kerrostalossa..

Onko kenelläkään lapinkoiraa kerrostalo oloissa? tuleeko toimeen ollenkaan?
101297
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

En omaa kokemusta koiran pidosta kerrostalossa. Mutta en suosittele lappalaista kerrostaloon. Ensinnäkin se tykkää ilmoitella erilaisista äänistä aika aktiivisesti, tietty haukunnan saa opetettu pois, mutta onko jo naapuruus sopu mennyt siinä vaiheessa. Meidän lappalainen tykkää aivan kamalasti olla ulkona,se suorastaan läkähtyy ollessaan sisällä. Varsinkin näin kesä aikaan, varjoinen ja tuulinen paikka on sille kaikkein paras. Ja se saa olla vapaana pihalla ja on sillä tarhakin jossa se voi välistä oleilla, kun ei olla itse kotona. ( näkyyypä se olevan siellä omasta tahdostaankin, kun tarhan ovi on auki.)

Äänestä
  • Kyllä lappalainen viihtyy myös kerrostalossa.
    Meidän "vanharouva" asusteli kerros , rivi ja lopuksi omakotitalossa ja viihtyi oikein hyvin.
    Ja mitä haukkumiseen tulee, niin sehän on koira kohtaista .... toiset haukkuu sisällä toiset ei.

    Äänestä

  • boliisi kirjoitti:

    Kyllä lappalainen viihtyy myös kerrostalossa.
    Meidän "vanharouva" asusteli kerros , rivi ja lopuksi omakotitalossa ja viihtyi oikein hyvin.
    Ja mitä haukkumiseen tulee, niin sehän on koira kohtaista .... toiset haukkuu sisällä toiset ei.

    Niin ja turkista vielä... meidän vanhemmalla koiralla oli paljon ohkaisempi pohjavilla kun tällä nuoremmalla on ... oisko johtunut siitä kun asusteli suurimman osan elämäänsä sisätiloissa.

    Äänestä

Mun mielestä minkä tahansa rotuinen koira voi asua kerrostalossa. Ei omakotitalo/tontti kerro millään lailla kuinka paljon koiraasi ulkoilutat,ruokit,koulutat,seurustelet,leikit jne.jne.

Äänestä
  • no ei ne tosiaan kerro :) kiitos oikeen paljon.. nyt täytyy sit alkaa harkita jos vaikka koiran kotiini ottaisin :)

    Äänestä

  • jude kirjoitti:

    no ei ne tosiaan kerro :) kiitos oikeen paljon.. nyt täytyy sit alkaa harkita jos vaikka koiran kotiini ottaisin :)

    samojediikin asustanut kerrostalossa.hyvin pärjäsivät.. eikä mummelikoiru moittinut ees muuttoa okt:sta!

    Äänestä

Mulla lappalainen kerrostaloasunnossa. Hyvin on tullut toimeen täällä. Asutaan 2.kerroksessa (eikä kerroksia enempää olekaan ja täydelliset ulkoilumahdollisuudet aukeavat heti rapun ovelta). Nyt on tosi kuuma, mutta suljin verhot aurinkoon päin, tuuletin päällä, ikkunat ja ovi auki.. Eikä siltikään helpota, mutta vettä on tarjolla niin sisällä kuin ulkonakin. Lenkille en vie päivän kuumimpana aikana, sen pentu nukkuukin koko aika. Pisulle tietty vien (ettei tule kauheita huutoja, etten vie koiraa ulos), mutten millekään himolenkille.
Loppujen lopuksi: kyllä lappalaiskoira sopii kerrostalokoiraksi oikein hyvin. (Ja eihän sitä haukkumista saa koiralta kokonaan kieltää, sehän kuuluu koiran olemukseen ja elämään.)

Äänestä

Meidän pentu pärjää kerrostalossa mainiosti, se mikä tässä ongelma että niin korkeella rakennus ja asutaan 6. kerroksessa että meinaa nyt kesällä läkähtyä.
Meteliä pitää silloin kun tietää että menen esim. viemään roskat tai lapsen pvkotiin, kai haluaisi mukaan (tulen takaisin muutaman minuutin sisällä), mutta kun lähdetään pitemmille matkoille huutoa ei kuulu kun oven laittaa kiinni ja kun kotiin tulee, on ollut nukkumassa ja voi melkein päältä kävellä kun niin unenpöpperöisenä tulee eteiseen moikkaamaan :)

Äänestä

sopii kerrostaloon jos totuttaa sitä siihen heti pentuna, asun itse kerrostalossa lapinkoiraurokseni kanssa ja se ei nyt kertakaikkiaan hauku eikä ilmoittele äänistä jotka tulevat rappukäytävästä.

Äänestä

Kyllä lapinkoira on mahdollista ottaa kerrostaloonkin. On kuitenkin muistettava, että suurin osa rakastaa ulkoilua ja tarvitsee myös melkolailla liikuntaa.

Myös turkin paksuus on huomioitava. Itse ajelin lapinkoirani turkin mahan alta kokonaan ja päältä leikkelen vielä ohennussaksilla. Ei ole pojalla niin kauhean kuuma! Myös asunnon viileydesta huolehdin tuulettamalla ja laskemalla lämpötilan sopivaksi. Raikkaan veden saatavuudesta on tietenkin pidettävä aina huoli!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jude kirjoitti:

Onko kenelläkään lapinkoiraa kerrostalo oloissa? tuleeko toimeen ollenkaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu