Viisumia

Hei

olemme menossa Keski-Euroopppaan automatkalle kesällä. Matkakumppanini on venäläinen, joten tarviiko hänen ottaa viisumi Tsekkiin? Ja tarkastetaanko sitä mitenkään? Käsittääkseni Tsekki ei ole Schengen -maa.
3896
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Venäläiset tarvitsevat viisumin sinne, ja se myös maahantullessa sekä sieltä lähtiessä tarkastetaan.

Äänestä
  • ... ja se viisumi kannattaa hommata hyvissä ajoin, koska juuri Venäjän kansalaisten tapauksessa, mikäli he eivät matkusta matkatoimiston kautta, sovelletaan hyvin tiukat kriteerit ainakin Tshekkeihin matkustaessa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mikke kirjoitti:

Hei

olemme menossa Keski-Euroopppaan automatkalle kesällä. Matkakumppanini on venäläinen, joten tarviiko hänen ottaa viisumi Tsekkiin? Ja tarkastetaanko sitä mitenkään? Käsittääkseni Tsekki ei ole Schengen -maa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu