Työnantajan mahdollisuudet seurata

Pääseekö työnantaja kiinni työkoneeltani lähetettyihin hotmaileihin?

Outlook-mailit ovat tietysti turvallisuusyksikön päivittäistä peruslukemistoa, mutta jääkö www-maileista kopiot serverille tai pc:lle?
5452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

>Outlook-mailit ovat tietysti turvallisuusyksikön päivittäistä peruslukemistoa,<
-Ei ole. Niiden lukeminen on vakava rikos.

On täysin laitonta ja rangaistavaa puuhaa tutkia sähköpostien sisältöä, en jaksa uskoa firmojen uskaltavan tutkia kenenkään henkilön sähköpostien sisältöä.

Äänestä

jos työnantajan serverit toimii jonkinlaisena proxyna, voi olla mahdollisuus että niistä jää jotain tauhkaa niille. Mutta pc:lle, siis omalle työkoneellesi voi tehdä paljonkin, nimittäin siistiä jokaisen postin luvun jälkeen selaimen välimuisti, monissa selaimissa on myös mahdollisuus säätää niin että välimuisti tyhjenee automaattisesti kun selain suljetaan. sitten vaan surffaat joillekin yhdentekeville sivustoille, vaikka etuovi.comiin tai iltalehden sivuille niin tulee sitten päällekirjoitettua nekin poistetut www-postin välimuistitiedostot.

Äänestä

Mikä työnantaja sallii hotmailin käytön. Melkoinen turvallisuus riski. Ainakin meillä plokataan pääsy hotmailin sivulle. Tietysti, jos kyse pienestä yrityksestä, niin ilmeisesti ei silloin paljon kiinnitetä huomiota tietoturvaan.

Ja vastauksena kysymykseesi, niin jos kaikki liikenne kulkee keskitetyn palvelimen kautta, niin kyllähän tuo teoriassa olisi mahdollista "vakoila", mutta käytännössä vähän vaikeaa.

Äänestä
  • ....firmassa...nimeltä...N...en kerrokaan!

    En tunne ketään, joka olisi töissä firmassa, missä blokataan pääsy hotmailiin. Poikkeuksena tietysti suorittavaa työtä tekevät henkilöt, esim. asiakaspalveluissa, joissa on pääsy vain intraan.

    Eli kyllä hotmailia käyttävät kaikki ylemmät toimihenkilöt. Sen takia kiinnostaakin, miten hotmailia meinataan seurata.

    Äänestä

  • ....töissä... kirjoitti:

    ....firmassa...nimeltä...N...en kerrokaan!

    En tunne ketään, joka olisi töissä firmassa, missä blokataan pääsy hotmailiin. Poikkeuksena tietysti suorittavaa työtä tekevät henkilöt, esim. asiakaspalveluissa, joissa on pääsy vain intraan.

    Eli kyllä hotmailia käyttävät kaikki ylemmät toimihenkilöt. Sen takia kiinnostaakin, miten hotmailia meinataan seurata.

    Olen suuressa finanssialan yrityksessä ITC-järjestelmien ylläpidossa ja kyllä meillä ainakin hotmail blokataan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


web-mailia kirjoitti:

Pääseekö työnantaja kiinni työkoneeltani lähetettyihin hotmaileihin?

Outlook-mailit ovat tietysti turvallisuusyksikön päivittäistä peruslukemistoa, mutta jääkö www-maileista kopiot serverille tai pc:lle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu