Eilen kirjoittelin wikipediaan ja yhtäkkiä näyttö meni vinoon vasemmalle. Olisiko kenties jotain juttua jolla kuvan saisi käännettyä taas oikein? Tuskin näyttö on rikki sillä kun koneen avaa niin siinä tuleva windows-logo on täysin oikein päin. Mutta sitten kun se menee profiili-valikkoon asti niin ruutu on edelleen kääntynyt. Olisiko kellään ystävällisellä asiantuntijalla neuvoa miten sen saisi takaisin? Tätäkin viestiä kirjoitan niskat solmussa. Arvostaisin erittäin paljon toimivan neuvon antajaa. Kiitos :)
Näyttö vinossa...
Eunukki90
71579
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tietäisi näytöstä vähän enemmän. CRT vaiko TFT?
Kokeile näppäinyhdistelmää ctrl shift vasen nuoli/oikea nuoli tai ctrl alt vas./oik. nuoli.
Joissain koneissa tuolla saa näyttöä käänneltyä. Se kuitenkin riippuu näytönohjaimestasi.
Kiitoksia Juhamiedolle erittäin paljon!!! Tuo ctrl alt vas./oik. nuoli toimi ja sain käännettyä näytön oikein. Kiitos, kiitos ja vielä kerran KIITOS!!!
Perkeles, en ollut ikinä tuollaisesta kuullutkaan mutta tietysti innokkaana menin kokeilemaan Ctrl-ALTia ja nuolinäppäimiä, ja meinasin saada sydärin kun koko näytön kuva heijasi sivuittain! Pelotti jo hetken että saatana, nyt kävi pahasti. Mutta palasihan se sieltä kun niitä nuolinäppäimiä lisää painelin.
Nyt menen tekemään pikku jytkyn työkaverille joka lähti lounaalle. Kun se sieltä tulee, odottaa sitä yllätys! :-)
ihan kiva provo :)
Onhan ohjelmia ja näytönohjaimenkin säätöjä, joilla voi kuvaa käännellä mieleisekseen. Pitkiä tekstisivuja on helpompi lukea jos ruutu on ns. Portrait-asennossa. Toi vaatii tietysti näytöltä pivot-ominaisuutta eli kääntämisen sallivaa telinettä.
Kysyjälle tuo annettu ohje on oikein, mutta sopivan komennon tai asetuspaikan löytäminen voi vaatia tutkimista.
Saan kyllä käännettyä näytön takaisin, mutta jossain vaiheessa se taas itsekseen kääntää itsensä. Näytönohjaimen asetukset eivät siis pysy kuosissa. Kaikki tarvittavat päivitykset tehty ja muutenkin pitäisi olla masiina kunnossa.