Macbook uusi vai vanha?

Patrik70

Nyt olisi kiire, kun vielä näköjään löytyy monesta paikkaa vanhaa Macbookkia edullisemmin kuin uutta. Voisiko joku Macisti kertoa, onko noilla (uudella ja vanhalla) käytännössä paljon eroa. Käyttötarve olisi kevyttä kuvan- ja videonkäsittelyä nettisurffailun lomassa. Tähän asti olen käyttänyt PC:tä (pentium 4 ja muistia 512mb) jossa suorituskyky ei vastaa käyttötarpeitani.

3

628

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jiefe

      Prosessorissa tuskin merkittävää eroa on. Uudessa MacBookissa on 20gt isompi kiintolevy ja muistia 512mb enemmän. Etenkin jälkimmäisellä voi olla paljonkin vaikutusta (jos kuvankäsittelyä yms. harrastat). Suosittelen jopa kahta gigaa muistia Macbookkiin.

      Ulkoisia kiintolevyjä ja muistia saa kuitenkin aika halvalla muualta, joten kannattaa laskeskella vähän niitä hintoja. Vanhan macbookin päivittäminen itse prosessoria lukuunottamatta uutta vastaavaksi ei välttämättä maksa paljon.

      1gt muistin saa n. 50 eurolla. 250gt kiintolevyn alle satasella. Eli jos saat yli sata euroa halvemmalla vanhan macbookin, niin melkeinpä kannattaisi ostaa.

      En tiedä mitä muita uudistuksia tuossa macbookissa on. Joku muu voi kertoa niistä tarkemmin.

    • kannattaa ottaa vanha, ellet tosiaan tarvitse äärimmäistä tehoa, sillä kyllä 2 GHz:llä ja 1,83 GHz:llä tyhjää enemmän eroa on — johtuu myös uudemman suuremmasta välimuistista.

      Jos pystyt ostamaan uuden mallin opiskelijahintaan (986 €), valinta on vaikea. Jos et, se on helppo — vanha on kannattavampi. Saat siihen 2 GB muistia ja ison kovalevyn (sisäisen saa vaihtaa suurempaan ja takuu pysyy, mutta alkuperäinen on syytä säilyttää vaikka ulkoisessa USB-kotelossa) alle uuden perusmallin hinnan.

      • rmac

        Jos sana kuvankäsittelu tarkoittaa tässä Photoshopia, ei kannata unohtaa päivitystä CS3:en. Sillä on suurempi vaikutus käyttömukavuuteen ja nopeuteen kuin vaikkapa yhdellä muistikammalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      435
      5112
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      2103
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      146
      1730
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      76
      1405
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      17
      1377
    6. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1309
    7. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      82
      1265
    8. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      70
      1168
    9. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      70
      1158
    10. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      1090
    Aihe