Palasimme eilen Havannasta

Nimetön

Olimme vaimon kanssa 20-vuotis honeymoonilla Havannassa 1 viikon.

Olimme omatoimimatkalla (www.vertaa.fi). Lennot Amsterdamin kautta KLM ja Martinair.

Otimme melkoisesti selvää etukäteen ennen matkalle lähtöä olosuhteista, jne.

Mutta pahin on ongelmamme koko matkan aikana tuntui olevan omat ennakkoluulomme. Ilmat olivat loistavat, noin 35 kokoajan, pari pientä sadekuuroa vain raikastivat ilmaa. Olimme Hotel Plazassa **** aivan vanhan kaupungin keskustassa. Se oli ihan ok; lähes 100-vuotias hienosti entisöity rakennus, huoneet hiukan nuhruiset, aamupala oli mahtava, hotellin ravintolan menu oli suppeahko, mutta ruoka oli hyvää. Joku moitti Kuubalaista ruokaa.Me löysimme "huonoa" ruokaa vain Berlizin suosittelemasta La Palellasta, jossa pitäisi olla kaupungin parasta paellaa.

Havanna on erittäin turvallinen paikka. Emme missään vaiheessa kohdanneet mitään vaikeuksia. Ainoana häiritsevänä tekijänä voi pitää pimeiden sikareiden myyjiä. Meille tarjottiin viikon aikana noin 10-20 kertaa päivässä! pimeitä sikareita.

Paikalliseen hintatasoon osasimme varautua. Joten meitä yllättänyt että hinnat olivat "eurooppalaiset".

Paikkojen "hintatasosta" ei voi paikan ulkonäön perusteella päätellä mitään. Mekin joimme reissun kalleimmat Mojitokset (4 Pesoa kpl) vanhan kaupungin laidalla sijaitsevassa paikallisten omassa paikassa. Eräs paikalline ohjasi meidät sinne. Tietysti tyhmä turisti oletti, että täällähän on halpaa... Ja taas välillä kalliilta näyttävissä paikoissa on ihan sopivat hinnat.

Voimme lämpimästi suositella Havannaa. Siellä yksi viikko vierähtää todella mukavasti.

2

1959

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PKK

      Onnea myös 20-vuotistaipaleesta. Mitä maksoitte lennoista yhteensä?

      Koska olitte pariskunta, teille tarjottiin kadulla vain sikareita. Sinkkumiehille tarjotaan jotain muutakin, mutta ainahan voi sanoa ei :)

      Missä paikoissa kävitte syömässä, tai osaatteko nimetä parhaimpia ruokapaikkoja? Kesän 2005 reissullani se huonoin paikka oli Lonely Planetin suositus. Hotellini (3 ensimmäistä yötä) oli eri, aamiainen silloin oli kurja.

      Tod. näk. maksoitte turistilisää mojitoistanne ko. paikassa, sisäänheittäjä saanut omansa. Noin lyhyellä visiitillä voi selvitä ongelmitta takseissa. Mutta eikö teille koskaan annettu väärin vaihtorahaa? Jopa rahanvaihdossa saatetaan antaa liian vähän (hiluja, mutta kuitenkin.)

      • Nimetön

        Lennot ja hotla (7 vrk)maksoivat 1250€ per nuppi.

        Kävimme Los Nardoksessa, joka on Capitolia vastapäätä, ja tosi vaikea löytää kysymättä. Siellä oli isot annokset ja ihan syötävää, mutta melko tukevaa ruokaa. La Paella oli ihan onneto paikka, huonoa paellaa. Pradossa on melko hyvät pizzat, mutta hinnat kuin suoraan Suomesta.

        Hotel Plazan ruuat olivat ehdottomasti parhaat ja eivät niin kalliit, kuin miltä ravintolasali vaikuttaisi.

        Tuo paikallisen Mojito paikan "opastaja" oli eräs tarjoilija Hotel Plazasta, joka lähti opastamaan meitä kaupungille. Hän oli seuraavana aamuna vähän nolona kun kommentoin hänen halpoja Mojitojaan.

        Rahanvaihdossa huomasin ainoastaan poislähtiessämme vaihtaessani loput Pesot Euroiksi, niin saamani Euromäärä oli liian pieni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      91
      2076
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1343
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      137
      1005
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      218
      965
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      836
    6. 95
      823
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      724
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      74
      710
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      52
      705
    10. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      638
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      69
      621
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      601
    13. 43
      591
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      460
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      454
    18. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe