Osteotomia

Minulla elokuussa edessä nilkan korjaus leikkaus. Kantaluun osteotomiasta lääkäri puhui. Kuulema kantaluu sahataan ja siirretään tukemaan jalkaholvia sisältä. minulla siis jänne ja nivelside -vamma jonka seurauksena nilkka pettää kävellessä alta ts. painuu planukseen. Kokemuksia? toipuminen?
33474
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

no ei ole vielä kokemusta. Miten sinun leikkuas onnistui ja toivuitko hyvin?

Äänestä

Minulle tehty 2014 keväällä ja ruuvit lähti liikkeelle liian aikaisin. Ne jouduttiin poistamaan, jolloin kantaluu meni takaisin vanhaan asentoon ym, eikä vieläkään ole luutunut lopullisesti. Ja jos luutuu niin luutuu siihen väärään asentoon missä se nyt on.
Aikaa kulunut puoli vuotta. Pitkä taival. Eikä tietoa miten menee jatko. Voi olla että joudutaan uusimaan koko operaatio.
(voi olla että ruuvit jotka minulle laitettiin olivat liian lyhköiset)

Äänestä
  • Lisäys edelliseen. Onko muuten saman kohtalon kokeneita ?
    Eli kantaluun osteotomia ja epäonnistunut operaatio

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietoa janoava kirjoitti:

Minulla elokuussa edessä nilkan korjaus leikkaus. Kantaluun osteotomiasta lääkäri puhui. Kuulema kantaluu sahataan ja siirretään tukemaan jalkaholvia sisältä. minulla siis jänne ja nivelside -vamma jonka seurauksena nilkka pettää kävellessä alta ts. painuu planukseen. Kokemuksia? toipuminen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu