siirsin tän nyt tänne ku huomasin ton otsikon jälkeenpäin..eli Täytän marraskuussa 15 vuotta ja minulla on TODELLA huono itsetunto.. vihaan omaa ulkonökäni ja pelkään etten kelpaa kenellekää.. onko se normaalia murrosiässä? Minua on haukuttu läskiksi kolmannesta luokasta asti (tällä hetkellä painan 68kg ja olen 167cm pitkä) jonka takia laihdutan ja pelkään pian sairastuvani johonkin syömishäiriöön.. silti en pysty lopettamaan laihduttamista.. olen ollut parin kolmen vuoden aikana ihastunut muutamaan poikaan ja kysynyt heiltä kiinnostaisiko seurustelu mutta olen aina saanut pakit.. mikä on myös laskenut itsetuntoani entistä enemmän.. mietin aina peilin edessä miksi olen tällainen ja kumpa olisin kauniimpi..en haluaisi mennä kouluun koska olen luokkani tytöistä toisiksi suurin ja luokkamme pojat pyörivät aina niiden kauniimpien ja laihempien ympärillä..minuun ne tuskin vilkaisevatkaan.. meidän luokalla on eräs poika johon olen ollut ihastunut jo kauan sillä häneltä saan eniten huomiota.. mutten paljoa häneltäkään.. olen myös harkinnut itsemurhaa (jo n. puoli vuotta) mikä kuulostaa todella typerältä.. olen miettinyt monia vaihtoehtoja kun täältä niitä löytyy.. junarata, joki, jne.. en vain ole vielä pystynyt perheeni takia.. ja olen tyytyväinen etten vielä ole tehnyt sitä.. osa minusta haluaa tappaa, osa ei..en ole kertonut asiasta kenellekään läheiselleni..en viiltele itseäni koska inhoan verta..enkä tiedä mitä tekisin.. mutten jaksa tätä enää kauaa.. muuten minulla menee hyvin esim. koulun ja kavereiden kanssa.. itken lähes päivittäin omassa huoneessani miettien mitä haluaisin muuttaa itsessäni.. olen oikeasti neuvoton..please help!
Mitä teen?
..avuton
121085
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
ensinnäkin olen pahoillani että itsetuntosi on noin alhaalla...mutta älä missään nimessä edes harkitse itsemurhaa! olet vasta täyttämässä 15 eli sinulla on koko elämä vielä edessä ja asioihin saattaa tulla isokin muutos. varmasti löydät jonkun joka välittää sinusta
Joki on aika surkea vaihtoehto, junanrata yksi topkymppiin kuuluvista.
Helposti monen ulottuvilla ja psykologisesti helpoimmasta päästä
toteuttaa, luulisin. Odota kuitenkin vielä ainakin 3 vuotta.
Huono itsetunto näkyy päälle päin ihmisestä, tosin niin näkyy myös hyväkin itsetunto. Vaikka et omasta mielestä olekaan yhtä kaunis, kuin kaikki muutkin, niin on tärkeää pitää itsestään. :) Minulla on lievä akne, ohuet hiukset, mutta ihanan sirot kasvot ja olen muutenkin ruuminrakenteeltani hentonen.
tyhmää että pojat ajattelevat aina vain ulkonäköä!
kuka nyt oikeesti haluaa kauniin tytön jos sillä ei oo järkeä päässä ym mielummin tavallisen näkönen mukava tyttö. nyt lopetat nuo tappamisajatukset! kaikkihan on loppujen lopuksi aika hyvin vai mitä? ainahan oma elämä tunttuu joskus kurjalta...
ulkonäöstä on tullut monelle nuorelle liian tärkeä asia!
haukkumisjutut jätät omaas arvoos! aina niitä paskan puhujia löytyy.
Mä en voi uskoa että tollasta voi tapahtuu jolleki... Mua on myös joskus haukuttu läskiksi, mutta mä en välittänyt ja ne lopetti... Mustaki tuntuu jonain päivinä että olen ruma ja tyhmä, mutta se menee ohi, kun purat ajatuksesi päiväkirjaan tai jonnekin. Aloita vaikka harrastus josta tykkäät, tai rupea rustaamaan runoja, piirrä... Ne auttaa. Älä rupea laihduttamaan, ei sun tartte. Musta olet ihan normaalipainoinen, mullaki on ollu joskus noin, mut sit mä vaan laihduin itsekseni, ihan tosta vaan. Tai voithan sä alottaa vaikka karkkilakon tai jtn... Nää mun jutut saattaa kuulostaa vähän tyhmiltä, mutta mä toivon, että niistä on sulle apua. Kerro kamuillesi miltä susta tuntuu. Ne voi myös auttaa. Tai sitten jollekin muulle kenelle voit purkaa huoliasi. Koetahan kestää! Hali.
Tuntu aika pahalta lukea tuota sun juttua. Täytin ite noin 2kk sitten 15 joten pystyn aika hyvin samaistumaa tilanteeseen. ITSEMURHA EI OLE RATKAISU! Jos tappaisit itses, se kertois vaa kuinka heikko oot!! Mulla oli viime kesänä aika hurjaa. Kaikkea kokeiltii. Viina, tupakka ja huumausaineet tuli osaks mun elämää. Itkin joka ilta. Oon ite 165cm ja painan 60kg, ja pidän itteäni pyöreänä, mut en anna sen häiritä. Hain apua mun huumeiden käyttöö ja hoidettii asia mun kaverin kanssa, kenen kans en oo nykysin tekemisissä. Jos mä oon pystyny pääsemään huumeista ja tupakasta eroon, SÄ PYSTYT IHAN MIHIN VAA! Toivotan onnea sen teijän luokkalaisen pojan kans ja toivon sulle muutenki kaikkee hyvää! Nuoruus on vähän täälästä aikaa, mut lupaan, et se menee ohi! Yritä hyväksyä ulkonäkös nii kaikki muutki huomaa. Sulla on kesä aikaa kunnostautua :)
Itsemurha voi olla joskus ainoa ratkaisu. Ei kannata puhua siitä jos ei tiedä.
iha totta...
Satuttaa aina lukea ihmisistä, jotka haluaisi tehdä itselleen jotain tollasta. Kaveri on vähän samassa jamassa, mutta mä en tiedä mitä tehdä nostaakseni sen itsetuntoa, etenkään kun sen huonoon itsetuntoon vielä liittyy se, että se sitten iskee hampaansa kiinni heti jokaiseen, joka on sitä heikommassa asemassa.
Mä olen aina pitänyt itseäni rumana, ja pidän edelleen, mutta mä olen silti nykyään sinut itseni kanssa, ja kumma kyllä niitä poikiakin näkyy ympärillä. Kun tuntee itsensä viehättäväksi, sitä myös on, olematta välttämättä edes klassinen kaunotar.
en usko etä sinä mikään läski olet. kyllä sinä monelle pojalle kelpaat kuhan vaan löydät semmosen joka tietää että tytöissä on paljon tärkeämpiä asioita kuin että näyttää supermallilta. vaikutat ihan kivalta tytöltä :)
Mua on haukuttu 1. luokalta asti. Olen aina ollut vähän pyöreä. Mutta laihdutin viime kesänä...(silloin olin 160 cm ja 65 kg) Nyt olen tyytyväinen itseeni (olen 164 cm ja 58kg). Sinun täytyy vaan luottaa itseesi ja olla tyytyväinen itseesi. Minulla on ainakin todella hyvä ystävä joka aina on minun puolellani jos joku alkaa minua haukkumaan. Ei sinulla ole pakko laihduttaa jos et halua, mutta jos laihdutat muista että kovin laiha ei ole myöskään kovin kaunis!
Pyydän älä tee itsaria. Liian moni nuori kuolee niin. Sinulla olisi vielä niin paljon koettavaa. Ja uskon että joku haluaa seurustella kanssasi!