Polyyppi kohdussa

Hei vaan kaikki!

Onko keneltäkään poistettu polyyppia kohdusta?
Miten tehtiin operaatio, pitikö kauan jonottaa toimenpiteeseen? Millainen oli kokemus, olitteko kauan sairaalassa, kuinka pitkään sairaslomaa jne.

Ennenkaikkea, milloin poiston jälkeen sai taas yrittää lasta ja oliko poistolla suotuisia vaikutuksia tai kenties negatiivisia?

Monta vuotta yritystä, tutkimukset aluillaan, kaikennäköistä ongelmaa minussa, miehen tuloksia ei vielä tiedä. Tämä polyyppi uusin ja tuntemattomin vastoinkäyminen meille :(

Voimia kaikille ja iloista kevättä!
46411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tavanomainen kaavinta, sairaalaan menin verenvuotojen takia, tokalla kerralla kiireellisenä, kaavinta nukutuksessa, ja kotiin olisin päässyt heti, mutta ekalla kerralla ei mulla ollut saattajaa joten jäin yön yli sairaalaan, tokalla kerralla oli saattaja joka haki n neljän tunnin kuluttua mut kotiin. ei kummempia, ei kuukautisia sen jälkeen puoleen vuoteen.(pientä tiputtelua sillon tällöin)Lääkäri yritti tuputtaa kierukkaa, luuli varmaan että abortti, kun kieltäydyin sanoen että yritän raskautta, hän tiuskaisi että pitäsi olla säännölliset yhdynnät!!! muuten ihan kiva kokemus!

Äänestä
  • limakalvomuodostelma, ylenmääräinen kohdun oman limakalvon kasvu, joka siis poistetaan mekaanisesti kaavinnalla. Aikaa joutuu jonottaman kaikanmaailman abortoijat tietysti menevät edelle... heidän takiaan joudut kärsimään ylimääräistä, ekalla kerralla odotin viisi kuukautta jatkuvan verenvuodon kanssa! lopulta olin niin aneeminen että sain keuhkokuumeenkin! kannattaa muuten hengitellä hyvin leikkausten jälkeen, tässäkin kun on nukutus on riskitoimenpide. Kannattaa lepäillä muutama päivä, en usko että saa sairaslomaa, ei aiheuta mitään huonokuntoisuutta sinänsä.

    Äänestä

kohdunkaulan suulla. oli toistuvaa tuhruttelua. kun menin poistattamaan polyyppia, oli se lähtenyt itekseen pois! näinkin kuulemma voi käydä. ei vastannut kyllä kysymykseesi, mutta tälläinen kokemus minulla on polyypistä.

Äänestä
  • Minulla havaittiin lapsettomuustutkimuksissa polyyppi kohdussa, joka oli sellaisessa paikassa että piti nukutuksessa poistaa. Leikkaus tehtiin yksityisellä (vaikka maksoikin) koska julkiselle olisi tosiaan ollut n. ½ v jonot! Minulla polyyppi ei oireillut mitenkään.
    Leikkaus kesti vain hetken, ja sairaslomalla olin leikkauspäivän lisäksi 2 päivää. Toivuin hyvin, sen jälkeen minulla aloitettiin varsinaiset lapsettomuushoidot ja nyt ekan IVF:n tuloksena olen raskausviikolla 6 3. Kaikki vielä tosi alussa, mutta raskaus on jo tosi positiivinen merkki!

    Tsemppiä sinulle!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yksi huoli lisää kirjoitti:

Hei vaan kaikki!

Onko keneltäkään poistettu polyyppia kohdusta?
Miten tehtiin operaatio, pitikö kauan jonottaa toimenpiteeseen? Millainen oli kokemus, olitteko kauan sairaalassa, kuinka pitkään sairaslomaa jne.

Ennenkaikkea, milloin poiston jälkeen sai taas yrittää lasta ja oliko poistolla suotuisia vaikutuksia tai kenties negatiivisia?

Monta vuotta yritystä, tutkimukset aluillaan, kaikennäköistä ongelmaa minussa, miehen tuloksia ei vielä tiedä. Tämä polyyppi uusin ja tuntemattomin vastoinkäyminen meille :(

Voimia kaikille ja iloista kevättä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu