Ainakin PK-seudulla kivitalot ovat kasvattaneet rajusti suosiotaan (lähde kivitaloteollisuus) ja puutalot ovat menettäneet markkinaosuutta. Energian hinnan nousu on suurin syy mikä tekee energiapiheistä kivitaloista yhtä suosituimpia. Eräältä suurelta puutalotoimittajalta saa nyt vielä täksi kesäksi talopaketin.(toimitusaika vain kuukausi) Vielä kun tähän lisätään se tieto että pientalojen rakentaminen on hiipunut runsaasti tämän vuoden aikana. Aloitukset -25%, on tehtailla aika miettiä mitä tehdä. Toisaalta suuret projektit kuten ydinvoimala ja venäjän puuntuonnin kallistuminen ovat tuoneet materiaali ja työntekijäpulan joten pientalotilaukset pakostakin vähenevät.
Puutalotehtaiden konkurssiaalto
11
4761
Vastaukset
- hurj a
uutiskatsaus, että pitää varmaan laittaa kypärä päähän.
- ennustelemaan ja tulkitsemaan
osaavasti merkkejä. Alkoiko vuosien asuntojen rommausten ennustaminen jo kyllästyttää. Pientalorakentamisessa edelleen kivitaloilla marginaalinen osuus, hirveä hinta myös pitää sen sellaisena marginaalituotteena - ominaisuuksien lisäksi, tuosta rakennusmateriaalin vaikutuksesta talon energiatalouteen ei ole muuta näyttöä kuin kivitalokauppiaiden jutut ja ostetut "tutkimustulokset" joita sopivasti tulkaamalla saadaan muutamat tietämättömät ja ymmärtämättömät jopa ne uskomaan faktoina.
- kalseita
ei-kodikkaita, kalliita.
Vankilat tehdään kivestä. - etelästä
ehkäpä tilanteeseen on johtanut jonkin yksittäisen puutalotehtaan toiminta esim. perhossa. näin on jo pitkään huhuiltu vantaalla
- puutalon omistaja
runko vääntyy ja kääntyy. Nyt rakennetaan kiireessä huonoista materiaaleista. On selvää että eristeet eivät pysy kuosissaan ja pahimmissa tapauksessa eristeet pääsevät kostumaan. Kivitalo ei kärsi näistä ongelmista. Siitä syntyy energiapihi talo joka säästää vuosien mittaan!!!
- Konkari_Veikko
Tuttavani tuntee erään "suuren" talotehtaan strategian. Hän nauraa itsekin sille laadulle, jolla pre-cuttia pykätään pystyyn suomalaisille perheille ainakin yhden talotoimittajan toimesta.
Jos asiakas alkaa valittaa huonosta työn laadusta, aikatauluviivytyksistä tai muusta, niin paikalle kutsutaan talotehtaan työpäällikkö, joka kiistää suorasukaisesti kaikki laatupoikkeamat ja muut tehtaan virheet asiakkaalle. Tuskin edes suostuu heikkoon työnlaatuun tutustumaan.
Viivytys- ja kiistämistaktiikka kuulemma puree 90-prosenttisesti asiakkaisiin. Viimeinen kymmenesosa sitten vaatii tehtaalta korjauksia/hyvityksiä, jotka osa saa, osa ei. Ja näistä osa vie asian oikeuteen, mikä kannattaakin, sillä vasta tässä vaiheessa ainakin tätä tietty tehdas kuulemma herää.
Mutta tehdas ei ota huomioon, että yksi riittävän kriittinen asiakas voi koitua tikkutalofirman lopuksi, kun hän saattaa asian riittävän laajaan julkisuuteen eikä suostu vippaskonsteihin sortuneen talotehtaan kattoluukkuhyvityksiin.
Että sitä rataa. Ja parhaiten nauraa muuten se, joka viimeksi nauraa... - puutalon omistaja
Konkari_Veikko kirjoitti:
Tuttavani tuntee erään "suuren" talotehtaan strategian. Hän nauraa itsekin sille laadulle, jolla pre-cuttia pykätään pystyyn suomalaisille perheille ainakin yhden talotoimittajan toimesta.
Jos asiakas alkaa valittaa huonosta työn laadusta, aikatauluviivytyksistä tai muusta, niin paikalle kutsutaan talotehtaan työpäällikkö, joka kiistää suorasukaisesti kaikki laatupoikkeamat ja muut tehtaan virheet asiakkaalle. Tuskin edes suostuu heikkoon työnlaatuun tutustumaan.
Viivytys- ja kiistämistaktiikka kuulemma puree 90-prosenttisesti asiakkaisiin. Viimeinen kymmenesosa sitten vaatii tehtaalta korjauksia/hyvityksiä, jotka osa saa, osa ei. Ja näistä osa vie asian oikeuteen, mikä kannattaakin, sillä vasta tässä vaiheessa ainakin tätä tietty tehdas kuulemma herää.
Mutta tehdas ei ota huomioon, että yksi riittävän kriittinen asiakas voi koitua tikkutalofirman lopuksi, kun hän saattaa asian riittävän laajaan julkisuuteen eikä suostu vippaskonsteihin sortuneen talotehtaan kattoluukkuhyvityksiin.
Että sitä rataa. Ja parhaiten nauraa muuten se, joka viimeksi nauraa...pää on poliisi, muttei se estänyt talotehdasta kusettamasta. Monet ongelmat kuitenkin ratkesivat ennen oikeuskäsittelyä. Tavis-tapauksessa talotehdas tietää että asia menee oikeuteen erittäin harvoin ja virheitä ei oikaista kuin pakon edessä. Virkavallan vastustaminen ei kuitenkaan ole viisasta. Yleensä ottaen talopaketit ovat ovat ihan ok! Sen sijaan puutalot ovat alttiita kosteusvaurioille, homeelle, auringolle ja niin poispäin joten työtä riittää. Myöskin pieneliöt ja eläimet ovat uhkana.
- Meillä talossa on räystäät ...
puutalon omistaja kirjoitti:
pää on poliisi, muttei se estänyt talotehdasta kusettamasta. Monet ongelmat kuitenkin ratkesivat ennen oikeuskäsittelyä. Tavis-tapauksessa talotehdas tietää että asia menee oikeuteen erittäin harvoin ja virheitä ei oikaista kuin pakon edessä. Virkavallan vastustaminen ei kuitenkaan ole viisasta. Yleensä ottaen talopaketit ovat ovat ihan ok! Sen sijaan puutalot ovat alttiita kosteusvaurioille, homeelle, auringolle ja niin poispäin joten työtä riittää. Myöskin pieneliöt ja eläimet ovat uhkana.
Meillä talossa on räystäät , seinät eivät kastu.
Mistä materiaalista muten kivitalon kattotuolit tehdään, tiilestäkö ? - rakennusmateriaaleista
riippumatta. Kivi ei ole mikään patenttiratkaisu ongelmiin, myös väärin toteutetut kivitalot keräävät hometta ja kosteutta rakenteisiin. Mikäli tehdään puutalo ja kivitalo oikein, samoilla vermeillä - ei energiakulutuksessa ole eroja. Mistä siis moinen kuvitelma on iskostunut päähäsi ? Kivitalokauppiaan "faktoistako" ? ;)
- Mitö järkeä on investoida r...
Mitö järkeä on investoida rahaa asumiseen enemmän kuin on tarve. Kaikilla ei ole aikaa palkata muurareita 2 vuodeksi murailemaan.
Kivitalo tulkee aina kalliimmaksi kuin ns. puutalo. Kaikki hommat helpompi tehdä. Mistä materiaalista muuten kivitalojen katrtotuolit tehdään. Jostain tiilestä vai valetaanko ne ?
Kivitalon rappauksetkin putoilevat jos kosteustta pääsee ranteisiin. Siis maalaukset eivät kunnosasa ja sasdevedet pääsevät seiniä kostuttamaan. ..toimitusajat muutamilla talotehtailla oli 6-14kk riippuen firmasta. Pari firmaa myy suoraan "hyllystä" vakioratkaisujaan, mutta ymmärrän kyllä miksi niitä seisoo "hyllyssä". Täällä päin n.90% on puutaloja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 535203
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on254556En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛153739Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h973715Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist443603Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai1273433Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53070Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1682906- 252589
Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta352183