaltaehkäisee näitä kiteitä. Pari edellistä kontrollipissaa ovat olleet puhtaita, ja ajattelinkin, että hyvinhän tästä selvittiin kun ei mitään vakavampaa ollut. Nyt kuitenkin uusimmassa pissassa oli ollut tulehdusarvot(oikea termi?) koholla, ja tarkoituksena olisi viedä koira ultraan ja ottaa ainakin pissasta viljely. Kovin olen nyt vain huolissani että kyse on munuaisista. Jo aiemmin puhuin muistaakseni ell tästä munuaisepäilystä, mutta verikokeita ei silloinkaan otettu, ja niistähän se ilmeisesti vain ilmenee? Ja vielä yksi asia, joka ei välttämättä liity näihin vaivoihin, mutta jos joku tietää paremmin niin kertokoon. Koiramme oli saanut n. kk sitten jonkinlaisen epilepsiakohtauksen, en ollut itse tuolloin paikalla. Oli tärissyt, pissannut alleen, kuolannut, juoksennellut päin seiniä....Saman pentueen velipoika on saanut näitä kohtauksia neljä, pystykorvien perinnöllisiä vaivoja vaiko sittenkin munuaisiin liittyviä oireita? Koirani on siis seropi, mutta puolet pystistä. Mutta siis jos jollakin tietoa/kokemuksia, kertokaa!!!! Huoli on taas kova =(

3

282

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nämä jutut on ihmisten vaivoista, mutta sama lienee koirilla.

      Virtsakivet muodostuvat yleensä munuaistasolla. Syynä kivien muodostumiseen on tiettyjen aineiden, kuten kalsiumin, liiallinen eritys virtsaan ja niin sanottujen estäjäaineiden, esimerkiksi magnesiumin, vähäinen pitoisuus virtsassa. Myös virtsateiden rakenteellinen poikkeavuus, kuten erilaiset ahtaumat, suosii kivien muodostumista. Virtsakivikohtauksen oireita ovat äkillinen ja voimakas kipu kyljessä sekä kivun säteily kohti nivusaluetta.

      Verikokeilla selviää jo paljon

      Yleisimmin käytetyt laboratoriokokeet ovat virtsan seulonta ja sakka. Edellisen avulla saadaan tietää onko virtsassa verta, tulehdussoluja, sokeria, tai valkuaisaineita. Virtsan sakan tutkiminen antaa tarkempaa tietoa virtsan soluista.

      Veren seerumin kreatiniinin taso kertoo munuaisten toiminnasta: kun kreatiniinitaso nousee, munuaisten toiminta huononee. Tavallisin kuvantamismenetelmä on munuaisten ultraäänitutkimus, jolla saadaan käsitys munuaisten koosta ja rakenteesta.

    • "Virtsakivikohtauksen oireita ovat äkillinen ja voimakas kipu kyljessä sekä kivun säteily kohti nivusaluetta." Voisi selittää sen ns. "epileptisen" kohtauksen.
      Et voi nyt muuta kuin odottaa eläinlääkärin antamaa diagnoosia.

      • ...infopaketista. Muuten voisin kuvitellakin tuon perusteella kohtauksen johtuvan kiteistä/kivistä, mutta kiviä ei alunperinkään ollut ja kiteetkin hävisivät ruokinnan avulla. Mutta tiedä näistä...Jospa nyt viimeinkin saisi selvyyttä noihin vaivoihin, vaadin kyllä nyt ne verikokeetkin kun niitä ei aikaisemmin ilmeisesti katsottu tarpeellisiksi ottaa. Mutta hyvät yöt jos täällä vielä joku muukin valvoo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      374
      2986
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      182
      2393
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1882
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      280
      1637
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      54
      1159
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      276
      972
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      816
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      68
      767
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      47
      664
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      591
    Aihe