Vagifermillä sivuoireita

Sain kuivuuteen tuollaisia pillereitä alapäähän ja kolmen kerran jälkeen alkoi kutina. Sitten tuli lieviä kuukautisten tapaisia vihlomisia ja nyt yhdynnän jälkeen vuotaa vaaleanpunaista monta päivää. Minulta poistettiin maaliskuussa viimeinen kierukka.Luulin,että pääsen näin vähällä koko vv-ruljanssista,mutta nyt alan huolestua. Hikoilua oli pari vuotta kun vielä oli kuukautisia sillointällöin.-Hankalaa,kun ei tiedä,mikä kuuluu tähän "tautiin" ja mikä on hälyyttävää.-Täällä on mentävä aina yksityiselle
gynelle,kun terv.kesk.ei ole alan lääkäriä.
32195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mulla kävi kans em.puikkojen kans vähän samalla tapaa. Tuli noin vuoden käytön jälkeen hiivaa ja kutinaa, eikä ne edes auttaneet virtsarakon limakalvon kuivumiseen. Aloin käyttämään "parjattua" Ovestin puikkoja pakkauksen ohjeen mukaan ja se auttoi mulle(kaksi eka viikkoa joka ilta) Nyt laitan kolmen päivän välein ja voin mainiosti. Tänä vuonna mulla on olleet menkat kaks kertaa. Toisella kertaa vuoto kesti kaksi viikkoa, mutta loppuivat itelleen. Kyllä outoja vuotoja onkin vv:ssä odotettavissa, mutta kantsii seurata tilannetta ja käydä säänn. tutkimuksissa(papa)

ps.mulle gyne sanoi: että väitätkö Vagifemin aiheuttavan hiivatulehduksen? päinvastoin se kuulema estää sitä..! Uskoin ensin "viisampaa" ja käytin vielä puolisen vuotta Vagia ja aina välillä hiivalääkkeitä. Sitten viimein ymmärsin vilkaista tuoteselosteesta Vagifemin mahdoll. haittavaikutuksia ja eikös siellä ollutkin selvällä suomen kielellä(mitä gynet ei näköjään ymmärrä)hiiva ja emätintulehdus..!

Äänestä
  • Minähän en saa käyttää mitään estrogeenia, koska oli rintasyöpä v 2004. Päinvastoin, syön antiestrogeenia, joka aiheuttikin vaihdevuodet. Ja gynekologin mukaan limakalvot ohentuneet ja hän määräsi Vagifemia. Sain luvan syöpälääkäriltäni, joten ilmeisesti sitä ei katsota kuitenkaan kovin suureksi riskiksi vaikka onkin syöpä sairastettu. Minulle ei ole tullut oikeastaan muita oireita kuin pientä vuotoa. Hiivan sain kyllä kerran, mutta onneksi suunkautta otettavat hiivalääkkeet ovat halventuneet. Ystäväni ei voinut käyttää Vagifemia, hänellä tosin onkin vaihdevuosiin hormonilääkitys.

    Äänestä

Aluksi samanlaisia ongelmia oli minullakin, mutta jatkoin sitkeästi käyttämistä ja oireet hävisivät.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hankipanki kirjoitti:

Sain kuivuuteen tuollaisia pillereitä alapäähän ja kolmen kerran jälkeen alkoi kutina. Sitten tuli lieviä kuukautisten tapaisia vihlomisia ja nyt yhdynnän jälkeen vuotaa vaaleanpunaista monta päivää. Minulta poistettiin maaliskuussa viimeinen kierukka.Luulin,että pääsen näin vähällä koko vv-ruljanssista,mutta nyt alan huolestua. Hikoilua oli pari vuotta kun vielä oli kuukautisia sillointällöin.-Hankalaa,kun ei tiedä,mikä kuuluu tähän "tautiin" ja mikä on hälyyttävää.-Täällä on mentävä aina yksityiselle
gynelle,kun terv.kesk.ei ole alan lääkäriä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu