Onko teillä kokemusta akupunktion käytöstä päänsäryn hoidossa? Itsellä ollut lievää pänsärkyä jo kuukausia, eikä lääkäreistä tai hierojista ole vielä ollut apua.
Nyt olen saanut lähetteen neurologille HYKSiin, mutta kutsua odotellessa olisin voinut kokeilla akupunktiota.
Onko tietoa, kuka olisi menestyksekkäästi käyttänyt akupunktiota päänsäryn hoidossa? Ketä suosittelisitte? Kiitos etukäteen!
Akupunktio ja päänsärky
5
4832
Vastaukset 5
- Jana
...kannata harkita akupunktiota päänsärkyyn, kun ei kukaan tunnu asiasta tietävän.
- ei omakohtaista kokemusta
mutta todennäköisesti auttaa, jos hoitaja on riittävän pätevä. Älä mene sellaiselle, joka on käynyt vain muutaman kurssin, täytyy olla vuosien koulutus kiinalaisesta lääketieteestä. Yleensäkin hoito voi tehota mitä uskomattomimpiin vaivoihin, joten kannattaa kertoa ongelmistaan samalla vähän laajemminkin. Käsittääkseni päänsärkyyn voi olla monta syytä, mutta pätevä hoitaja kyllä osaa ehdä oikean diagnoosin.
Itselläni hoito on tehonnut moneen vaivaan, päänsärkyä minulla ei kuitenkaan ole koskaan ollut. Se, että kukaan ei ole vastannut täällä johtuu siitä, että aika pienellä porukalla on kumminkin Suomessa hoidosta kokemusta ja/tai tietoa. - pääsärky voi olla
ei omakohtaista kokemusta kirjoitti:
mutta todennäköisesti auttaa, jos hoitaja on riittävän pätevä. Älä mene sellaiselle, joka on käynyt vain muutaman kurssin, täytyy olla vuosien koulutus kiinalaisesta lääketieteestä. Yleensäkin hoito voi tehota mitä uskomattomimpiin vaivoihin, joten kannattaa kertoa ongelmistaan samalla vähän laajemminkin. Käsittääkseni päänsärkyyn voi olla monta syytä, mutta pätevä hoitaja kyllä osaa ehdä oikean diagnoosin.
Itselläni hoito on tehonnut moneen vaivaan, päänsärkyä minulla ei kuitenkaan ole koskaan ollut. Se, että kukaan ei ole vastannut täällä johtuu siitä, että aika pienellä porukalla on kumminkin Suomessa hoidosta kokemusta ja/tai tietoa.oire monenlaisesta ongelman aiheuttajasta eli erilaisia kivun aiheuttavia syitä on olemassa. Hoitotilanteessa kartoittaan mm. missä kohdin pääkipu tuntuu, milloin se tuntuu ja minkälaista kipu on(vihlovaa, terävää, taustalla jomottavaa laimeaa tms.). Itse hoitajana voin kertoa, että pääkipu voidaan liittää liialliseen yläkehon energiaan, joka voi olla tunnesyistä tai ravintosyistä johtuvaa. Syynä sisäinen epätasapaino esim. Maksassa tai ruuansulatuselimissä. Kipu voi johtua myös korkeasta verenpaineesta, niskahartialihasten kireydestä, kaularangan kulumista tai olla ulkoisten taudinaiheuttajien aiheuttamaa kuten esim. kylmän tai tuulen. Kaikki nämä vaihtoehdot tutkitaan akupunktiohoidon aikana pulssia tunnustelemalla, kieltä katsomalla ja asiakasta haastattelemalla.
Kysy lisää hoitajaltasi!
- Migreeniin
Minulla oli migreeniä muutaman viikon ajan jopa 5 kertaa viikossa. Joka päivä oli esioireita ja melkein joka päivä se migreeni laukesi.
Ekan akupunktio-kerran jälkeen ei ollut migreeniä kertaakaan, ja jopa kauan kestänyt(melkein vuoden) paineen tunne päässä hävisi. Kävin vielä toisen kerran akupunktiossa ja oli vielä parempi olo. - SpringThunder
Yleensä pääsärky voi poistaa itse riitava levon tai kipulääkeen ottaminsen jälkeen. Muutta on tosi, että akupunktion on hyvää vaikutus pääsärkyyn.
Hannu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471472Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?1821201Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran1051127- 69835
Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.57822Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.51781Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.49770Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y28751Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan
Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee666697- 51689
Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30647Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla
Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä32632- 9625
- 84598
Oot komea
etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n20593kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14585- 43563
- 31561
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56544- 219536