Ruijan Kaiku on kuollut

Huomauttaja.

Kävin pitkästä aikaa Ruijan Kaiun kotisivulla ja huomasin, että sivu oli norjalaistettu kokonaan ja kaikki pääkirjoitukset ja vanhat uutiset uusista puhumattakaan oli poistettu. Näyttää siltä, että Norja haluaa eristää tämän suomenkielisen lehden niin, että meille suomalaisille ei haluta kertoa mitään.

Saatana kirotkoon norjalaiset, ruijansuomalaisten tappajat!

4

1244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suljettu...

      Liisa Koivulehto sulki nettisivun, koska nuukat suomalaiset eivät tilaa Ruijan Kaikua jos sen saa ilmaiseksi luettavaksi netistä. Sen vertaa ei suomalainen voi tukea kveenilehteä, että voisi maksaa muutaman euron sen tilaamisesta tai pyytää paikallista kirjastoa tilaamaan sen luettavaksi.

      • Huomauttaja.

        Liisa Koivulehto toiminnallaan poistaa kveenien näkyvyyden suomalaisten keskuudesta. Mm. Karjalan tasavallassa sijaitsevan Karjalan Sanomien kuuluvuus ja näkyvyys on lisääntynyt kun pieniä otteita alueen uutisista julkaistaan viikoittain netissä.

        Karjalan Sanomia on kuultu nykyisin jopa TV-uutisten lähteenä, enkä usko, että muuten suljettu lehti pystyisi tekemään sitä. Suomen valtio siis tukekoon ulkosuomalaisia ja suomalaiskansojen lehtiä.


      • rikas mies???

        Miksi minun pitäisi tilata Ruijan suomalaisten lehteä? Miksi minun selkänahasta otetaan sentit rikkaiden norjalaisten pohjattomaan kirstuun...

        Olen samaa mieltä Huomauttajan kanssa siitä, että nykyisin pienet kansat saavat helpoiten tukea ilmaismainonnan avulla. Tällöin myös suuri yleisö tietää teistä. Sisuradion sivuilta löytää tarvittavat otteet ruotsinsuomalaisten asioista, joten miksi rikas Norja ei kustanna samaa palvelua alueensa vähemmistöille???

        Rasismia...kyllä!

        Luin Ilmari Turjan: Ruijan rantaa ja Ruijan merta, kveenejä ja kinttupolkuja...ja tiedät nyt enemmän norjalaisten suomi -vihasta!


      • Ruijan Kaiku
        Huomauttaja. kirjoitti:

        Liisa Koivulehto toiminnallaan poistaa kveenien näkyvyyden suomalaisten keskuudesta. Mm. Karjalan tasavallassa sijaitsevan Karjalan Sanomien kuuluvuus ja näkyvyys on lisääntynyt kun pieniä otteita alueen uutisista julkaistaan viikoittain netissä.

        Karjalan Sanomia on kuultu nykyisin jopa TV-uutisten lähteenä, enkä usko, että muuten suljettu lehti pystyisi tekemään sitä. Suomen valtio siis tukekoon ulkosuomalaisia ja suomalaiskansojen lehtiä.

        niin vuoden 2008 alusta voisi jo tulla omaan kirjastoon Ruijan Kaiku.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      126
      1882
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1660
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      54
      1243
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      52
      1121
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      883
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      876
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      810
    9. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      807
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe