tampereelta lääkäriä,kokemuksia

meillä on kesäkuussa aika ava-klinikalle tampereelle.kiinnostaisi myös tuo gynekologikeskus tampereella.kokemuksia.lähinnä kaipaillaan ihan perustutkimuksia,"simpat,munatorvien aukiolo ym,,tai suositelkaa hyvää lääkäriä.aika hukassa näitten asioitten kanssa.
1410225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Olen käynyt mieheni kanssa hoidossa väestöliiton klinikalla Treellä ja lääkäreinä on ollut Eero Varila ja Tarja Ristolainen. Suosittelen todella lämpimästi, on ollut pelkkiä positiivisia kokemuksia . Ovat todella ymmärtäväisiä jne. Varila on käsittääkseni tunnettu ihan kansainvälisestikin.

Äänestä

avan potilaita ja hirmu tyytyväisiä henkilökuntaa.

Äänestä
  • itse kävin alkutarkastuksessa TAYS:sin klinikalla aikoinaan. en tykännyt paikasta. lisäksi hoidon aloitukseen olisi kulunut ihan älyttömästi aikaa, edullisempi paikka kyllä.
    Tällä hetkellä hoidoissa ava-klinikalla, lääkärinä ollut candido thomas sekä tiina vainio. molemmat hyviä lääkäreitä, hieman erilaiset tavat heillä, mutta hyviä siltikin.naisena ehkä koen että naislääkärin kanssa hoidot olleet jollakin tapaa helpompia.
    ollaan oltu tosi tyytyväisiä klinikkaan. yksityiseltä mielestäni saa parempaa palvelua myös tällä alalla. mihin ikinä päätättekin mennä: onnea hoitoihin!

    Äänestä

Moikka! Meillä on yritetty lasta yli kolme vuotta. Viime syksynä lähdimme julkisella puolella tutkimuksiin ja selvisi, että mieheni ei voi saada lapsia ilman mikroinjektio(ICSI)hoitoa. Tämän asian kanssa meidät jätettiin yksin ilmoittamalla, että seuraava aika lääkärille tulee joskus syksyllä. Lapsettomuushoitojen alkuun olisi mennyt yli vuosi. Lapsettomuus on ollut rankkaa parisuhteessamme muutenkin (mies ei halua, että puhun asiasta, omille kavereille -4 uskottua- ja vanhemmillemme kerroimme) niin vielä se, että mikään asia ei mene eteenpäin.. Päädyimme siis Tampereen väestöklinikalle Eero Varilan (ihana lääkäri!) asiakkaiksi ja kaikki on edennyt kuukaudessa huimasti. Aloitin viime keskiviikkona Conal F -lääkityksen ja tänä aamuna otin ensimmäisen Cetrotide -pistoksen. Huomenna toinen ultra. Ihkaensimmäinen punktio joko ke tai pe!! Jänskättää ja pelottaa. Odotukset ovat korkealla. Juhannuksen paikkeilla saamme tehdä testin, plussa unelmissa! Kaikille hoitoja läpikäyville, hoitoon aikoville tai muille tämän palstan lukijoille, joita lapsettomuus koskettaa, paljon kannustavia haleja!

Äänestä
  • Olemme olleet hoidossa julkisella puolella Tampereella ja meidän kokemuksemme henkilökunnasta ovat olleet vain myönteisiä. Lääkärit ja hoitajat ovat olleet osaavia ja empaattisia ja vastanneet rauhassa kaikkiin kysymyksiimme. Olemme olleet yllättyneitä myös hoitojen etenemisnopeudesta. Pääseminen hoitojen alkuun kestää julkisella tietenkin yksityistä kauemmin, mutta kun alkuun päästiin, rullaa hoidot eteenpäin tehokkaasti.
    Onnekasta kesää kaikille!

    Äänestä

En voi mitenkään suositella Tarja Ristolaista.

Äänestä
  • Olen käynyt aiemmin T.R :llä ja tykännyt kovasti, mutta nyt syksyinen käynti oli aikalailla pohjanoteeraus. Oli aikalailla varjo entisestään. Oli aika kireän oloinen ja hätäinen, melkeinpä "ajoi" minut pois vaikka en ollut huoneessa edes 10 minuuttia (laskutti kyllä puolesta tunnista). Tuommosella käytöksellä karkoittaa asiakkaat. Monta kysymystä jäi askarruttamaan ja täytyy varmaan varata uusi aika, mutta todellakin jollekin muulle! Onko suosituksia?

    Äänestä

  • Enkä minä! Tyly, tenttaa kysymyksiä kuin robotti, tuijottaa ruutua ei potilasta. Hätäinen. Kylmä, kaikkea muuta, mitä hänestä Aavan sivuilla tai mitä hän itse itsestään lääkärinä kertoo.

    Äänestä

  • Huonoja kokemuksia minulla ainakin.
    Kipu potilasta ei kykene asiallisesti ainakaan hoitamaan eikä kenenkään muun tekemä tutkimus ole sattunut niin paljon. Tyly, erittäin asiaton ja ylimielinen käytös ja parasta se että diagnoosi väärä ja asia hoitamatta.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Enkä minä! Tyly, tenttaa kysymyksiä kuin robotti, tuijottaa ruutua ei potilasta. Hätäinen. Kylmä, kaikkea muuta, mitä hänestä Aavan sivuilla tai mitä hän itse itsestään lääkärinä kertoo.

    Minulla samanlainen, todella epämiellyttävä kokemus enkä voi siksi mitenkään suositella Ristolaista. Jos tutkimuksen kohteena olisi vähemmän herkät ja intiimit asiat, tuolla robottimaisuudella ei olisi niin suurta merkitystä, mutta gynekologilta odottaa kyllä suurempaa tunneälykkyyttä ja sydäntä vuorovaikutustaidoissa.

    Äänestä

  • Ei ole muuttunut Tarja Ristolainen parempaan suuntaan. Ensin tenttasi robottimaisesti, sitten hätäisesti paimensi kuin karjaa, satutti ja syyllisti. Sattui melkein viikon hänen tutkimuksensa jälkeen. 😢

    Määräsi lääkettä keskustelematta vaivaan, jota ei ole. Tällaisten lääkärikokemusten takia jää monella ihmisellä vaivat hoitamatta!

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Ei ole muuttunut Tarja Ristolainen parempaan suuntaan. Ensin tenttasi robottimaisesti, sitten hätäisesti paimensi kuin karjaa, satutti ja syyllisti. Sattui melkein viikon hänen tutkimuksensa jälkeen. 😢

    Määräsi lääkettä keskustelematta vaivaan, jota ei ole. Tällaisten lääkärikokemusten takia jää monella ihmisellä vaivat hoitamatta!

    Juuri kävin Tarjalla ja yhtä lämminhenkinen oli kuin ennenkin, vaikka minullakin välissä meni noin 6v. Kyseli kyllä mutta niin kuuluukin. Lämmin suositus, käynti meni loistavasti, oli niin hellävarainen kuin hankalassa tilanteessa pystyi ja käytti puudutteita, eikä ollut hätäinen.

    Äänestä

Sosiaalityöntekijät?

Äänestä
  • He eivät kai vielä tee gynekologin töitä, vai mitä tarkoitit?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kakke kirjoitti:

meillä on kesäkuussa aika ava-klinikalle tampereelle.kiinnostaisi myös tuo gynekologikeskus tampereella.kokemuksia.lähinnä kaipaillaan ihan perustutkimuksia,"simpat,munatorvien aukiolo ym,,tai suositelkaa hyvää lääkäriä.aika hukassa näitten asioitten kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu