Karenssin jälkeen

Olen tällä hetkellä kuntouttavassa työtoiminnassa kunnassa. Jos otan tarkoituksella karenssin (tulee ilmeisesti 2 kk?)pääsenkö sen karenssin jälkeen heti viikon omavastuuajan päästä takaisin työmarkkinatuelle vai tuleeko siitä kenties se paljon puhuttu 5 kk:n rangaistustyössäoloehto tai jotain muuta hankaluutta? En ole ennen koskaan ollut karenssissa, mutta nyt olisi omia hommia hoidettavana kesän aikana jotka olisi pakko hoitaa ja se ei onnistu jollen ota tuota karenssia. Ongelmallinen tilanne kaikenkaikkiaan.
3489
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mutta jos olet aiemmin jo saanut karenssin niin sitten rangaistustyössäoloehto 5 kk. Voisiko siellä kuntoutustyössä sopia jonkun kesäloman tai tauon ja sen jälkeen jatkaa sitä, ota selvää?

Äänestä

...Olen tällä hetkellä kuntouttavassa työtoiminnassa kunnassa. Jos otan tarkoituksella karenssin (tulee ilmeisesti 2 kk?)pääsenkö sen karenssin jälkeen heti viikon omavastuuajan päästä takaisin työmarkkinatuelle vai tuleeko siitä kenties se paljon puhuttu 5 kk:n rangaistustyössäoloehto tai jotain muuta hankaluutta?...

Riippuu vähän tilanteestasi, mutta voi tulla joko 2 kk:n karenssi, 5 kk:n rangaistustyössäoloehto tai sitten potkaistaan ulkopuolelle työttömyystukien.

2 kk:n karenssilla voit päästä, jos sinulla ei ole pohjalla muita sanktioita ja et ole alle 25-v ammattikouluttamaton eikä 500 pvää ole täyttynyt.

5 kk:n rangaistustyössäoloehto tulee, jos olet alle 25-v ja ammattikouluttamaton tai sinulla on täyttynyt 500 pvää työmarkkinatuella tai olet pudonnut päivärahalta ja 180 pvää on käytetty.

Ulkopuolelle työttömyysturvan voit joutua, jos työkkäri katsoo, että olet työ- ja kouluttautumishaluton.

Äänestä

Kuntouttavan työtoiminnan keskeyttämisestä voi muistaakseni tulla karenssia vain, jos olet alle 25-vuotias. Muussa tapauksessa selviät rangaistuksetta. Joten jos meinaavat karenssia pukata "aikuiselle", niin pidä puolesi ja lue niille lakia!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


miten on? kirjoitti:

Olen tällä hetkellä kuntouttavassa työtoiminnassa kunnassa. Jos otan tarkoituksella karenssin (tulee ilmeisesti 2 kk?)pääsenkö sen karenssin jälkeen heti viikon omavastuuajan päästä takaisin työmarkkinatuelle vai tuleeko siitä kenties se paljon puhuttu 5 kk:n rangaistustyössäoloehto tai jotain muuta hankaluutta? En ole ennen koskaan ollut karenssissa, mutta nyt olisi omia hommia hoidettavana kesän aikana jotka olisi pakko hoitaa ja se ei onnistu jollen ota tuota karenssia. Ongelmallinen tilanne kaikenkaikkiaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu