Енсисиаисести опикелен веняняя сен такиа еття воисин тюйёллистюя пареммин каупаллиселла алалла. Се микя херяттяя хямменнустя он се еття ускон еття содан суттуесся ен минюа сиёитеттаиси ваараллисимпиин паиккоихин коска олен арвокас киелитаитони ансиоста.
Ovatko motiivini kyseenalaiset
venäjän opiskeluun?
8927
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hah hah...On ehkä vähän erikoiset motiivit ainakin, jos ei muuta. Vaikkakin taisit ihan vitsillä ton jutun vääntää... Vai luulet tolla pääseväsi etulinjasta sodan syttyessä? Ymmärräthän, että Suomessa on yllättävän paljon venäjää osaavia kansalaisia, myös äidinkielenään tai toisena kielenään puhuvia? Jos sota syttyy niin sinne joudut kuule sinäkin!
Enemmän kiinnittäisin huomiota siihen, että täällä Suomessa on kova kysyntä venäjää osaavista työntekijöistä. Siksi kannattaa venäjää lukea ja lukea hyvin. Sillä saa ainakin meidän firmasta lisäliksaa ja muutenkin hyväpalkkaisen työn.
-Suomessa on 40 000 äidinkielenään venäjää puhuvia.
-Suomessa on 5,2 miljoonaa asukasta
-Tästä puolet laskien venäjää äidinkielenään puhuvia miehiä on on vain 3,8 promillea eli ei ihan joka kilometrille niin kuin kuvasit.!!!
-Venäjän rauhan ajan asevoimien vahvuus on 1,2 miljoonaa henkä.*
-Suomen rauhan ajan vahvuus on 35 000 henkeä.**
-Tästä laskien saadaan kertoimeksi 34.
Mitä luulisit kelle Suomessa asuvat venäläiet ovat lojaaleja? Mitä todenäköisemmine heistä osa on sen verran fiksuja että ennakoivat tilanteen ja muuttavat Äiti venäjän helmaan ajatellen omaa turvallisuuttaan.
-Toiseksi saattaa olla erikoista etten mene valtavirran mukana kun kävin sivarin ja haudon tällaisia suunnitelmia mutta ainakaan sitä et voi väittää tyhmäksi, epäisänmaalliseksi kylläkin.
*)http://fi.wikipedia.org/wiki/Venäjän_armeija
-**http://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_armeija
olet täysi nolla minun silmissäni. Naisena minä en pidä sinua edes miehenä. Miten sinä voit leuhkia vastuusi kiertämällä! Hyi olkoon. Suomi on hyvä maa vaikka olen maahanmuuttaja. Minun lapseni ovat valmiita puolustamaan tätä maata vaikka olemmkin puolikis venäläisiä.
tulimme tänne tyhjätaskuina suomi tarjosi meille asunnon kuukausittisen rahan jolla elää, koulutuksen lapsilleni, ja myöhemmin töitä ja ennenkaikkea rauhallisen ja puhtaan maan. meidän perheessä ollaan sitä mieltä että olemme sen verran velkaa suomelle että puolustamme tätä ihanaa maata viimeiseen hengen vetoon asti! Miehet täällä eivät tajua minkälainen etuoikeus on asua suomessa, maailman paras maa. Jokaisen suomalaisen miehin vastuu on puolustaa suomea
SUURET KIITOKSET SINULLE. Kirjoitukssesi on vastaus teille punasilmille jotka herjaatte Suomalaisia ja heidän saavutuksiaan sekä uhrauksiaan itsenäisen Suomen puolesta.
Samaan hengen vetoon voisit nollata kaikki Suomen sivarit, mukaan lukien Nokian johtohahmon Jorma Ollilan.
En missää kohtaa väittänyt ettenkö olisi valmis kantamaan korteani kekoon maan puolustamiseksi.
Sanoin vain että yritän tatkikoida niin ettei minulle lankeasi niitä vaarallisimpia ja likaisimpia tehtäviä.
Sinä et ole Jorma Ollila. Sinä et johda maailman parasta yritystä.
Eli kun et halua miesten tehtäviä sodassa mikä olet? Suomalaiset sanoo" marjan poimija".
Taitaapi olla sinulle arvoisa käpykaartilainen kataja jousen kantaja seuraava paskahuusin vahtimestarin vakanssi varattu Viipurin asemalla, muista älä syö kurmasta.
Tuskinpa kannattaa lukea enempää venäjää, kun ei tunnu tuo suomikaan oikein sujuvan. Kirjoitin: "Ymmärräthän, että Suomessa on yllättävän paljon venäjää osaavia kansalaisia, myös äidinkielenään tai toisena kielenään puhuvia?" Voisitko tarkistaa Wikipediasta myös faktat koskien venäjää toisena kielenä puhuvia? Taisit myös unohtaa muuten vaan venäjää osaavat henkilöt.
"...mutta ainakaan sitä et voi väittää tyhmäksi, epäisänmaalliseksi kylläkin." Epäisänmaallinen raukkahan sinä olet. Ja tyhmäksi voin väittää jo sen vuoksi, että et osaa oikein kirjoittaa edes äidikielelläsi. Väitän sinua tyhmäksi myös siksi, että ilmeisesti uskot noihin sotasuunnitelmiisi.
Voisin myös kysyä, kuinka monta Suomen kansalaisuuden omaavaa venäjää äidinkielenään puhuvaa mahdat tuntea? Kommenteistasi päätellen et yhtään.
Olet pelle, huomaatko?