Kiveskohjujen leikkaaminen? Millaista?

Luulen kärsiväni kiveskohjuista, ja olen ajatellut leikkaukseen hakeutumista. Kiinnostaisi tietää minkälainen operaatio on kyseessä ja myös se, voisivatko kivekseni hiukan suurentua leikkaamalla? Varsinkin vasen kivekseni kun näet tuntuu "peruskokoa" pienemmältä. Olen pohtinut, voisiko kiveksen pienuudella olla mitään yhteyttä kohjuihin?
4559
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...hoituu koko kiveksen poistolla... samassa leikkauksessa voidaan asettaa paikalle myös silikoniset proteesit ja niiden koonhan voi tietty valita ihan itse :D

Äänestä
  • Kuolen nauruun. Mr. Vitsinkertoja voi mennä kertomaan hauskoja juttujaan muualle, sillä minua tämä asia ei jostain syystä jaksa naurattaa.

    Äänestä

  • Carlos kirjoitti:

    Kuolen nauruun. Mr. Vitsinkertoja voi mennä kertomaan hauskoja juttujaan muualle, sillä minua tämä asia ei jostain syystä jaksa naurattaa.

    Mitennii vitsinkertoja? Siis tuohan on yksi täysin varteenotettava vaihtoehto ja ratkaisu moneen ongelmaan..

    Tietty sun tarttee ottaa huomioon, että jos kirurgi sattuu epähuomiossa nipsaseen väärästä paikkaa, se joutuu joka tapauksessa poistaan koko kiveksen! Tai jos homman hoitaa joku toinen, kuin homman suunnitellu lekuri, ne kun ei aina oikeen "arvosta" toisen näkemystä ja pätemisentarpeessaan saattaa hyvinki katsoa "tarpeelliseksi" poistaa kohjujen sijaan kaiken...

    Äänestä

Kiveskohjujasi ei todennäköisesti leikata, vaan ne hoidetaan ns. embolisaatiolla, jos silläkään. Yleensä niille ei tehdä mitään elleivät haittaa (kipu tai lastenteko-ongelmia). Toimenpidettä ei tee kirurgi vaan radiologi. Lähetteen saat urologilta (=kirurgi).

Homma etenee siten, että käsittääksesi nivuseesi tehdään pieni viilto, josta radiologi pääsee laittamaan vaijerin verisuoneesi. Röntgenohjauksessa vaijeri uitetaan verisuonia pitkin siihen kohtaan, jossa kiveslaskimo on vatsaontelon puolella. Oikeassa kohdassa sitten vaijeri vaihdetaan pieneen putkeen, ja sen kautta verisuoneen ruiskutetaan erikoisainetta, joka tukkii laskimon. Tuloksena on, että oireet katoavat. Kiveksiin ei kosketa lainkaan, vaan kaikki toimenpiteet tehdään vatsaontelon puolella. Näkyviä jälkiä ei jää, eikä muitakaan ongelmia jos toimenpide onnistuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Carlos kirjoitti:

Luulen kärsiväni kiveskohjuista, ja olen ajatellut leikkaukseen hakeutumista. Kiinnostaisi tietää minkälainen operaatio on kyseessä ja myös se, voisivatko kivekseni hiukan suurentua leikkaamalla? Varsinkin vasen kivekseni kun näet tuntuu "peruskokoa" pienemmältä. Olen pohtinut, voisiko kiveksen pienuudella olla mitään yhteyttä kohjuihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu