Jos kokisin olevani kutsuttu buddhalaisuuteen, mitä minun kuuluisi tehdä? Mitkä ovat yleisimmät buddhalaisien "rituaalit"? Kuuluuko siihen mietiskely?
kertokaa jotakin jos tietoa löytyy =)
kertokaa jotakin jos tietoa löytyy =)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
On niin monia oppi-ja kuppikuntia että helpoin ja paras olisi pysytellä alkuperäisessä opissa.
Joissain on rituaaleja ja joissain on hylätty rituaaleja ja tapoja tarpeettomana.
Niitä voi ja saa muutella.Näin tulee "sovellettu" buddhalaisuus johon voi itse vaikuttaa,mutta kunhan se alkuperäinen oppi eli Dharma tulisi tärkeimmäksi."Oikea keskittyminen,oikea tarkoitus,rohkeus jne.."sitä Buddha opetti.
Mietiskely on liian kaunis ja paikallaanpolkeva käsitys todellisesta meditaatiosta jossa pitäisi pystyä kaiken sisäisen pelon voittamiseen.
Meditaatio alkaa siitä kun käännät silmät nurin,taaksepäin, ja tutustut sisimpääsi,koet aivan suunnattoman hirveän pelontunteen,se on ensiaskel.Pelottaa takuuvarmasti,siitä tunnistaa että olet oikealla alueella,tie sisimpään alkaa.
Pitkäaikainen(muutama vuosikin voi mennä,tosin tunti päivässä esim.)meditaatio tuottaa suunnattoman määrän tuskaa,tuskasta kehittyy uutta voimavaraa,olo helpottuu.Kuin painonnostossa,alkaa vahvistumaan.
Vertaisin oikeata meditaatiota siedätyshoitoon,
pikkupoikana sain koivuallergiaan rokotushoitoa
parin vuoden ajan muutaman viikon välein ja myöhemmin allergiset oireet loppui,tuli hyvä olo.
Käytännössä meditaatio ja siedätyshoito kuuluvat samaan osastoon ja siten osaksi lääketiedettä.Siis ei uskonto.
Meditaatiolla on vaikutusta ajattelukykyyn ja sisäiseen hyvinvointiin,siis aivotoimintaan,mahdollisesti tulevaisuuden laji jolla on vaikutusta jopa tiedemaailmassa.
Buddhalaisista yhteisöistä saa lisäapua mutta avun laatu ei ehkä miellytä (rituaalit,kultturiperimät,menetelmät...)
joudut käyttämään aivojasi.
Lisävauhtia jos ketä vielä kiinnostaa:
Sangharaksita:283(britti dennis lingwood)hyvin laaja ja kattava käsitys buddhalaisuudesta länsimaiseen makuun,paljon eri teoksia.
Kulananda:Buddhalaisuuden periaatteet,283
John S.Strong:Buddha, elämä ja teot 283
Mutta pelon voittaminen=meditaatio on tärkeämpää kuin kirjojen lukeminen.
Ainiin,https://oa.doria.fi/dspace/bitstream/10024/1056/1/mystinen.pdf
meinas unohtua.
Et ole missään tekemisissä budhalaisuuden eikä minkään muunkaanlaisen uskonnon kanssa oli se idästä tai lännestä lähtöisin. Koska semmoinen tekee sinut sidonnaiseksi etkä siten ole koskaan vapaa sidonnaisuudesta.
Ja älä missään tapauksessa ajattele menneisyyttä tai tulevaisuutta koska ne ovat olemassa vain ajatuksissa. Jos ajattelet olet ajatusten vanki eikä vapautta ole.
Kun kaikki nuo heität menemään mielesi on hiljaa ilman minkäänlaista ponniskelua ja saatat kohdata tilan johon ajatus ei voi astua eikä käsittää.
Tosin kaiken tuon pois heittäminen ilman itsetuntemusta ei ole mahdollista.
Itsetuntemus tarkoittaa ajatustoiminnon ymmärtämistä.
En sanonut tätä millään pahalla ketään tai mitään kohtaan.
Luettu buddhalaisuus ei ole sama kuin koettu oppi.
Kritisoi alkuperäistä oppia?Siihen et pysty.
Buddha ei opettanut "buddhalaisuutta,se elää omaa elämää.
Meditaatiohan ei ole itsetutkiskelua?/tuntemusta.
Ymmärrys=tajunnan kapasiteetti.Sitä ei lännessä osata,idässä 2500v kokemus.
Lankesit buddhalaisen logistisuuden ansaan,paljastit länsityperyytesi.
Aivojen loogisen puolen arvostus on mitätöity jo ajat sitten,(unohda aivojen looginen puoli),siirry tajuntapuoleen.Ei ne munkit ole noin saatanan yksinkertaisia mitä he antavat "ymmärtää".Pidä mielessä ,buddhalainen kusetus,"ylilyönti,kiusan teko.Logistiselle mielelle purkkaa jauhettavaksi,koska he puolustavat rikasta perimää tyhmyyksiltä,siis viisauden vaalintaa.Taktinen harhautus.Buddhalainen perinne.Kusipäät mitätöitävissä.
Jos haluat liittyä johonkin sanghaan, et voi käytännössä ryhtyä "buddhalaiseksi", vaan sinun tulee miettiä, vetääkö sinua eniten puoleensa theravada, mahayana, zen, vajrayana... Kaikki opettavan Buddhan dharmaa, mutta "maku" on erilainen, vertaa vaikka luterilaisuus ja katolilaisuus kristinuskossa.
Tutustumisen Suomessa toimiviin sanghoihin voit aloittaa täältä: http://www.buddha-dharma.info/ihmisia.htm Suosittelen, että luettuasi sivuja käyt muutamassa kiinnostavassa paikassa tutustumassa niin näet toimintaa käytännössä.
Kaikissa sanghoissa meditoidaan, kussakin omalla tyylillään, ja kaikissa on erilaiset puja-seremoniat. Kaikissa myös opiskellaan dharmaa. Useimmilla on myös eripituisia mietiskelyleirejä, joko Suomessa tai ulkomailla.
Mielenkiintoista kesää!
Itse olen melko newbie tässä hommassa, mutta vaikka kirjojen lukemisesta monet sanoisivat, ettei siitä ole hyötyä, antoi Sogyal Rinpochen "Tiibetiläinen kirja elämisestä ja kuolemisesta" sekä Shinryu Suzukin "Zen-mieli, aloittelijan mieli" kirjat aika hyvän käsityksen minulle mistä on todellakin kyse. Voisin sanoa että ehkä kuitenkin hieman jos lukee ja ottaa selvää, niin tajuaa homman paremmin kuin jos muut yrittää sitä omin sanoin selittää, ja noiden kirjojen kirjoittajina on kaksi suurmunkkia, jotka tietävät mitä kertovat. Suosittelen lukemaan, erittäin valaisevaa ;)
Korjauksena mainittakoon, että Sogyal Rinpoche ei ole munkki vaan maallikko/joogi: hänellä on tyttöystäviä. Hänen edellä mainittu kirjansa kannattaa todellakin lukea.