Vectran ostoa harkitsen. Koska kilometrejä kertyy 30-35000 km/vuosi, niin kysymykseen tulisi ainoastaan diesel versio. Kävin yhtä -99 mallin 2.0 dti:tä kokeilemassa ja olihan ajo-ominaisuudet kuitenkin kohdallaan. Muuten oli hieman "rämpätyn" näköinen peli, joten sen ainakin saa unohtaa heti.
Minkälaisia nuo Vectrat sitten on? Milaisia vikoja löytyy?
Entäs tuo motti? Onko luotettavuusongelmia?
Ovatko nämä yleisesti ottaen laiskoja? Tämä koeajamani yksilö ainakin oli erittäin "hengetön". Turbo ainakin kuullosti viheltävän, mutta tuntui että satasen saavuttaminen motarilla on yhtä tuskaa.
Minkälaisia nuo Vectrat sitten on? Milaisia vikoja löytyy?
Entäs tuo motti? Onko luotettavuusongelmia?
Ovatko nämä yleisesti ottaen laiskoja? Tämä koeajamani yksilö ainakin oli erittäin "hengetön". Turbo ainakin kuullosti viheltävän, mutta tuntui että satasen saavuttaminen motarilla on yhtä tuskaa.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Niin kuin vanhan auton kanssa yleensäkkin, kan-
nattaa kysyä edelliseltä omistajalta käyttö ko-
kemuksia - hän tietää parhaiten. Autot on aina
yksilöitä ja harvoin kaikissa autoissa on samat
viat.
Itselläni ollut yksi -00 mallinen ja
toimi pääpiirteittäin hyvin. Syöttöpumpun kanssa
tuossa 2.0 litrasessa on ollu jonkin verran elek-
troniikka ongelmaa, se tuppaa palaa-siis elektro-
niikka. Ei ole yksin Opelin ongelma, sama vaiva löytyy fordilta, bmwltä,mersulta, renulta. Yhteinen nimittäjä on tuo Boshin pumppu.Kyseisellä valmistajalla ei ole aikomustakaan tehdä asialle mitään. Rempan hinta
1500 - 2500 € .
Muuten autoni pelasi hyvin hyvä kyyti, kohtuuliset tilat, hyvä ajaa , pieni kulutus.
Se laiskuus johtuu siitä, että painoa löytyy lähes 1500 kg ja koneessa tehoa 100 hv
ei siis kovin paljon.
Itselläni tällä hetkellä Laguna 1.9 turbodiesel, joka painaa kaiketi lähestulkoon saman kuin tuo Vectra ja on samantehoinenkin. Siltikin Rellu tuntuu raketilta tuohon koeajamaani Vectraan verrattuna.
En nyt ihan tarkkaan tiedä miten rellu on välitetty, paljonko moottori pyörii 5-vaihteella
satasen nopeudessa. Jos välitys on harva tuolla
heppa määrällä ei voi olla kovin ripeä. Tietysti on myös niin, että voihan koneessa olla jotakin
pielessä ( ajotukset, suuttimet yms.) Savuttiko kone ? Terve opelin kone ei savuta. (RGS-venttiili saattaa vuotaa, aiheuttaa turbon paineen karkaamisen pakosarjan puolelle)
Tällä hetkellä ajan C-Vectralla 2.2 DTI ja sen välitykset on harvat vitosella satasessa 1800 rpm, silti minkäänlaisia vääntämis ongelmia ei ole. Vääntää aivan kohtuullisesti jo tuolta 1500 rpm.stä. Sen har-
van välityksen huomaa sitten kulutuksessa.
760 km lastina 4 henkilöä ilmastointi päällä
cruiserilla sen mitä pystyi keski kulutus 4.6
litraa/ 100 km . Asioilla on aina puolensa ja puolensa