Miten pääsisin Petroskoihin? Onko Suomesta tai Viipurista bussiyhteyttä? Kauanko aikaa pitäisi varata? Mistä löytäisin aikatauluja? Kauanko Pietarin kautta matkaan menee junalla? Viipurin ja Petroskoin välillä ei taida olla junayhteyttä. Mistä aikatauluja?
Mikä olisi paras reitti?
Mikä olisi paras reitti?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mistä olet lähdössä ??
Riihimäeltä.
...Eräs helpoin tapa hypätä Sibelius junaan (Helsinki klo 7.27,Pasila,Tikkurila,Lahti,Kouvola,Vainikkala) ja mennä Pietariin (klo 13.33).Päivä Pietarissa ja illalla klo. 22.13 Petroskoin yöjunaan (nro.658)perillä aamulla klo 6.50.. lisätietoja saat mm. www.vr.fi
mennä suomalaisella junalla Pietariin, kun kysymys oli Petroskoista!!!
Kulje venäläisillä junilla, se on jo elämysmatkailun alkua...
Menin tossa äskettäin Viipurista venäläisellä junalla Pietariin. Se oli pikajuna, ja suomalaiseen makuun varmaan ihan normijuna. Jos siis haluaa tuntea sankarimatkailijan veren kuohuvan suonissaan ja haistella venäläisiä aitoja tuoksuja, suosittelen pikajunan sijaan sellaista joka ikisellä maitolaiturilla pysähtyvää ei-pikaista junaa.
Pikajunassa oli pehmeät penkit eikä kukaan myynyt marjoja, hammasharjoja tai aikakauslehtiä matkan aikana. Ei siis pahoja seikkailuja, harmi. ;)
Maksoi vajaat 190 ruplaa eli reilut 5 jevroa ja kesti vajaat puolitoista tuntia. Junia kaupunkien välillä kulki (sekä pikaisia että niitä elämysjunia) useita päivässä, sunnuntaisin päivällä ei kuitenkaan ihan tunnin-parin välein.
Nový most
Joensuusta Sortavalan kautta pääsee päivittäin, ainakin kesäisin. Vaihto Sortavalassa venäläiseen bussiin. Pietarin junaa edullisempi vaihtoehto, jos jaksaa istua bussissa koko päivän.