Onko teillä kokemusta akupunktion käytöstä päänsäryn hoidossa? Itsellä ollut lievää pänsärkyä jo kuukausia, eikä lääkäreistä tai hierojista ole vielä ollut apua.
Nyt olen saanut lähetteen neurologille HYKSiin, mutta kutsua odotellessa olisin voinut kokeilla akupunktiota.
Onko tietoa, kuka olisi menestyksekkäästi käyttänyt akupunktiota päänsäryn hoidossa? Ketä suosittelisitte? Kiitos etukäteen!
Akupunktio ja päänsärky
5
4732
Vastaukset
- Jana
...kannata harkita akupunktiota päänsärkyyn, kun ei kukaan tunnu asiasta tietävän.
- ei omakohtaista kokemusta
mutta todennäköisesti auttaa, jos hoitaja on riittävän pätevä. Älä mene sellaiselle, joka on käynyt vain muutaman kurssin, täytyy olla vuosien koulutus kiinalaisesta lääketieteestä. Yleensäkin hoito voi tehota mitä uskomattomimpiin vaivoihin, joten kannattaa kertoa ongelmistaan samalla vähän laajemminkin. Käsittääkseni päänsärkyyn voi olla monta syytä, mutta pätevä hoitaja kyllä osaa ehdä oikean diagnoosin.
Itselläni hoito on tehonnut moneen vaivaan, päänsärkyä minulla ei kuitenkaan ole koskaan ollut. Se, että kukaan ei ole vastannut täällä johtuu siitä, että aika pienellä porukalla on kumminkin Suomessa hoidosta kokemusta ja/tai tietoa. - pääsärky voi olla
ei omakohtaista kokemusta kirjoitti:
mutta todennäköisesti auttaa, jos hoitaja on riittävän pätevä. Älä mene sellaiselle, joka on käynyt vain muutaman kurssin, täytyy olla vuosien koulutus kiinalaisesta lääketieteestä. Yleensäkin hoito voi tehota mitä uskomattomimpiin vaivoihin, joten kannattaa kertoa ongelmistaan samalla vähän laajemminkin. Käsittääkseni päänsärkyyn voi olla monta syytä, mutta pätevä hoitaja kyllä osaa ehdä oikean diagnoosin.
Itselläni hoito on tehonnut moneen vaivaan, päänsärkyä minulla ei kuitenkaan ole koskaan ollut. Se, että kukaan ei ole vastannut täällä johtuu siitä, että aika pienellä porukalla on kumminkin Suomessa hoidosta kokemusta ja/tai tietoa.oire monenlaisesta ongelman aiheuttajasta eli erilaisia kivun aiheuttavia syitä on olemassa. Hoitotilanteessa kartoittaan mm. missä kohdin pääkipu tuntuu, milloin se tuntuu ja minkälaista kipu on(vihlovaa, terävää, taustalla jomottavaa laimeaa tms.). Itse hoitajana voin kertoa, että pääkipu voidaan liittää liialliseen yläkehon energiaan, joka voi olla tunnesyistä tai ravintosyistä johtuvaa. Syynä sisäinen epätasapaino esim. Maksassa tai ruuansulatuselimissä. Kipu voi johtua myös korkeasta verenpaineesta, niskahartialihasten kireydestä, kaularangan kulumista tai olla ulkoisten taudinaiheuttajien aiheuttamaa kuten esim. kylmän tai tuulen. Kaikki nämä vaihtoehdot tutkitaan akupunktiohoidon aikana pulssia tunnustelemalla, kieltä katsomalla ja asiakasta haastattelemalla.
Kysy lisää hoitajaltasi!
- Migreeniin
Minulla oli migreeniä muutaman viikon ajan jopa 5 kertaa viikossa. Joka päivä oli esioireita ja melkein joka päivä se migreeni laukesi.
Ekan akupunktio-kerran jälkeen ei ollut migreeniä kertaakaan, ja jopa kauan kestänyt(melkein vuoden) paineen tunne päässä hävisi. Kävin vielä toisen kerran akupunktiossa ja oli vielä parempi olo. - SpringThunder
Yleensä pääsärky voi poistaa itse riitava levon tai kipulääkeen ottaminsen jälkeen. Muutta on tosi, että akupunktion on hyvää vaikutus pääsärkyyn.
Hannu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 19711762
- 585539
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462847- 402455
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k152444Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut342013Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,471939Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131911Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s71707- 341610